Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Kod tworzywem projektanta - spotkanie z Creative Coding

 

Czas czytania: ~2 min


. Twórcy pierwszych w Polsce studiów z kreatywnego kodowania w School of Form nauczą projektantów i artystów wykorzystywać programowanie w sztuce i designie.

 

YpjsKmzCci4YUSbBLGHXImbDtHjtp4zsZyadVMpkzglrTctKyNsSiqmi01Mw_creativecoding-displaycement.jpg

Kod. Przy jego użyciu powstają interaktywne produkty, usługi, nowe formy komunikacji i sztuki. Od mebli, budynków, reklam po instalację z łusek nabojów skłaniającą do refleksji nad wojną, czy rzeźbę Myszki Miki tworzącą muzykę w reakcji na otoczenie. Twórcy pierwszych w Polsce studiów z kreatywnego kodowania w School of Form nauczą projektantów i artystów wykorzystywać programowanie w sztuce i designie. Partnerem technologicznym studiów jest Intel.

Czym jest Creative Coding? Tak jak dla programistów kod jest podstawowym narzędziem pracy, tak dla współczesnych twórców sztuki, designu, przedmiotów codziennego użytku i usług staje się odpowiednikiem pędzla i dłuta.

Programowanie z powodzeniem służy projektantom w kreowaniu nowych produktów, które trafiają do komercyjnej sprzedaży i odpowiadają na współczesne potrzeby człowieka. Z kolei artystom pozwala wkroczyć w nowy wymiar interaktywnej sztuki i realizacji poruszających instalacji. Do przykładowych należą takie projekty jak członków grupy Pan Generator, w której znajdziemy też współautorów i wykładowców Creative Coding. Instalacja "Miara pokoju" (Quantum of Peace) w Muzeum Powstania Warszawskiego, nagrodzona Złotym Lwem na festiwalu reklamy Cannes Lions 2016 czy rzeźba MickeyPhone zrealizowana na zlecenie Disneya, która obracając się zbiera dźwięki z otoczenia w interakcji z publicznością i przekształca je w rytmiczne melodie.

oWpHKZ5gLlgKI3rMxqdgCqdgKy1mG3IPUy5FG9PdUH0Hz3W23zuelcTtw3q1_creativecoding-miara-pokoju.jpg

Realizacja własnych projektów przez studentów i budowanie portfolio w trakcie nauki to kluczowe założenie programu Creative Coding. Wcześniejsze doświadczenie w zakresie kodowania czy cyfrowej produkcji nie jest wymagane. Po wprowadzeniu od podstaw w zagadnienia kodowania w projektowaniu i sztuce, studenci pod kierunkiem doświadczonych wykładowców będą realizować własne projekty. W ramach FabLab, stworzonego wspólnie z partnerem technologicznym studiów firmą Intel, opanują metody tworzenia elementów konstrukcji i formy obiektów za pomocą kodu oraz cyfrowych metod modelowania i produkcji (digital fabrication).

Celem studiów Creative Coding jest nauczenie programowania absolwentów kierunków artystycznych i projektowych, którzy chcą rozszerzyć swój warsztat o umiejętność kreatywnego kodowania i wykorzystania technologii w projektowaniu, a także artystów, projektantów czy pracowników agencji interaktywnych, którzy chcą poszerzyć swój warsztat o nowe media lub design. Absolwenci będą umieli tworzyć autorską technologię i wykorzystywać ją np. do konstruowania interaktywnych przekazów reklamowych, obiektów, instalacji czy eksperymentalnych produktów.

Więcej na: creativecoding.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Prawo
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera