Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Zakup odpowiednich materiałów do ocieplenia

 

Czas czytania: ~2 min


Bardzo dużą rolę w poprawie komfortu cieplnego, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ogrzewania odgrywa ocieplenie domu. Do ocieplania ścian zewnętrznych budynku bardzo często wykorzystuje się styropian lub wełnę mineralną. Pomimo zbliżonych parametrów izolacyjnych, ich wybór najczęściej uzależniony jest od indywidualnych potrzeb każdego inwestora.

 

bRSIn71VYPpjWaE6fbocWJMJd3tR7k6xu8jq9oUd8AfGXLOob1LgbZ3OLEaI_20jpg.jpg

Ocieplając dach, ściany zewnętrzne i podłogę przy gruncie, nie ma miejsca na pełną dowolność. Trzeba pamiętać że każda przegroda ma określoną w przepisach maksymalną przenikalność cieplną. Charakteryzuje ją współczynnik U. Przykładowo dla ścian jego wartość nie może przekraczać 0,25 W/(m²·K). Ponadto do każdego z wymienionych elementów pasuje materiał izolacyjny o nieco innych właściwościach. Zatem jaki materiał do ocieplania domu wybrać?

Styropian używany jest przede wszystkim do izolowania ścian. W tym miejscu trudno o obciążenia i uderzenia, które mogłyby trwale zniszczyć izolację; duże znaczenie ma także fakt, że styropian nie jest wystawiany bezpośrednio na warunki atmosferyczne.

 

Istotne znaczenie styropian ma także w przypadku ocieplania i izolowania podłóg na gruncie oraz płaskich dachów – tutaj należy jednak pamiętać, że istotne będzie wybranie styropianu cechującego się odpowiednią wytrzymałością. W tym wypadku interesuje nas współczynnik wytrzymałości na ściskanie CS10(X), gdzie 10 oznacza 10% odkształcenia, zaś X – minimalną wartość naprężenia ściskającego. Nie musi być to wcale najwyższa dostępna klasa – już współczynnik 60–80 kPa będzie w zupełności wystarczający dla domu jednorodzinnego, gdzie uśrednione obciążenie to około 130–150 kg/m2, a nawet w ciągach komunikacyjnych wartość ta nie przekracza 300 kg/m2.

 

Warto mieć też na uwadze, że odpowiednio wytrzymały styropian może być wykorzystany także do izolowania podłogi w garażu, a także miejsc, w których przewidziany został ruch samochodów ciężarowych. Może być to też tani sposób na odizolowanie parkingu lub podjazdu od wilgoci.

 

Styropian EPS doskonale nadaje się także do zastosowania w tzw. podłogach pływających. Niezbędne jest tam zapewnienie podkładowi wylewanemu np. na strop możliwości zmiany swoich wymiarów na skutek działania temperatur. W tym wypadku stosuje się styropiany o lepszej izolacji akustycznej.

 

Wełna mineralna, wykorzystywana do izolowania ścian i dachów, ma bardzo dobre właściwości cieplne. Ponadto tłumi dźwięki, jest niepalna i odporna na wysoką temperaturę. Wykazuje też wysoką paroprzepuszczalność i dużą elastyczność – wyjątkowo łatwo dopasowuje się do izolowanego miejsca. Największym zagrożeniem dla wełny jest wilgoć – przy dłuższym kontakcie z wodą, traci swoje właściwości izolacyjne.

 

Warto pamiętać też o przewadze styropianu względem innych materiałów termoizolacyjnych. Nie wymusza on bowiem zastosowania konkretnego tynku – ograniczona paroprzepuszczalność tego materiału sprawia, że nie trzeba martwić się możliwość zawilgocenia ściany.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Styropian, Ściany

Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.
Port Praski. Nowa dzielnica nad wodą.

Warszawa z roku na rok wzbogaca się o nowe kwartały zabudowy. Choć stolica jest dziś już dość gęsto ...

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera