Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gabiony jako okładziny na elewacji

 

Czas czytania: ~2 min


Konstrukcje gabionowe nie tylko oryginalnie wyglądają, ale także oferują dodatkowe właściwości, takie jak izolacja termiczna.

 

Qo1EM7SebzoqLfMaHzGRaSdxvHwfNh56ApyUM6bR4Ypu00JSRez98FLbXgXD_betafence-urzad-pracy-czechy.jpg

Gabiony dzięki swoim właściwościom mogą być stosowane nie tylko jako ozdoba ale również jako izolacja termiczna. Dlatego bywają stosowane jako okładzina elewacyjna.

Architekci coraz częściej sięgają po to rozwiązanie. Jednym z zastosowań gabionów jest użycie ich jako okładziny na elewacji czego przykładem jest Urząd Pracy w jednym z czeskich miast.

Stała temperatura dzięki gabionom
Konstrukcje gabionowe stosuje się niekiedy jako tzw. okładzinę elewacyjną, zwaną z angielska claddingiem. Kosze wypełnione kamieniami lub cegłą sprawiają, że latem otoczony przez nie budynek nie nagrzewa się za mocno.

Z kolei zimą gabionowa ściana pomaga ograniczyć utratę ciepła z wnętrza chronionego budynku jako dodatkowa ochrona izolacyjna. Dzięki temu jego mieszkańcom jest cieplej, a rachunki za ogrzewanie są niższe, ponieważ wytworzona energia pozostaje w większej ilości w murach domu.

Montaż ściany z gabionów.
Aby gabiony skutecznie spełniały funkcje estetyczną oraz izolacyjną przez wiele lat, muszą zostać prawidłowo zamocowane do ściany nośnej. Minimalna grubość konstrukcji to 15 cm, co odpowiada dwóm oczkom siatki. Warto mieć ten wymiar na uwadze, projektując rozwiązanie dla konkretnego budynku. Oczywiście istnieje możliwość utworzenia grubszej ściany – najczęściej wybierane i zalecane są konstrukcje 30 cm.

Jako wypełnienie poleca się przede wszystkim kamienie łamane oraz cegłę, najlepiej o kształcie prostopadłościennym, który ułatwia dokładne wyłożenie kosza. To ważne, by wewnątrz gabionu nie było pustych przestrzeni ani dziur, dlatego odradza się używania kamieni o nieregularnych kształtach.

Ważne wymiary i waga
Konstrukcje gabionowe łączy się ze ścianą budynku za pomocą blachy stalowej oraz kotew. Należy także pamiętać o odpowiednim podparciu konstrukcji gabionowej na wysokości poprzez montaż wspornika. A także o odpowiedniej konstrukcji fundamentu – musi on utrzymać całą konstrukcję. Z założenia masa 1 m3 gabionu (kosz + wypełnienie) to 1600 kg.

Źródło: materiały prasowe


Podepnij swój artykuł

tagi

Szkoła z betonu od Zbigniewa Maćkowa
Szkoła z betonu od Zbigniewa Maćkowa

V Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu – to realizacja architektoniczna warta uwagi z wielu powodów. ...

Dom jednorodzinny JRV2 z drewna i betonu ze studia de.materia
Dom jednorodzinny JRV2 z drewna i betonu ze studia de.materia

Projekt architektoniczny tego domu jednorodzinnego zdeterminowało jego położenie: na stoku skarpy, n ...

Budynek jako pomnik
Budynek jako pomnik

Budynek – pomnik, miejsce pamięci połączone z dziełem architektonicznym – to pomysł, który nie jest ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera