Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Czerwona rolka z Australii

 

Czas czytania: ~2 min


4HwK3Hs3fBd6IGGgA2dTx40aubvvybinXS49g3rbyH8Me94qlKAoFPe0238A_czerwona-rolka-z-australii1.jpg
„Projektując domy jednorodzinne, trzeba cały czas w sobie podtrzymywać uczucie ekscytacji i energii”, mówi australijski architekt, Judd Lysenko Marshall. Jeden z jego projektów energią aż uderza.
elXNEsQAuxNUKuMpqKYeCEMw2OqOMYV7KfhL58JFsdovMUbQ7rO8TASAbzYO_czerwona-rolka-z-australii2.jpg
Czerwony Wheatsheaf House stoi w miejscowości Daylesford, w stanie Victoria w Australii. Otrzymał już wiele nagród – wzbudza powszechny zachwyt, mimo że nie jest typowy i zaprzecza wielu przyzwyczajeniom, związanym z wizją domu.
8rRvVD7JK8JcshfT3RgQ7HcYxADWaLcrpnBLNODJSfkm4OXbxHLf6RXHoeg5_czerwona-rolka-z-australii3.jpg
Budynek ma kształt jakby nie do końca skręconej rolki: podłoga, sufit i jedna ściana domu wykonane są z metalu, pozostałe – ze szkła. Gęsto zalesiony stan Victoria – to teren szczególnie zagrożony pożarami – dlatego też ściany i konstrukcję domu obłożono metalem; z tego samego powodu dom posadowiony jest nie bezpośrednio na ziemi, a na specjalnej platformie.
dLDKNY8xiqpwwI9ZDoxAjgDWRTAoTk4NChjCnDyi0jNM3zhIKOqhvvexZDgu_czerwona-rolka-z-australii4.jpg
Sam architekt przyznaje, że inspiracją przy tym projekcie były dla niego dwie formy: drewnianego wozu (takiego jak w cygańskim taborze) oraz... przystanku autobusowego. Z tego pierwszego Judd Lysenko Marshall zaczerpnął materiał budowlany – całe wnętrze wyłożono sklejką; z tego drugiego – otwartość. Przecież układ, w którym tylko „tylna” ściana i dach domu nie są wykonane ze szkła może nasuwać skojarzenia z wiatą przystankową.
Australijskiemu projektantowi przypisuje się też inną inspirację – willa Farnsworth, projektu Miesa van der Rohe. Podobnie jak tam, tu metalowy stelaż podtrzymuje w dużej mierze przeszkloną strukturę budynku, a proste formy nie zakłócają podstawowej idei domu, czyli otwarcia na otoczenie.
” Dziś buduje się wiele domów, które mają naśladować pięciogwiazdkowe hotele. A dom ma przecież służyć nie do noclegu, a do spędzenia w nim życia, nie może pustym eksponatem. Ja projektuję dla konkretnych ludzi, obserwuję ich i przygotowuję dom, który będzie taki, jak oni” – mówi Judd Lysenko Marshall. O mieszkańcach Wheatsheaf House niewiele wiadomo, ale na pewno są ludźmi pełnymi energii. Kolorami, które dominują w domu – to pomarańczowy i czerwony. Na ten drugi pomalowano wszystkie wewnętrzne (wykonane ze sklejki) ściany.
Położony w środku lasu ogniście czerwony dom (wnętrze – to otwarta przestrzeń, więc czerwień ścian jest przez szklane elewacje doskonale widoczna z daleka) wygląda jak bijące wśród drzew serce. Foto: news.architecture.sk, jlma.com.au

Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kubatura
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera