Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Spotkanie tradycji z nowoczesnością – szkło marki Pilkington na Placu Zamkowym

 

Czas czytania: ~4 min


zN8aXdPdPsykVrjanxQ5t1BGBngKIm7FrMekdSDAnrt2h12ddgfCV8VY6svN_senatorska-2.jpg

Biurowiec Plac Zamkowy – Business with Heritage łączy tradycję z nowoczesnością, umiejętnie chowając współczesne rozwiązania techniczne za nawiązującą do otoczenia fasadą. Odpowiednio dobrane przeszklenia marki Pilkington doskonale wpisują się w prestiżową realizację estetyką i funkcjonalnością.

OKyH5tcM2NeNkKdUMa1krpyccbe0mUpdhyBYL8i3V6rVKAWiLS6uwU0DNsoG_senatorska-3.jpg

Projekt budynku Plac Zamkowy – Business with Heritage, którego inwestorem jest Senatorska Investment, powstał w biurze RKW Rhode, Kellermann, Wawrowsky i wyszedł spod ręki architekta Wojciecha Grabianowskiego z zespołem. Obiekt ma prostą konstrukcję i jest oparty na symetriach charakterystycznych dla klasycznej architektury. Realizacja wpisuje się przy tym w nowy charakter warszawskiej Starówki, która powoli traci wyłącznie turystyczny charakter.

4lfJ9yIbQBRK1kgJj0oiSfpYjmC7foBATl5ALN9zyiE8jlsIKOrMly42uhcm_senatorska-4.jpg

"Połowa mieszkań na warszawskiej Starówce już dawno zmieniła swoją funkcję z mieszkalnej na biurową i usługową. Dzisiaj wiele z nich to tak naprawdę małe urzędy. Zajmują je ludzie różnych zawodów. Zarówno oni, jak i mieszkańcy Starego Miasta potrzebują sklepów, drogerii czy innych usług i znajdą je na parterze naszego budynku" – komentuje walory funkcjonalne obiektu architekt Wojciech Grabianowski.

Budynek Plac Zamkowy – Business with Heritage oferuje ponad 1600 mkw powierzchni handlowej na parterze oraz prawie 4000 mkw powierzchni biurowej na wyższych kondygnacjach.

V3seG7hrG5s2sDldBl9fO8Zx8qqOgZ2oqM9sjVphUDjP6rlI6MmWG01Nhiv4_senatorska-6.jpg

Szyby jak ekrany
Historyczne odniesienia architekci skontrastowali z nowoczesnym, minimalistycznym detalem. O jego wyjątkowości decyduje przede wszystkim pokryta szlachetnym wapieniem muszlowym elewacja oraz stolarka okienna. Duże okna, w kontrastującej z elewacją ciemnoszarej ślusarce, nadają budynkowi charakteru. W szybach, jak w wielkich ekranach, odbijają się staromiejskie kamienice, dodatkowo integrując budynek z historycznym otoczeniem.

hTrCjG6caYnzWyyij4o7vS5n79lWXva6r4vHjatrEDpXrdgpirmj6mkp3siE_senatorska-7.jpg

Okna zostały przeszklone z wykorzystaniem 944 mkw hartowanego szkła przeciwsłonecznego Pilkington Suncool™ 70/40 T w dwóch grubościach 8 i 10 mm. Jest to szkło, które pomaga w zoptymalizowaniu zużycia energii w budynku. Charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością światła, zredukowaną przepuszczalnością energii słonecznej i wysoką izolacyjnością cieplną. Dzięki temu, że jest neutralne, bez wyraźnego zabarwienia, o niskim stopniu refleksyjności, bardzo dobrze współgra z kamienną elewacją budynku.

KAbQ2kxg39tV4LjuspPFyGGyi5ISlE7tft439vXUoQKFyCX36UQQtGWCKUBX_senatorska-8.jpg

Czystość bez wysiłku
W oknach połaciowych oraz świetlikach dachowych zastosowano z kolei hartowane przeciwsłoneczne szkło z powłoką samoczyszczącą Pilkington Activ Suncool™ 70/40 T o grubości 10 mm. Zewnętrzna powierzchnia szkła pokryta jest samoczyszczącą powłoką z dwutlenku tytanu, która spełnia podwójną rolę. Fotokatalityczne właściwości powłoki sprawiają, że zgromadzone na szybie zanieczyszczenia organiczne ulegają rozkładowi pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Dzięki właściwościom hydrofilowym, woda spływa równomiernie po powierzchni szyby, spłukując uwolnione zanieczyszczenia i nie pozostawiając po sobie nieestetycznych zacieków. Wystarczy deszcz by szybko usunąć zanieczyszczenia.

qqzR1uxXjmnoq0kHXgkcIsDiUl38CoFzi6jyS3J9u3ZMaFGGRpJhNmZM4ovP_senatorska-9.jpg

"Budynek Plac Zamkowy – Business with Heritage to modelowy przykład wykorzystania walorów szkła marki Pilkington w architekturze. Funkcje energooszczędne szkła Pilkington Suncool™ przyczyniły się do zdobycia przez budynek wysokiej oceny ekologicznej. Z kolei wykorzystanie powłoki Pilkington Activ Suncool™ w przeszkleniach trudno dostępnych okien połaciowych znacznie ułatwia eksploatację i czyni obiekt bardziej atrakcyjnym dla administratorów i użytkowników" – mówi Piotr Oleszyński, Doradca Techniczny w Pilkington Polska.

YOZqlpZbfQeL8TWt6vZvxftjyI8QYzi4RUNv6kP1FwLXOYSWtgYhcM1rzXQM_senatorska-11.jpg

Budynek harmonijnie łączy historię z nowoczesnością spełniając jednocześnie wysokie wymagania „zielonego” budownictwa. Obiekt zaprojektowany w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, dzięki zastosowaniu energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań już w fazie projektu uzyskał certyfikat Breeam Interim z oceną „very good”.

FytMrOzpHjenTaCbyiP6GiXclmnnctJ5QORPAp4SIOxcjwQzFo5ez89kCcMe_senatorska-12.jpg

Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym (rynek części oryginalnych i zamiennych) oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego, które obejmują szkło i produkty szklane do budynków nowych i poddawanych renowacji, szeroką gamę produktów o wartości dodanej, a także zaawansowane produkty dla technologii informatycznych i komunikacyjnych, zastosowań technicznych i energetyki słonecznej. Produkcja odbywa się w 28 krajach na czterech kontynentach. Produkty Grupy sprzedawane są w ok. 130 krajach. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2016 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 4,8 miliarda euro. Z łącznej sprzedaży Grupy 36% zrealizowano w Europie, 32% w Azji, 32% w Ameryce Północnej i Południowej.

Źródło: materiał prasowy


Podepnij swój artykuł

tagi

Fasady

William Kaven projektuje pocztę w Portland
William Kaven projektuje pocztę w Portland

William Kaven, amerykańska pracownia z siedzibą w Portland, jak do tej pory projektowała przede wszy ...

Wola Retro – w stylu lat trzydziestych
Wola Retro – w stylu lat trzydziestych

Wola Retro – to kompleks biurowy, budowany właśnie przy ulicy Skierniewickiej, czyli na terenie dyna ...

Dom z rdzy
Dom z rdzy

Pracownia Zanon Architetti Associati opracowała wizję rozbudowy prostego domu, stojącego w Treviso, ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera