Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nagroda Architektoniczna „Polityki” 2016: finaliści

 

Czas czytania: ~2 min


Nagroda Architektoniczna „Polityki” przyznawana jest od sześciu lat. Co roku profesjonalne jury oraz czytelnicy tygodnika wybierają budynki szczególnie warte zareklamowania i dostrzeżenia.

 

Centrum Dialogu Przełomy

Centrum Dialogu Przełomy

mat. prasowe

Nagroda Architektoniczna „Polityki” przyznawana jest od sześciu lat. „Chcemy, żeby w Polsce było ładniej. Dlatego ustanowiliśmy kolejne wyróżnienie Polityki – Nagrodę Architektoniczną” - tłumaczyli pomysłodawcy konkursu.

 

Nagroda Architektoniczna „Polityki” trafiła już do wielu znanych budynków. W ubiegłym roku Grand Prix otrzymał gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach projektu biura JEMS Architekci, rok wcześniej – krakowska Cricoteka. Nie mniej atrakcyjna jest tegoroczna finałowa piątka.

 

„Nagrody Architektoniczne „Polityki” wręczymy już po raz szósty. Listę finalistów ułożyli eksperci z całego kraju i jest to – tradycyjnie już – przyczynek do refleksji o stanie polskiej architektury. Widać wyraźnie, że coraz rzadziej powstają realizacje wielkie, w projektach brak miejsca na rozmach. To skutek topniejących unijnych dotacji. Ale i powód, dlaczego twórcy myślą o swoich obiektach w nowszy sposób – przy mniejszych budżetach powstają realizacje skromniejsze, ale jakże zachwycające” - pisze Piotr Sarzyński, redaktor tygodnika „Polityka”.

 

Nagroda Architektoniczna „Polityki” za rok 2016 może trafić do pięciu różnych miast. Wśród pięciu budynków, które trafiły do finału konkursu znalazły się: Centrum Dialogu Przełomy ze Szczecina (proj. KWK Promes), budynek obsypany już nagrodami, zdobył m.in. Grand Prix World Architecture Festival oraz European Prize for Urban Public Space 2016.


W finale Nagrody Architektonicznej ”Polityki” znalazło się także Centrum Spotkania Kultur, lubelski gmach projektu Bolesława Stelmacha. Szansę na główny laur ma także Hala Koszyki w Warszawie, wspólne dzieło biur JEMS Architekci i Medusa Group, wyróżniona ostatnio m.in. Brick Award. O Nagrodę Architektoniczną „Polityki” powalczą także: Muzeum Katyńskie w Warszawie (proj. BBGK Architekci, Jerzy Kalina, Krzysztof Lang), jedyny polski gmach, który znalazł się tym roku także w finale prestiżowego konkursu Mies van der Rohe Award oraz spójna koncepcja zagospodarowania nabrzeża jeziora Ukiel w Olsztynie (proj. konsorcjum pracowni: Dżus GK Architekci, Restudio Architektury, Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna).

 

Nagroda Architektoniczna „Polityki” zostanie wręczona podczas gali pod koniec maja, zanim to jednak nastąpi każdy może oddać swój głos w plebiscycie internautów i wpłynąć na to, który z finałowych obiektów otrzyma nagrodę publiczności. Głosować można na stronie polityka.pl/tygodnikpolityka/architektura/konkursarchitektoniczny. 

Źródło informacji i zdjęć: polityka.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Nagrody Architektoniczne

Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego
Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy vol. 10 - wyniki konkursu architektonicznego

To była jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszaw ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera