Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom Leśny – w kontakcie z przyrodą

 

Czas czytania: ~2 min


Dom leśny - nowy projekt warszawskiej pracowni 81.waw.pl. Budynek położony jest na zalesionej działce, wśród drzew. To wyjątkowo przyjazne człowiekowi otoczenie jest wielkim walorem tego projektu – aby go maksymalnie wykorzystać architekci nadali domowi kształt i formę maksymalnie korespondującą z naturalnym krajobrazem i roślinami.

 

Dom leśny - nowy projekt warszawskiej pracowni 81.waw.pl. Budynek położony jest na zalesionej działce, wśród drzew.  To wyjątkowo przyjazne człowiekowi otoczenie jest wielkim walorem tego projektu – aby go maksymalnie wykorzystać architekci nadali domowi kształt i formę maksymalnie korespondującą z naturalnym krajobrazem i roślinami.

dom lesny 81waw.pl

Dom leśny – to kolejny z jednorodzinnych projektów pracowni 81.waw.pl. Tworzący biuro  Anna Paszkowska-Grudziąż i Rafał Grudziąż od dawna zajmują się kreowaniem budynków mieszkalnych zharmonizowanych z otoczeniem i łączących wygodę mieszkańców z szacunkiem do toczenia. Z podobnego pomysłu wpisania domu w zastany kontekst powstały m.in. Dom pawilon, Dom horyzontalny, Dom polny czy Dom trapez.

dom lesny 81waw.pl

Dom leśny był wyzwaniem dla architektów. Można go było postawić tylko w jednym miejscu działki, kluczowy dla formy budynku był więc plan parteru. To on również zdeterminował kształt całego budynku. Dom sprawia wrażenie skomponowanego z dwóch przesuniętych względem siebie brył. Parter domu jest większy niż piętro, ma też duże przeszklenia doświetlające wnętrza i otwierające je na ogród. „Parter można podzielić na dwie zasadnicze strefy: salon oraz kuchnię z jadalnią. Zostały one rozdzielone klatką schodową, w której umieszczono wspornikowe schody na tle zielonej „żywej” ściany. Całość została dodatkowo doświetlona dużym dachowym świetlikiem” - opisują projekt architekci.

dom lesny 81waw.pl

Dom leśny zbudowano dla rodziny z dzieckiem. Parter domu zajęły pomieszczenia dzienne, piętro – prywatne pokoje domowników. Wyższa kondygnacja stanowi jedną zwartą bryłę, która została „położona” na bryłę parteru. Jak mówią architekci, zależało im na tym, aby przestrzeń domowników została wyraźnie oddzielona, gwarantując im prywatność.

dom lesny 81waw.pl

Dom leśny ma elewacje wykonane z ciemnego kamienia, ten materiał wybrali architekci jako doskonale komponujący się z ciemnymi pniami porastających działkę sosen. Aby jednak budynek nie sprawiał ponurego wrażenia wszystkie wnęki w elewacjach zostały wykończone jasnym drewnem. Sama bryła ma też taki kształt, że  z wnętrza budynku nie widać czarnej elewacji, ale jasne drewniane wykończenia. W ten sposób zarówno z zewnątrz, jak i od środka dom wydaje się ciepły i przytulny.

Dom leśny
Lokalizacja: Polska Centralna
Inwestor: prywatny
Projektanci: 81.waw.pl, Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż
Powierzchnia: 295 m2
Projekt: 2015
Wizualizacje: Michał Nowak
Status: zrealizowany

Źródło ilustracji: www.81.waw.pl

 


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne, Hot

Dom z czterema tarasami
Dom z czterema tarasami

Kameleonlab jest odpowiedzialny za projekt architektoniczny domu jednorodzinnego, który stanąć ma na ...

Niezwykły projekt wśród biurowców
Niezwykły projekt wśród biurowców

Kilka tygodni temu została podpisana umowa na realizację projektu architektonicznego amfiteatru, któ ...

Nowa cegła klinkierowa w ofercie marki Röben
Nowa cegła klinkierowa w ofercie marki Röben

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektów u ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera