Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Modernizm w parku

 

Czas czytania: ~2 min


Przykład zrealizowanych w ostatnich latach w Katowicach inwestycji, szczególnie mieszkaniowych, pokazuje, że w stolicy Górnego Śląska stylistyka modernistyczna trzyma się szczególnie mocno.

 

POtGKhrfiLYgISZATeThX7JzGjvkgYUK21psgtFs42eIluzgV0JWlNPq8oYj_wille-parkowa-katowice01hh.jpg
Przykład zrealizowanych w ostatnich latach w Katowicach inwestycji, szczególnie mieszkaniowych, pokazuje, że w stolicy Górnego Śląska stylistyka modernistyczna trzyma się szczególnie mocno. Nie da się ukryć, że akurat w tym mieście zachowało się wiele wyjątkowych, bardzo udanych obiektów z okresu międzywojennego, będących dziś najbardziej wartościowymi zabytkami modernizmu. Zapewne dlatego projektujący współcześnie architekci sięgają po te „znane i lubiane”, sprawdzone formy, interpretując je na nowo i adaptując do nowych obiektów.
KvrNygVIyzrxcNnb53sVqRTFwlIsAKWREigZkNksBjTEU5mdL62tibRqKeqx_wille-parkowa-katowice02.jpg
Tak samo postąpił zespół pod kierownictwem Tomasza Koniora, projektując osiedle o nazwie Wille Parkowa. Na granicy największego parku w mieście, niedaleko dworca oraz dzielnicy pełnej przedwojennych modernistycznych kamienic wyrósł kompleks luksusowych, kameralnych domów mieszkalnych. Lokalizacja, jaką wybrano na to osiedle jest wyjątkowa – wśród zieleni, a zarazem prawie w centrum. „Założeniem projektu było stworzenie ekskluzywnej, otoczonej zielenią przestrzeni do życia z zachowaniem wszelkich udogodnień jakie daje bliskość centrum miasta oraz dobra komunikacja” – pisze inwestor.
ZgyusLkt9tpQVfxMOLHTJrkL4m0HcWgbg4DmUlTwsmGoBfCtZFjdo2VWHKmU_wille-parkowa-katowice03.jpg
Na terenie o powierzchni 5 tysięcy m2 powstało pięć 3- i 4-kondygnacyjnych „miejskich willi”, czyli kilkurodzinnych domów, otoczonych zielonym skwerem. W sumie osiedle liczy 32 apartamenty.
9z6QhyERkztAMv520SZjcm10V8KQaidkE8aWoGLEXNtg3ea5KRUkGVGWKG7M_wille-parkowa-katowice04.jpg
Można powiedzieć, że forma architektoniczna, jaką nadano domom, to połączenie modernistycznej bryły z kojarzącym się ze śląskimi robotniczymi osiedlami materiałem. Wille bowiem – to najprostsze „kostki”, podobne do tych, które w pierwszych latach XX wieku projektowali architekci w Holandii czy Niemiec. Minimalistyczne sylwetki domów urozmaicają nieregularnie umiejscowione podcięcia i różnice w ilości kondygnacji.
f3yYJMh22tcHTyvnyHqJ4MK6S7Suzm4aQqQcbBwOwXRxuR4XoqpfBXynLRxm_wille-parkowa-katowice08.jpg
Wszystkie domy wybudowano z cegły (to je różni od tynkowanych na biało modernistycznych domów sprzed wojny). „Cegła jest materiałem zdrowym, ludzkim i przyjaznym. Jak mało który opiera się czasowi i modom. Do budowy każdej z willi użyto materiału o innym odcieniu” – mówił dla jednej z lokalnych gazet architekt Tomasz Konior.
oyljWQT6jThqwTVhtXn0L4CJre6aZbTUHrEORVsFSf4tKmTfmRJFnLAiqCQm_wille-parkowa-katowice09.jpg
Składające się z rozrzuconych wśród zieleni ceglanych kostek osiedle jest bardzo ekskluzywne. Wysoka jakość materiałów, panoramiczne okna, zaczynające się na poziomie podłogi, ale i lokalizacja czy nazwisko architekta – wszystko to wpłynęło na cenę lokali. „Obiekty zaprojektowane zostały tak, żeby stanowiły odpowiedź na potrzeby klientów o wysokich wymaganiach. Ze względu na jakość rozwiązań i wykończenia budynki mają ekskluzywny charakter” – podkreślał w jednym z wywiadów Tomasz Konior.
Wille Parkowa Lokalizacja: Katowice, ul. Parkowa 1 Inwestor: GC Investment Projektanci: Konior Studio, architekci Tomasz M. Konior, Andrzej Witkowski, Magdalena Tokarska, Łukasz Homan, Zbigniew, Gierczak, Henryk Struski) Wykonawca: Tulcon S.A. Realizacja: 2012 - 2014 Powierzchnia całkowita: 7014 m2 Powierzchnia mieszkalna: 3008 m2 Kubatura: 23150 m3 Źródło ilustracji: www.willeparkowa.pl

Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi
Flow – drugi etap projektu w centrum Łodzi

„Dwa miesiące po oficjalnej inauguracji Flow ruszamy z budową drugiego - znacznie większego i zróżni ...

Budowa Kulturoteki coraz bliżej
Budowa Kulturoteki coraz bliżej

W warszawskiej dzielnicy Wesoła być może już niedługo powstanie wyczekany budynek łączący bibliotekę ...

E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.
E-konferencja Skorupa budynku: dachy, fasady, drewno i prefabrykacja w architekturze.

Regulacyjne i technologiczne zmiany w zakresie metod wznoszenia budynków doprowadziły w ostatnich la ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Kraj
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera