Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Symbol dla Albanii

 

Czas czytania: ~2 min


CfslkNaA7zJPDomAgklX7XKAf5Og8OYF9qhHosqRWBQbkODUrwLdVgrUDPdy_coop-himmelblau-albania.jpg
Budynek parlamentu jest materialnym znakiem demokracji. A skoro tak – jego forma powinna być czytelną manifestacją jej idei. Z takiego założenia wyszli architekci z austriackiej pracowni Coop Himmelb(l)au projektując pełen symbolicznych treści budynek Otwartego Parlamentu Albanii.
lSubuCAjRKgzFZKawDG0TfFgMOnixJiJ08yVZUcwguKrAzjiseGBpFkPebRq_coop-himmelblau-albania-2.jpg
W budynku parlamentu architekci zawarli dwa poziomy zaszyfrowanych znaczeń – w wymiarze bardziej ogólnym budynek ma wyrażać „fundamentalne zasady demokratyczne, takie jak otwarcie, transparentność i współpracę między ludźmi”, w mniejszej skali zaś – przekazywać podstawową dla tego ustroju ideę, że to społeczeństwo powierza władzę swoim reprezentantom. Materializacją tej drugiej jest umieszczenie nad Izbą Parlamentu ogólnodostępnej galerii widokowej. Ponadto, ulokowana w centralnej części budynku Izba staje się jego sercem zarówno w sensie fizycznym, jak i metaforycznym.
1uj4twCp7CJ8q6u2i5tKAWKHcERgoKUO7HG8puW6sTUw4p2mYDjoP8TFJ2Gc_coop-himmelblau-albania-3.jpg
Budynek podzielony jest na dwie wyraźne części: prostopadłościenną, dwukondygnacyjną podstawę mieszczącą parking oraz umieszczoną nad nią pięciokondygnacyjną część biurową 'oderwaną' od podstawy i posadowioną na czterech słupach. Każda kondygnacja ma około 12,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni, cała bryła ma więc imponujące gabaryty, co wpisuje się w założenie architektów, żeby gmach parlamentu stał się 'silnym, miejskim manifestem w wyeksponowanej części tkanki urbanistycznej Tirany'.
leCCOkGgfJ2UsTzaDT0HLnJwma80WiZrdr3rjJTV3kkScLE5cRO505xhVzv0_coop-himmelblau-albania-4.jpg
Wchodzących do budynku gości witać będzie ogromny, przeszklony stożek mieszczący hol parlamentu i reprezentujący ideę „transparentności i legislacji”. Przestrzeń na poziomie wejściowym można będzie dostosowywać do różnych celów, na przykład organizacji dużych spotkań. Centralnym punktem gmachu ma być publiczny dziedziniec otoczony ze wszystkich stron przez biura. Mieścić on będzie otwarte dla publiczności forum z ogrodem, stanowiąc jednocześnie wyraźną barierę między częścią parlamentu a biurami premiera. Z dziedzińca ogólnodostępna klatka schodowa prowadzić będzie na 'krajobrazowo' ukształtowany dach. Nad częścią mieszczącą program praktyczny, znajduje się restauracja, biblioteka i archiwum, a także sale konferencyjne umożliwiające organizacje międzynarodowych spotkań i konferencji prasowych.
ED5LPF3AiGPj6f68SVxlxXtRjT5QMtbmpoHDW0uDZsZ31dP45NLqmQI6DoqL_coop-himmelblau-albania-5.jpg
Konstrukcja budynku wykonana ma być z betonu zbrojonego. Elewacje części biurowej zostaną przykryte dodatkową powłoką z perforowanej stali, która ma z jednej strony nadać budynkowi charakterystyczny wygląd, z drugiej zaś – optymalizować dostęp dziennego światła, kadrować widoki i działać jak bariera akustyczna, chroniąca wnętrze przed hałasem. Fot: Coop Himmelb(l)au Źródło: worldarchitecturenews.com

Podepnij swój artykuł

tagi

B3000 – projekt architektoniczny z koleją w tle
B3000 – projekt architektoniczny z koleją w tle

B3000 – tak nazwano projekt przebudowy i rozbudowy dawnego budynku wielopoziomowego parkingu, jaki o ...

Najlepsze realizacje architektoniczne Gdańska lat 2016 – 2017
Najlepsze realizacje architektoniczne Gdańska lat 2016 – 2017

Najlepsze realizacje architektoniczne Gdańska lat 2016 – 2017 zostały właśnie docenione. Po raz drug ...

Niezwykły dom dla gości
Niezwykły dom dla gości

Dom dla gości, jaki pracownia Studio 512 zaprojektowała w Teksasie sami autorzy projektu architekton ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera