MAX(X)I kryzys - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


MAX(X)I kryzys

 

Czas czytania: ~2 min


xGKGbW2vTHBThwTrDQS3vHiGMeBZmc4GVgKnnfUZPhdxaUHA2p0tHrIPRjKM_zaha-hadid-maxxi-2.jpg

Nad jedną z najbardziej uznanych realizacji Zahy Hadid zawisły czarne chmury. MAXXI , czyli Muzeum Narodowe Sztuki XXI wieku w Rzymie, może zostać zamknięte po tym, jak włoski minister kultury i dziedzictwa narodowego Lorenz Ornaghi objął je specjalną kontrolą mającą na celu wyjaśnienie sięgającej 800 tysięcy euro dziury w muzealnym budżecie.

gHBgT25BmF1pg7qRVgUZec48Xqu5S1OV3wsyfW1ktx8WeoldJ8i8TrJAnwKl_zaha-hadid-maxxi-3.jpg

MAXXI zostało otwarte 30 maja 2010 r., 11 lat po rozstrzygnięciu konkursu, w którym zwyciężył projekt Zahy Hadid. Ranga tego przedsięwzięcia i nadzieje, jakie wiązały z nią władze Rzymu, wybiegały daleko poza stworzenie instytucji gromadzącej i prezentującej sztukę współczesną – MAXXI miało odświeżyć wizerunek Rzymu, do którego przylgnęła opinia miasta zamkniętego w swojej wielkiej przeszłości. Spektakularny budynek i ambitny program muzeum miały sprawić, że Wieczne Miasto znowu znajdzie się w awangardzie współczesnej sztuki i architektury.

Za projekt MAXXI Zaha Hadid otrzymała nagrodę im. Stirlinga będącą najbardziej prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym brytyjskim architektom przez RIBA.

CGww8hVDQe7gSxLDOiAO3qkISrfZ3BF1Od34W6aZggX4CZFBTrUP4gjpPj1a_zaha-hadid-maxxi-4.jpg

Mimo, że muzeum szybko zdobyło rozgłos i zeszłym roku odwiedziło je blisko pół miliona zwiedzających, nie udało mu się uniknąć skutków kryzysu, który dotyka południowej Europy, siejąc spustoszenie także w świecie artystycznym. Jak wyjaśniają władze muzeum, ubiegłoroczne straty będące wynikiem ograniczenia o 43 procent finansowania ze środków publicznych, zostały zamortyzowane przez zyski osiągnięte w roku 2010. Według prognoz ministerstwa, istnieje jednak poważne ryzyko, że w ciągu najbliższych trzech lat straty muzeum sięgną 11 milionów euro. Tymczasem zaprzysiężony w listopadzie gabinet Montiego ma misję wyeliminowania deficytu budżetowego, co realizuje za pomocą programu cięć w wydatkach państwa i podnoszenia podatków.

krerZ28K29qjLStQ2UMlLisYCowmbZx2DvHRCzjYOs0F1K0u13XB1h3XjSPt_zaha-hadid-maxxi-5.jpg

Raport na temat sytuacji finansowej muzeum ma zostać przedstawiony w najbliższy poniedziałek, po czym w ministerstwo będzie miało 20 dni na podjęcie decyzji w kwestii dalszych losów placówki.

Komentując sytuację MAXXI, Zaha Haid podkreśliła, że działające niecałe dwa lata muzeum było niezwykłym sukcesem i przekształciło Rzym w jedno z najważniejszych miast dla twórców i miłośników sztuki współczesnej z całego świata.

Więcej o MAXXI

Fot: Iwan Baan


Podepnij swój artykuł

tagi

CWA House – nieregularna bryła architektoniczna od Beczak / Beczak Architekci
CWA House – nieregularna bryła architektoniczna od Beczak / Beczak Architekci

CWA House – realizacja architektoniczna z pracowni Beczak / Beczak Architekci – powstała niedaleko W ...

Dom Kota – niezwykła realizacja architektoniczna pod Szczecinem
Dom Kota – niezwykła realizacja architektoniczna pod Szczecinem

Dom Kota – to budynek dla zwierząt. Powstał na terenie schroniska w miejscowości Dobra pod Szczecine ...

Mieszkanie Plus w Krakowie 2018 - wyniki konkursu architektonicznego
Mieszkanie Plus w Krakowie 2018 - wyniki konkursu architektonicznego

Wyniki konkursu architektonicznego na projekt osiedla w programie Mieszkanie Plus w Krakowie ogłoszo ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera