Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Agora nauki

 

Czas czytania: ~2 min


nM9XB3ATUJpk8WUZaaMXWKzEb0b22vO5E7Cu8RlGeGbGRatD2sU81LCMbvN5_snohetta-ryerson-student-learning-center.jpg
„Traktowanie nauki jako statycznej, samotniczej aktywności należy już do przeszłości. Podczas gdy nadal ważne jest zapewnienie spokojnego miejsca dla indywidualnej pracy i przemyśleń, równie ważne jest stworzenie miejsca, gdzie ludzie mogą w bardziej aktywny sposób zdobywać wiedzę, gdzie mogą się rozwijać interakcje między nimi i gdzie obok siebie mogą znaleźć swoje miejsce różne formy aktywności – spokojne i głośne”. W taki sposób Craig Dykers, współzałożyciel Snøhetty, podsumowuje idee leżące u podstawy projektu Studenckiego Centrum Nauki Uniwersytetu Ryerson w Toronto, który przyniósł norweskiej pracowni zwycięstwo w międzynarodowym konkursie.
jmmwXSEdOlQ7A848ocTOVdUCNb5lWEkljasiJNtwGA7BjopgrbN5PFKoWbRJ_snohetta-ryerson-student-learning-center-2.jpg
Siedziba centrum studenckiego ma być manifestacją nowoczesnego oblicza uczelni. Ośmiopiętrowy budynek o przeszklonych, transparentnych elewacjach powstanie na terenie uniwersyteckiego kampusu, przy najważniejszym skrzyżowaniu w centrum miasta. Główne wejście, usytuowane w południowej elewacji i poprzedzone podniesionym placem przy Yonge Street, podkreśla fasetowo ukształtowany, podcięty narożnik. Jego kryształowa forma kontynuowana jest w holu wejściowym wewnątrz budynku.
3qIhrYAp5bgCSEDweQRUPoC2z3V8Pp2sXYWZdwER1hVQPx3Cu4iHeeMKQCHl_snohetta-ryerson-student-learning-center-3.jpg
Wznoszący się plac wejściowy, pomost łączący nowy budynek z istniejąca biblioteką i szereg różnorodnie ukształtowanych przestrzeni służących nauce, dyskusjom i spotkaniom, stworzyć mają warunki komfortowe zarówno dla pracowników naukowych, jak i studentów. Od strony Yonge Street, na kondygnacji podziemnej znajdzie się strefa komercyjna ze sklepami, dzięki której obiekt uniwersytecki będzie atrakcyjny także dla mieszkańców miasta.
GVeENTgjDin0O9BRaJ3OsOZw6hZccoXkiHCTwkbP6RsE1d2o9ioteLVJ6p9d_snohetta-ryerson-student-learning-center-4.jpg
Wewnątrz budynku każde piętro będzie zaaranżowane w odmienny sposób – niektóre będą miały otwarte plany, z możliwym do modyfikacji układem mebli i tarasami, inne będą podzielone na zamknięte pokoje nauki dla grup liczących od czterech do ośmiu osób. Będą także pomieszczenia sprzyjające indywidualnej nauce w ciszy i spokoju. W ten sposób budynek ma sprzyjać zarówno pracy naukowej, jak i promocji twórczej współpracy między studentami.
5sUEiRbSdnEXBUyu5UMuAYrIE1vmx3R58kJ7bGHOVbd6CiyTcoAtxLrDV01r_snohetta-ryerson-student-learning-center-5.jpg
W ramach programu ekologicznego, 50% powierzchni dachu przeznaczono na zieleń. Budynek ma też spełniać kryteria certyfikatu LEED Silver. Budowa ma się zacząć jeszcze pod koniec tego roku i zakończyć zimą 2014 r. Projekt powstał we współpracy z pracownią Zeidler Partnership Architects z Toronto. Fot: Snøhetta, Ryerson University Źródło: designboom.com
eoDervrva4ecEGVLI7yLGHSxXA540Ig1YWN05IQAO0sObPrsZrRRBCMWXtn4_snohetta-ryerson-student-learning-center-6.jpg

Podepnij swój artykuł

tagi

Apartamenty Niemcewicza 17 – nowa realizacja architektoniczna JEMS
Apartamenty Niemcewicza 17 – nowa realizacja architektoniczna JEMS

Na Starej Ochocie, w otoczeniu przedwojennej zabudowy mieszkaniowej dwa lata temu powstała nowa real ...

Szkoła z betonu od Zbigniewa Maćkowa
Szkoła z betonu od Zbigniewa Maćkowa

V Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu – to realizacja architektoniczna warta uwagi z wielu powodów. ...

Dom jednorodzinny JRV2 z drewna i betonu ze studia de.materia
Dom jednorodzinny JRV2 z drewna i betonu ze studia de.materia

Projekt architektoniczny tego domu jednorodzinnego zdeterminowało jego położenie: na stoku skarpy, n ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera