Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Gruntowanie przed malowaniem – kiedy jest konieczne i jak je wykonać?

 

Czas czytania: ~2 min


Właściwe przygotowanie ścian to klucz do sprawnie przeprowadzonego malowania. Kiedy gruntowanie jest niezbędne? Podpowiadamy, jak uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię ścian. Właściwe przygotowanie ścian to klucz do sprawnie przeprowadzonego malowania. Kiedy gruntowanie jest niezbędne? Podpowiadamy, jak uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię ścian.

 

22qth8gTo9guz7YYuhDxh2ZbJk3jiLPHsGpRrOORgEQwMgNdTU6PRziqjiIz_shutterstock-301746524jpg.jpg

Właściwe przygotowanie ścian to klucz do sprawnie przeprowadzonego malowania. Kiedy gruntowanie jest niezbędne? Podpowiadamy, jak uzyskać gładką i jednolitą powierzchnię ścian.

Gruntować czy nie gruntować?

 

Gruntowania wymagają przede wszystkim tynki wcześniej niekryte farbą, niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane, a także podłoża o charakterze niejednolitym np. ściany po usunięciu starych powłok malarskich. Jednolite powierzchnie pokryte farbami emulsyjnymi nie wymagają wcześniejszego gruntowania. Podkład akrylowy Nobiles Nobigrunt jest przeznaczony do gruntowania zarówno starych, jak i nowych powierzchni betonowych, cementowych, cementowo-wapiennych narażonych na działanie czynników atmosferycznych, a także do utwardzenia silnie nasiąkliwych i pylistych powierzchni wewnętrznych.

 

Niezagruntowane podłoża łatwiej się łuszczą i pękają. Często pojawiają się na nich także nieestetyczne smugi i przebarwienia. Podkład gruntujący wzmacnia i ujednolica podłoże. Zmniejsza również pylistość malowanych powierzchni. Zapewniając lepsze krycie i przyczepność farb dekoracyjnych, wpływa na mniejsze zużycie farby oraz obniżenie kosztów prac malarskich. Odpowiednio zagruntowana powierzchnia sprawia, że farba jednolicie i równomiernie wysycha, obniżając ryzyko powstania smug. Preparaty gruntujące wsiąkają w podłoże, wzmacniając i stabilizując powierzchnię przeznaczoną do malowania.

Jak poprawnie zagruntować ściany?

Ściany przed gruntowaniem powinny być czyste, suche i odtłuszczone – bez kurzu, plam, zabrudzeń i nalotów organicznych, a nierówności wyrównane masą szpachlową. Pamiętaj, że nowe tynki powinny być sezonowane przez minimum 4 tygodnie.

 

Gruntowanie najlepiej rozpocząć od miejsc trudno dostępnych. Do malowania narożników wykorzystaj pędzel (najlepiej z włosia syntetycznego), a następnie kontynuuj malowanie na pozostałej powierzchni. Rozprowadzaj do postaci równomiernej warstwy. Kolor podkładu pomaga kontrolować postęp prac i stopień nasycenia powierzchni. Na podłożach mocno chłonnych i strukturalnych wskazane jest gruntować pędzlem, dokładnie wcierając preparat w podłoże. Do gruntowania można przystąpić, gdy temperatura otoczenia i malowanej powierzchni wynosi między 5 a 28°C, a wilgotność powietrza nie przekracza 80%. Drugą warstwę podkładu nałóż w odstępie 3 godzin, najlepiej poprzecznie do poprzedniej, a farbę dekoracyjną nie wcześniej niż po 24 godzinach od zagruntowania powierzchni. Druga warstwa wymagana jest na podłożach mocno chłonnych.


Podepnij swój artykuł

tagi

Ściany

Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad
Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad

Parterowy dom w Mławie to przykład tego jak wpisać bryłę w klimat niewielkiej miejscowości, z zachow ...

Przebudowa domu kostki w Koszalinie
Przebudowa domu kostki w Koszalinie

Pracownia AMJ studio przeprojektowała dom jednorodzinny typu kostka z lat 70. w Koszalinie. Nazwa te ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera