Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Dom w Tarnowskich Górach

 

Czas czytania: ~2 min


Dom w Tarnowskich Górach powstał według projektu biura Seweryn Pracownia. Architekci zadanie projektowe potraktowali kompleksowo: stworzyli prawdziwy Gesamtkunstwerk, spójną całość, w której tej samej stylistyce podporządkowano zarówno wygląd zewnętrzny domu, jak i jego wnętrza, a także towarzyszące elementy – np. ogrodzenie działki.

dom w górach

Dom w Tarnowskich Górach wyróżnia się bardzo świadomym dobraniem do siebie wszystkich elementów – od kształtu budynku, przez materiały, po sposób wykończenia. To jedna z tych realizacji, które udowadniają sens zatrudniania architektów – tylko wtedy rodzi się szansa na powstanie obiektu niebanalnego, ciekawego, dopasowanego do potrzeb i gustu przyszłych lokatorów. Do tej samej grupy można zaliczyć wysoko ocenione w plebiscycie Polska Architektura 2016 domy jednorodzinne, m.in. dom we Wrocławiu, w Gliwicach, w Zakopanem.

dom w górach

Dom w Tarnowskich Górach jest dość duży – ma 250 m2 powierzchni. Jego bryłę architekci rozbili na dwie części. Na podłużną bryłę parteru „nałożono” kryte dwuspadowym dachem piętro. Dzięki różnicy wielkości oraz przesunięciu brył względem siebie poza przestrzeniami mieszkalnymi udało się w domu wygospodarować także zadaszony taras. Niezwykle ważnym elementem tego projektu są użyte do jego budowy i wykończenia materiały. Dominującym budulcem jest beton, pozostawiony w swojej surowej, wyrazistej formie zarówno na elewacjach, jak i we wnętrzach. Elewacje oraz dach domu zostały jednak wykończone kontrastującymi ze sobą materiałami, które doskonale podkreśliły kształt domu, nadały mu także indywidualnego charakteru.

dom w górach

Dom w Tarnowskich Górach ma piętro licowane ciemnymi płytami włókno-cementowymi, drewno modrzewiowe, część elewacji parteru natomiast obłożono deskami z drzewa modrzewiowego. Wszystko uzupełniają powierzchnie jasno szarego betonu. Z tych samych materiałów wykonano także ogrodzenie i bramę, prowadzącą na teren działki. Spójne z wyglądem zewnętrznym są także wnętrza domu. Utrzymane zostały w stylistyce mogącej się kojarzyć z loftem – dominuje w nich beton, podłoga – gładka powierzchnia z żywicy, także elementy wyposażenia, np. kominek zostały dopasowane do przyjętej tu estetyki.

dom w górach

Dzięki konsekwentnemu i świadomemu zastosowaniu pozornie kontrastujących ze sobą materiałów dom w Tarnowskich Górach zyskał wyjątkowy charakter. Spójny wygląd wnętrza, zewnętrza i otoczenia domu podnoszą walory tego projektu, ukazując wartość, jaką jest przemyślana koncepcja całości inwestycji.

Dom jednorodzinny
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Inwestor: prywatny
Projektanci: Seweryn Pracownia, architekci Patrycja Balińska-Seweryn i Mariusz Seweryn
Wykonawca: Vo-Bud
Powierzchnia użytkowa: 250 m2
Realizacja: 2011-2012
Źródło zdjęć: dzięki uprzejmości biura Seweryn Pracownia, sewerynpracownia.pl


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Realizacje Architektoniczne

Nowa Fabryczna – złoto w centrum
Nowa Fabryczna – złoto w centrum

Nowa Fabryczna – to budynek biurowy, który stanął w pobliżu nowego dworca kolejowego w centrum Łodzi ...

WXCA zaprojektuje bulwary
WXCA zaprojektuje bulwary

WXCA, znana warszawska pracownia zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na projekt zagospodarowania te ...

Osiedle Warzelnia – w fabrycznym stylu
Osiedle Warzelnia – w fabrycznym stylu

Osiedle Warzelnia składa się z trzech rodzajów budynków. Na terenie kompleksu powstał budynek wielor ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera