Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak zamontowć emaliowaną powierzchnię prysznicową?

 

Czas czytania: ~5 min


kJlziz9FxQXxPMJ7fFbsjROPULzygGkq2UPC3JOBQUV9Cne1CQrVt5idXKID_dwa-jednym-fot.JPG

Fot. Sytuacja przed i po – wykładana płytkami ceramicznymi podłoga prysznica została zastąpiona emaliowaną powierzchnią prysznicową Kaldewei Conoflat. Zmiana pozwoliła stworzyć higienicznie czystą przestrzeń prysznica.

Łatwo i szybko: powierzchnie prysznicowe wyłożone płytkami ceramicznymi można w prosty sposób zamienić na perfekcyjne miejsce kąpieli stosując emaliowane powierzchnie prysznicowe Kaldewei. Systemowe rozwiązania firmy Kaldewei gwarantują możliwość wykonania higienicznie czystej i szczelnej przestrzeni prysznicowej.

Coraz większa liczba zwolenników kąpieli pod prysznicem, ale również instalatorzy i glazurnicy dobrze znają ten problem: już po krótkim okresie użytkowania płytki i fugi w przestrzeni prysznicowej wyglądają na mocno zużyte. Odkładający się kamień, osady z mydła, ciemne plamy, pojawiająca się na powierzchni fug pleśń powodują, że obszar prysznica odstrasza swoim wyglądem a niehigieniczna powierzchnia płytek nie zachęca do kąpieli. Częstym problemem są również zalania i szkody wynikające z nieszczelności stref prysznicowych wykonanych z płytek. W takim przypadku potrzebna jest natychmiastowa interwencja specjalisty. Negatywne doświadczenia z powierzchniami prysznicowymi wykładanymi płytkami ceramicznymi spowodowały, że projektanci i inwestorzy zaczęli poszukiwać rozwiązań, które są nie tylko wizualnie interesujące, lecz zapewniają także higieniczną czystość, są łatwe w pielęgnacji, bezpieczne a przede wszystkim zabezpieczające przed wilgocią.

evBKiPHBjvGCYHAnPoXOP8c4VMUQXtLu2fB8EbLi4LyBTwqzZbywUpbWe2UO_3m.jpg

Fot. Montaż powierzchni prysznicowej Kaldewei Conoflat – usunięcie płytek i wykucie wgłębienia w posadzce

Wprowadzając na rynek emaliowane powierzchnie prysznicowe oraz dedykowane im kompletne systemy montażowe firma Kaldewei daje projektantom gotowe rozwiązania umożliwiające szybkie przeprojektowanie i wykonanie w nowy sposób wygodnej przestrzeni prysznicowej. Jak zastąpić nieestetyczne kafelki zabudowywaną w płaszczyźnie podłogi powierzchnią prysznicową Conoflat wykonaną ze stali emaliowanej Kaldewei o grubości 3,5 mm, możecie Państwo prześledzić krok po kroku na przygotowanych przez producenta zdjęciach. Do montażu zastosowano ramę ESR II.
W pierwszej kolejności należy dokładnie zmierzyć wielkość emaliowanej powierzchni prysznicowej, ustalić wymiary wgłębienia w posadzce, określić wysokość zabudowy oraz pozycję syfonu. Wysokość zabudowy ustala się nawiercając w posadzce otwór do poziomu surowego betonu. Po ustaleniu tych parametrów, instalator może usunąć stare płytki i przygotować wgłębienie w posadzce odpowiadające wymiarom wybranej powierzchni prysznicowej.

GrtvoqCKHWSFvGJRi737j5LUjWzObPHdN0vtvTexn0OSshr3QWhEjOr18REW_4m.jpg

Fot. Montaż powierzchni prysznicowej Kaldewei Conoflat – wypoziomowanie i umocowanie ramy montażowej ESR II

W tak przygotowanym wgłębieniu instalator może zamocować ramę montażową ESR II. Do ustawienia właściwej wysokości zabudowy służą nóżki, których zakres regulacji wynosi 67 – 164 mm. Rama może być stosowana nawet w przypadku wgłębienia o wysokości zabudowy 49 mm. W przypadku, kiedy wysokość zabudowy nie przekracza 107 mm konieczne jest podkucie na syfon lub zastosowanie specjalnego syfonu z pionowym odpływem. Aby nóżki ramy nie kolidowały z istniejącą instalacją odpływową, można przesuwać je w poziomie. Ważnym etapem montażu jest dokładne wypoziomowanie ramy przy pomocy poziomicy. 2 nóżki ramy ESR II wyposażone są w mocowanie do podłogi, dzięki któremu rama jest stabilnie przymocowana.

mtq0ljuEF5zbO8z0bXFJJdtJNrA4VtkwiGtbXch5f0APQ9r9eC1uYjHQEg20_5m.jpg

Fot. Montaż powierzchni prysznicowej Kaldewei Conoflat – podłączenie syfonu do rury odpływowej, zamontowanie drenażu – szablony pomocnicze wyznaczają zewnętrzny kontur emaliowanej powierzchni prysznicowej

Kolejnym etapem jest podłączenie wybranego syfonu do kanalizacji i przeprowadzenie próby szczelności odpływu. Wchodzący w skład zestawu montażowego ESR II system drenażu łączący syfon z ramą aluminiową zabezpiecza przed ewentualnym zalaniem lub zawilgoceniem wywołanym nieszczelnością fug, ponieważ odprowadza nadmiar przenikającej przez fugi wody do syfonu.

A1YNgvrGRT12bj57IjFfU2rTLRTKu9iyD1AIUeBsENzSSu299zdSU61OPNyW_6m.jpg

Fot. Montaż powierzchni prysznicowej Kaldewei Conoflat – uszczelnienie za pomocą winylowo-butylowej taśmy uszczelniającej

Aby uszczelnić miejsce, w którym powierzchnia brodzika łączy się z powierzchnią płytek ceramicznych stosuje się winylowo-butylowe taśmy uszczelniające, znajdujące się standardowo w zestawie montażowym ESR II. W zestawie znajdują się także szablony pomocnicze, które umieszczamy na krawędziach ramy. Mają one za zadanie „symulację” zewnętrznych konturów emaliowanej powierzchni prysznica. Przy ich pomocy możliwe jest precyzyjne ułożenie płytek podłogowych i ściennych przed zainstalowaniem powierzchni prysznicowej.

Po ułożeniu płytek na ramie montażowej należy umieścić wygłuszające profile gumowe, a na nich osadzić powierzchnię prysznicową. Kolejną czynnością, jaką powinien wykonać instalator jest zamknięcie syfonu i wypełnienie szczelin pomiędzy płytkami a powierzchnią brodzika silikonową fugą. Uszczelnianie zewnętrznej krawędzi powinno odbywać się przy odpowiednim obciążeniu powierzchni prysznicowej.

Emaliowana powierzchnia prysznicowa Kladewei zabudowana przy użyciu ramy montażowej ESR II zapewnia zawsze nieskomplikowaną rewizję, ponieważ zdemontowanie powierzchni prysznicowej jest równie łatwe jak jej zabudowa.

Na życzenie klienta powierzchnie prysznicowe mogą zostać dodatkowo zabezpieczone systemem dźwiękochłonnym DWS, który spełnia wymagania normy DIN 4109 dotyczącej izolacji akustycznej w budownictwie mieszkaniowym, normy VDI 4100 SST 3, SIA 181, oraz normy ÖNORM B 8115-2 dotyczącej zwiększonej ochrony przed hałasem w instalacjach domowych. Powierzchnia prysznicowa Conoflat z ramą montażową ESR II zapewnia doskonałą izolację akustyczną porównywalną z izolacją wykonaną z betonu

mfegjf70u4l32fhvIluEXbzDlB0F0jC4YdI94kX8FUpcnGWc9C6cWUJnELZ3_2-7m.jpg

Fot. Powierzchnia prysznicowa Kaldewei Conoflat w kolorze czarnym Lava matowym

Firma Kaldewei udziela na powierzchnie wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm 30-tu lat gwarancji. Kolejne etapy montażu i zabudowy brodzika można prześledzić na filmie instruktażowym Kaldewei: Rama montażowa ESR II (http://tinyurl.com/Kaldewei-Conoflat-ESRII).

Podsumowanie: stosując emaliowane powierzchnie prysznicowe Kaldewei można zamienić tradycyjne powierzchnie wyłożone płytkami ceramicznymi w atrakcyjne przestrzenie prysznicowe spełniające najwyższe wymagania w aspekcie higieny, estetyki oraz bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu tego typu rozwiązań architekci, instalatorzy oraz glazurnicy mają pewność technicznej niezawodności całego systemu, bez niepotrzebnych i kosztownych reklamacji, zaś użytkownik może przez wiele lat cieszyć się przyjemnością kąpieli pod prysznicem.

Firma KALDEWEI to europejski lider produkcji wanien kąpielowych i brodzików prysznicowych ze stali emaliowanej. Przedsiębiorstwo istnieje od 1918 roku. W ofercie posiada niemal 300 modeli produktów wytwarzanych ze stali emaliowanej KALDEWEI o grubości 3,5 mm. Produkty firmy KALDEWEI mogą być stosowane zarówno w domach prywatnych, jak i w hotelach. Firma KALDEWEI udziela 30 letniej gwarancji na wszystkie swoje produkty wykonane ze stali emaliowanej o grubości 3,5 mm.


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Architektura dla kultury ludowej
Architektura dla kultury ludowej

Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego w Sieradzu – to nowa placówka kultury, powołana przez samorzą ...

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera