Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Pogromca Burj Khalifa ?

 

Czas czytania: ~2 min


58eLmAoMT3fMwDaFqAjFlMj1pJL3fKYxrZRLYLs7pjXcy110JkSI9XvgPTha_kingdom-tower-1.jpg
Saudyjski książę i multimilioner Al. - Waleed ogłosił, że w mieście Jeddah w Arabii Saudyjskiej ma stanąć wieżowiec wysoki na milę.
5XPh96acKJmHxeG4XyMJG4h8fLYkUF0B9w3aOPGrQGZLXNQk3z0cxxwCbCIs_kingdom-tower-2.jpg
Jak do tej pory najwyższym budynkiem świata jest Burj Khalifa, wieża, zaprojektowana przez pracownię Skidmore Owings and Merrill w Dubaju. 818-metrowa budowla została oddana do użytku w styczniu 2010 roku i do dziś sprawia kłopoty właścicielom, którzy wciąż nie mogą sprzedać czy wynająć apartamentów i biur w budynku.
AXiJKaZqpbSfcXgadTTdC72n3xxlVma4li94Efyir15bbLmAekdLZkKYzQId_kingdom-tower-4.jpg
Mimo że Burj Khalifa trudno uznać za biznesowy sukces (początkowo prasa na świecie rozpisywała się o szokującej wysokości budynku, ale później tematem stały się już tylko kłopoty techniczne, np. psujące się windy oraz puste przestrzenie, które dziś można wynająć taniej niż analogiczne w Warszawie), na Bliskim Wschodzie trwa fascynacja wysokościowcami.
nwBrUKWkxYlRna9oGriaLMAcSF5T6DGCgitOcpPIhYuaFAWmveEO2OWBXE04_kingdom-tower-5.jpg
W Kuwejcie powstał pomysł budowy 1001-metrowego Mubarak Tower (było to jeszcze przed niedawną rewolucją w Egipcie, w wyniku której Hosni Mubarak oddał władzę), w Dubaju miałby powstać Al Burj, sięgający wysokości nawet 1200 metrów. Te plany – to jednak wciąż dość utopijne wizje, dużo bardziej realistycznie zapowiada się koncepcja wieży w mieście Jeddah, która ma nosić nazwę Kingdom Tower.
Jeddah – to 4-milionowe miasto nad Morzem Czerwonym, największy port w regionie. Tutaj ma stanąć budynek o wysokości... 1600 metrów. „Mile-high” – Wysoki na milę – tym ma się odznaczać – jeśli powstanie, nie tylko pobije dzierżony przez Burj Khalifa rekord wysokości, ale przewyższy go dwukrotnie! Pomysłodawca i inwestor, Książę Al-Waleed bin Talal, właściciel setek (a może i tysięcy) nieruchomości na całym świecie, chce, aby w wieży znalazły się luksusowe apartamenty, hotele i biura.
Projekt architektoniczny budynku przygotowała (według plotek, bo sami architekci jeszcze niedawno nie chcieli się do tych wiadomości odnosić) amerykańska pracownia Adrian Smith + Gordon Gill Architecture. Przy tej wysokości budynku trudno nadać mu oryginalną formę – wygląd zostaje podporządkowany wymogom technicznym. Dlatego też na wizualizacjach Kingdom Tower wygląda jak lśniący, gładki szpic.
Na dziś koszt budowy szacowany jest na 30 miliardów dolarów. Firma Kingdom Holding, która miałaby prowadzić budowę twierdzi, że gdyby inwestycję rozpocząć teraz, budynek mógłby być ukończony w 2020 roku. Foto: a1saudiarabia.com, dvice.com

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Kultura w kasynie
Kultura w kasynie

Kasyno Kultury, placówka kulturalna działająca w Kwidzynie od końca 2023 roku mieści się w budynku o ...

Lofty w fabryce
Lofty w fabryce

W 1887 roku Hugo Bressel przy ulicy Cegielnianej (dziś to ul. Wólczańska) uruchomił niewielką fabryk ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Świat
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera