Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jaki to numer ?

 

Czas czytania: ~2 min


eNo1Qy774AuCavEeVS1fkum8h5d4efcxHKyOEuub9V9HtgnoKAwx2Uwys7GT_domy-numery-01.jpg
W Osace powstało mini-osiedle czterech prefabrykowanych domów. Zaprojektowała je pracownia Mitsutomo Matsunami Architect & Associates, w której – wbrew pozorom – nie pracuje żaden matematyk.
ogLZxxVVLAtA97RpFLYHYAoKUOkXyS44R4CnwP6GqN8olh04auArXUJvAiWe_domy-numery-02.jpg
Pewnie każdy w Polsce pamięta, z jakimi kłopotami wiązało się odnalezienie na wielkim blokowisku domu o właściwym numerze. Jednakowe budowle, brak tradycyjnej sieci ulic, brak stosownego oznakowania – to wszystko powodowało, że często trzeba było po osiedlach długo błądzić, zanim trafiło się pod właściwy adres.
gb4kUc0GiIqJNB6t1ysN5U1MjehWWcri7ozw7RhIS6UuVqS95H9LPsfA1WKP_domy-numery-5.jpg
Prawdopodobnie jednak takie doświadczenia są obce Japończykom i nie tu należy szukać inspiracji dla domów, zbudowanych niedawno w Osace.
c7PxSh0wKgGspcZnnknrlAfjduerH53rtRgD4o75Cx5XCvm0ImLYADhJk8tu_domy-numery-9.jpg
Pracownia Mitsutomo Matsunami Architect & Associates, która specjalizuje się w projektowaniu niewielkich budynków mieszkaniowych i mini-osiedli tym razem zaproponowała „komplet” czterech budynków, które – choć zbudowane ze standardowych prefabrykatów – są dość nietypowe.
Domy, które mieli zaprojektować japończycy miały być przeznaczone do masowej produkcji (czyli wykonane z prefabrykatów) oraz tanie – to warunki, jakim musieli sprostać architekci. Wypełnili je w stu procentach, „od siebie” dodając nietypową formę fasady – na każdym z budynków znalazła się wpisana w jej kształt i wielkość cyfra.
Każdy z domów zbudowano z drewna; cyfra, nałożona na elewację, jest zaś wyprodukowana z taniego materiału, by nie podnosić znacząco kosztów budowy. „Projektując domy, z których można będzie konstruować ogromne osiedla, które można multiplikować i powielać właściwie w nieskończoność, postanowiliśmy ich fasady zmienić z nijakich, jednakowych płaszczyzn w wyraźne, rzucające się w oczy „znaki” – mówią architekci. Nie chcąc tworzyć zlewającej się w jedno masy identycznych elewacji, japońscy projektanci tanio i prosto każdej z elewacji nadali indywidualny rys, który nie tylko pozwala odróżnić jeden dom od drugiego, ale i wyodrębnia je z masy miejskiej osiedlowej zabudowy. Foto: Mitsutomo Matsunami Architect & Associates, mma-design.com i dezeen.com

Podepnij swój artykuł

tagi

Botanica - osiedle z konkursu architektonicznego
Botanica - osiedle z konkursu architektonicznego

Na projekt osiedla Botanica w Gdańsku jego inwestor ogłosił konkurs architektoniczny. Ze względu na ...

Webinarium Galeco: Odwodnienie dachów skośnych i płaskich  w połączeniu z ukrytym systemem rynnowym
Webinarium Galeco: Odwodnienie dachów skośnych i płaskich w połączeniu z ukrytym systemem rynnowym

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie dla architektów, studentów, wykonawców i wszystkich zainteresowany ...

Niezwykły projekt domu letniskowego
Niezwykły projekt domu letniskowego

Greenhouse – to nazwa projektu architektonicznego domu letniskowego, jaki opracowała niedawno Karina ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera