5 rzeczy, które należy wziąć pod uwagę wybierając ubezpieczenie mieszkania - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


5 rzeczy, które należy wziąć pod uwagę wybierając ubezpieczenie mieszkania

 

Czas czytania: ~5 min


Brak polisy mieszkaniowej może być wręcz tragiczny w skutkach. Usunięcie skutków wielu nieprzewidzianych zdarzeń bywa niekiedy niezwykle kosztowne. Zniszczenia, które powstają w jego wyniku bywają poważne i niełatwo je usunąć. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób myśli o ubezpieczeniu mieszkania. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując polisę? Poniżej przedstawiamy 5 prostych rad, które mogą przydać się każdemu, kto jest zainteresowany zakupem ubezpieczenia.

 

ubezpieczenie mieszkania

Ile to kosztuje, czyli wysokość składki

Cena jest czynnikiem decydującym w przypadku wielu zakupów. Nic dziwnego, bowiem każdy dysponuje ograniczonym budżetem, z którego musi pokryć również inne wydatki. W tym kontekście należy wskazać, że ubezpieczenie mieszkania jest jedną z najtańszych polis dostępnych na rynku. Niektóre z nich dostępne są już od 50 złotych za cały rok, aczkolwiek najpopularniejsze ubezpieczenia kosztują w granicach od 250 do 350 złotych za okres 12 miesięcy. Od czego uzależniona jest wysokość składki? Otóż decyduje o tym wiele czynników. Jednym z nich jest chociażby wartość przedmiotowej nieruchomości. Istotny jest również zakres ubezpieczenia. Większość polis zawiera ochronę, która jest dopasowywana do oczekiwań danego klienta. Stąd też nie da się wskazać jednej ceny ubezpieczenia. Niemniej jednak koszty polisy nie należą do najwyższych. Z całą pewnością są one niższe, aniżeli sumy, które trzeba wyłożyć na usunięcie szkód wyrządzonych przez nieprzewidziane zdarzenie. Warto o tym pamiętać jeszcze przed wystąpieniem szkody oraz zapoznać się z ofertami różnych firm ubezpieczeniowych, aby polisa spełniała wszystkie oczekiwania.

 

Zakres ubezpieczenia – co obejmuje ochrona? 

Zakres ubezpieczenia jest tak naprawdę najważniejszym jego parametrem. Podstawowa ochrona dotyczy murów domu w razie pożaru czy też upadku drzewa. Jeżeli ktoś zdecyduje się na taki wariant, a dojdzie do kradzieży z włamaniem, wówczas ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia. Niezwykle istotną kwestią jest fakt, iż podstawowy zakres ubezpieczenia uzależniony jest od oferty danej firmy. Podobnie wygląda sprawa z ochroną dodatkową. Ważne jest także, aby zwrócić szczególną uwagę na ogólne warunki umowy. Zawarte są w nich bowiem definicje poszczególnych zdarzeń. Co ważne, w zależności od ubezpieczyciela, pojęcia te posiadają różny zakres. Warto więc zastanowić się nad tym, oferta którego towarzystwa będzie odpowiednia w danym przypadku. Z jakich opcji dodatkowych na pewno warto skorzystać. Otóż z całą pewnością przydatne może okazać się ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. Czasami bowiem można wyrządzić komuś szkodę, nawet zupełnie nieumyślnie. W takim wypadku ubezpieczyciel pokryje koszty jej usunięcia. Niezwykle interesująco przedstawia się także kwestia polisy assistance. Zapewnia ona wsparcie fachowców w razie nieprzewidzianego zdarzenia. Może to być na przykład pomoc hydraulika, gdy dojdzie do awarii instalacji, czy też ślusarza w przypadku zatrzaśnięcia drzwi. Wówczas nie będzie konieczności wzywania fachowca na własną rękę, a co za tym idzie, obowiązku ponoszenia kosztów jego wizyty. Natomiast na pewno nie warto ubezpieczać się od powodzi, jeżeli ktoś mieszka na przykład na siódmym piętrze, czy też od upadku statku kosmicznego. Wszystko zależne jest tutaj od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań danego klienta. 

Suma ubezpieczenia, czyli jaka będzie wysokość odszkodowania?

 

Pod pojęciem sumy ubezpieczenia należy rozumieć maksymalną wysokość odpowiedzialności ubezpieczyciela za wyrządzoną szkodę. Biorąc pod uwagę fakt, że mieszkanie, podobnie zresztą jak każda inna nieruchomość, jest rzeczą niezwykle złożoną, suma ubezpieczenia jest ustalana indywidualnie dal poszczególnych jego elementów. Mianowicie, inaczej będzie kształtować się odpowiedzialność ubezpieczyciela za ruchomości domowe, a inaczej za jego elementy konstrukcyjne – na przykład ściany. Na jakiej podstawie ustala się wysokość odszkodowania? Otóż firmy ubezpieczeniowe stosują tutaj powszechnie dwa rodzaje kryteriów, w zależności od tego za co ma zostać wypłacone świadczenie. Jeżeli dojdzie do kradzieży lub zniszczenia rzeczy, stosuje się tak zwaną wartość odtworzeniową. Kryterium to opiera się na ustaleniu kosztów jakie są potrzebne do przywrócenia danej rzeczy do stanu sprzed zaistnienia szkody. Drugim sposobem jest zastosowanie wartości rzeczywistej. Jest to kwota, która zostaje pomniejszona o normalne zużycie rzeczy.

 

Wyłączenie odpowiedzialności – za co ubezpieczyciel nie wypłaci świadczenia?

 

Wyłączenie odpowiedzialności to sytuacja przewidziana w umowie, za wystąpienie której ubezpieczyciel nie odpowiada. Co ważne, występują one zarówno w przypadku ubezpieczenia podstawowego, jak również dla poszczególnych opcji dodatkowych. Dla przykładu, wiele firm ubezpieczeniowych nie ponosi odpowiedzialności za kradzież dzieł sztuki. Wszystkie te okoliczności zawsze są opisane w ogólnych warunkach umowy, stąd też istnieje możliwość zapoznania się z nimi przed zakupem polisy. Można je również znaleźć na stronie internetowej danego ubezpieczyciela. Najlepszym tego przykładem jest chociażby Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa. 

 

Kiedy można otrzymać zniżkę? 

 

Kupując ubezpieczenie nierzadko można liczyć na zniżkę. Nie inaczej jest w przypadku polis mieszkaniowych. Otóż na zniżkę może liczyć ktoś, jeżeli posiada na przykład monitoring, alarm bądź też drzwi antywłamaniowe. Wszystkie tego typu zabezpieczenia nie tylko podnoszą poziom bezpieczeństwa mieszkańców, ale również zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia niektórych zdarzeń. Uruchomienie alarmu najczęściej powoduje ucieczkę włamywacza oraz reakcję ze strony sąsiadów, którzy mogą wówczas zawiadomić odpowiednie służby o fakcie usiłowania popełnienia przestępstwa. Na zniżki w jakiej wysokości można liczyć? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od ogólnych warunków umowy z danym ubezpieczycielem. Mało tego, zawsze warto przeczytać szczegółowe zapisy w sposób niezwykle dokładny, albowiem firmy ubezpieczeniowe stosują tutaj różne kryteria i może się okazać, że dane drzwi antywłamaniowe nie zapewnią zniżki ze względu na brak wymaganego atestu. 

 

Każde ubezpieczenie ma zapewnić ochronę przed negatywnymi skutkami wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia. Nie inaczej jest z polisą mieszkaniową. Należy jednak pamiętać, że kupując ubezpieczenie dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na pewne kwestie. Pozwoli to uniknąć ewentualnych rozczarowań w razie procedury odszkodowawczej.

 

Tekst sponsorowany

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera