Gruntowanie przed malowaniem – kiedy jest konieczne i jak je wykonać? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gruntowanie przed malowaniem – kiedy jest konieczne i jak je wykonać?

 

Czas czytania: ~2 min


Właściwe przygotowanie ścian to klucz do sprawnie przeprowadzonego malowania. Kiedy gruntowanie jest niezbędne? Podpowiadamy, jak uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię ścian. Właściwe przygotowanie ścian to klucz do sprawnie przeprowadzonego malowania. Kiedy gruntowanie jest niezbędne? Podpowiadamy, jak uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię ścian.

 

22qth8gTo9guz7YYuhDxh2ZbJk3jiLPHsGpRrOORgEQwMgNdTU6PRziqjiIz_shutterstock-301746524jpg.jpg

Właściwe przygotowanie ścian to klucz do sprawnie przeprowadzonego malowania. Kiedy gruntowanie jest niezbędne? Podpowiadamy, jak uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię ścian.

Gruntować czy nie gruntować?

 

Gruntowania wymagają przede wszystkim tynki wcześniej niekryte farbą, niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane, a także podłoża o charakterze niejednolitym np. ściany po usunięciu starych powłok malarskich. Jednolite powierzchnie pokryte farbami emulsyjnymi nie wymagają wcześniejszego gruntowania. Podkład akrylowy Nobiles Nobigrunt jest przeznaczony do gruntowania zarówno starych, jak i nowych powierzchni betonowych, cementowych, cementowo-wapiennych narażonych na działanie czynników atmosferycznych, a także do utwardzenia silnie nasiąkliwych i pylistych powierzchni wewnętrznych.

 

Niezagruntowane podłoża łatwiej się łuszczą i pękają. Często pojawiają się na nich także nieestetyczne smugi i przebarwienia. Podkład gruntujący wzmacnia i ujednolica podłoże. Zmniejsza również pylistość malowanych powierzchni. Zapewniając lepsze krycie i przyczepność farb dekoracyjnych, wpływa na mniejsze zużycie farby oraz obniżenie kosztów prac malarskich. Odpowiednio zagruntowana powierzchnia sprawia, że farba jednolicie i równomiernie wysycha, obniżając ryzyko powstania smug. Preparaty gruntujące wsiąkają w podłoże, wzmacniając i stabilizując powierzchnię przeznaczoną do malowania.

Jak poprawnie zagruntować ściany?

Ściany przed gruntowaniem powinny być czyste, suche i odtłuszczone – bez kurzu, plam, zabrudzeń i nalotów organicznych, a nierówności wyrównane masą szpachlową. Pamiętaj, że nowe tynki powinny być sezonowane przez minimum 4 tygodnie.

 

Gruntowanie najlepiej rozpocząć od miejsc trudno dostępnych. Do malowania narożników wykorzystaj pędzel (najlepiej z włosia syntetycznego), a następnie kontynuuj malowanie na pozostałej powierzchni. Rozprowadzaj do postaci równomiernej warstwy. Kolor podkładu pomaga kontrolować postęp prac i stopień nasycenia powierzchni. Na podłożach mocno chłonnych i strukturalnych wskazane jest gruntować pędzlem, dokładnie wcierając preparat w podłoże. Do gruntowania można przystąpić, gdy temperatura otoczenia i malowanej powierzchni wynosi między 5 a 28°C, a wilgotność powietrza nie przekracza 80%. Drugą warstwę podkładu nałóż w odstępie 3 godzin, najlepiej poprzecznie do poprzedniej, a farbę dekoracyjną nie wcześniej niż po 24 godzinach od zagruntowania powierzchni. Druga warstwa wymagana jest na podłożach mocno chłonnych.


Podepnij swój artykuł

tagi

Ściany

Mieszkania zamiast biurowców
Mieszkania zamiast biurowców

Rada Warszawy przyjęła niedawno projekt firmy Echo Investment, która w oparciu o ustawę Lex Dewelope ...

Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online
Wnętrze domu w stylu nowoczesnej stodoły – wywiad i prezentacja online

Dom, którego wnętrza zaprojektowano w stylu nowoczesnej stodoły, mieści się pod Poznaniem. Za projek ...

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco
Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania. Webinarium Galeco

Odwodnienie dachów płaskich – innowacyjne rozwiązania Galeco. Wpusty dachowe, adaptery, nowości w of ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera