Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Styropian "odprężony" - Swisspor LAMBDA WHITE fasada już na rynku

 

Czas czytania: ~2 min


Styropian Swisspor LAMBDA WHITE fasada to pierwsze w Polsce rozwiązanie, które eliminuje problem naprężeń w szarym styropianie

 

AEfio1xO2Y12Sa746OfrJiKiYn2z1HvlVGZmOWYR1J5SKsNuhPX68wwoaK6g_lambda-z-plyta-bez-napm.jpg

Firma SWISSPOR Polska wprowadziła do swojej oferty styropian nowej generacji Swisspor LAMBDA WHITE fasada, który rozwiązuje problem naprężeń wewnętrznych w grafitowych płytach styropianowych.

Swisspor LAMBDA WHITE fasada to pierwsze w Polsce rozwiązanie, które eliminuje problem naprężeń w szarym styropianie dzięki czemu znacznie ułatwia i ogranicza koszty jego stosowania. Jest to szczególnie ważne w budownictwie pasywnym i energooszczędnym, ze względu na konieczność stosowania stosunkowo grubych płyt.

f2eWMqjvel5p3nwsZcjShOFrGWfRnTBkPEIRM6sqKuUHKllBROwvXRb3qnHw_lambda-white-frezmm.jpg

Szare jest lepsze
Dzięki specjalnemu surowcowi z dodatkiem grafitu, szary styropian ma nawet o 30% lepszy współczynnik przenikania ciepła od popularnych, białych płyt EPS. Dzięki temu dużo skuteczniej chroni budynki przed utratą ciepła, a możliwość zastosowania cieńszej warstwy termoizolacyjnej zapobiega powstawaniu tzw. efektu okien strzelniczych, oraz nie ogranicza dopływu światła do wnętrza. Jest przez to bardzo chętnie stosowany w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Ale ma także swoje wady.

Remedium na odkształcenia płyt
W szarych styropianach mogą występować silne naprężenia wewnętrzne, powstające pod wpływem różnicy temperatur między dniem a nocą. Z tego samego powodu podczas układania ocieplenia, fasada na której prowadzone są prace musi być zasłonięta przed słońcem, co jest zarówno pracochłonne jak i kosztowne. Skutkiem naprężeń mogą być odkształcenia polegające na wyginaniu i wybrzuszaniu się płyt, a w efekcie odpadnięcie przyklejonych od fasady.

Dwie warstwy i nacięcia
Odpowiedzią na te problemy jest nowy produkt firmy SWISSPOR Polska - dwuwarstwowy styropian LAMBDA WHITE fasada. Jest to pierwsze w Polsce rozwiązanie, które eliminuje problem naprężeń w szarym styropianie.

Naprężenia wewnętrzne są eliminowane dzięki nacięciom przeciwprężnym, a dodatkowo warstwa białego EPS chroni styropian Swisspor LAMBDA WHITE fasada przed naprężeniami termicznymi spowodowanymi promieniami słońca. Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce powierzchnia płyt Swisspor LAMBDA WHITE fasada jest o 20°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego, szarego styropianu.

Stosowany przy produkcji płyt Swisspor LAMBDA WHITE fasada surowiec z dodatkiem grafitu poprawia właściwości termoizolacyjne styropianu LAMBDA do 30% w stosunku do popularnych na rynku płyt z białego styropianu. Dzięki warstwie białego EPS zespolonej z szarą płytą, LAMBDA WHITE fasada nie wymaga żadnych zabezpieczeń przeciwsłonecznych. Biała warstwa ma grubość około 6 mm, a więc płyty można szlifować bez utraty walorów ochronnych.

Dzięki swoim właściwościom Swisspor LAMBDA WHITE fasada jest szczególnie dedykowany do stosowania w budownictwie pasywnym i energooszczędnym, co potwierdza certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Edyta Sauć, Krajowy Doradca Techniczny Swisspor Polska

Więcej informacji na stronie www.lambda.swisspor.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera