Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Urządzamy dom w zgodzie z Feng Shui: jak dobrać drzwi wejściowe i okna?

 

Czas czytania: ~6 min


Feng shui to starożytna sztuka aranżowania przestrzeni w taki sposób, by wyzwolić pozytywną energię oraz poprawić samopoczucie osób, przebywających w danym miejscu. Chińczycy wierzą, że odpowiednie rozplanowanie otoczenia może pozytywnie wpłynąć na każdą sferę życia. Zasady feng shui są bardzo rozbudowane i obejmują między innymi takie zagadnienia jak projektowanie całych wiosek, poszczególnych budynków, umeblowanie, dodatki oraz właściwy dobór drzwi i okien.

 

Feng Shui, wnętrze Feng Shui

Jakie są główne zasady feng shui?

Sztuka feng shui opiera się na rozplanowywaniu przestrzeni w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Odpowiednie zaaranżowanie otoczenia ma pozwolić na swobodny przepływ energii, a co za tym idzie – poprawiać nastrój, sprawiać, że w danym miejscu ludzie będą dobrze się czuć i ułatwiać osiągnięcie sukcesu w najważniejszych sferach życia.

 

Siatka bagua i żywioły - narzędzie ekspertów od Feng Shui

Przy projektowaniu i urządzaniu domu specjaliści od feng shui chętnie posługują się siatką bagua – ośmiokątem, który podzielony jest na osiem równych fragmentów. Każdy z nich oznacza inną sferę życia – każdy też powiązany jest z innym żywiołem (czy też „elementem”) oraz kolorami. Na siatce bagua znajdują się takie obszary jak: rodzina, dobrobyt, sława, związek, dzieci, kreatywność, podróże i życzliwi ludzie, kariera oraz relaks. Zwolennicy feng shui wierzą, że „wpisanie” projektu domu w siatkę bagua może sprzyjać swobodnemu przepływowi niewidzialnej dobrej energii zwanej „chi”.

 

Poszczególne żywioły: ogień, ziemia, woda, metal i powietrze  – wedle chińskich wierzeń, powiązane są z konkretnymi obszarami życia wyznaczanymi przez siatkę bagua. Każdy z nich może pomóc osiągnąć określony efekt, a ich oddziaływanie zwiększa się na przykład przez wprowadzanie do wystroju akcentów w danym kolorze. Tak na przykład „sława” powiązana jest z ogniem, a aby wzmocnić jego działanie warto zadbać o czerwone dekoracje.

Feng Shui, wnętrze Feng Shui

Czystość, porządek, światło

Ważną zasadą w feng shui jest dbałość o czystość i porządek. Należy nie tylko regularnie usuwać brud i kurz, ale również postarać się, by wnętrza nie były zagracone. W pomieszczeniach lepiej nie trzymać niepotrzebnych sprzętów ani popsutych rzeczy. Porządek i harmonia mają w feng shui ogromne znaczenie – uporządkowane powinny być także rzeczy pochowane po szafach i szufladach, nie tylko leżące na wierzchu. Dom dobrze regularnie wietrzyć, dbając w ten sposób o czyste powietrze. Dodatkowo, istotne będzie postaranie się o dobre doświetlenie wnętrz – zarówno światłem dziennym, jak i elektrycznym.

 

Przykładowe zalecenia feng shui

Feng shui, jak już wspomniano, jest zagadnieniem wyjątkowo szerokim – poza jego głównymi zasadami można wymienić także wiele dodatkowych zaleceń. Wedle niektórych, na przykład niedobrze, jeśli na wierzchu leżą pozostawione ostre przedmioty, takie jak noże. Lustra są doskonałym dodatkiem, ale tylko umiejscowione w odpowiednich miejscach - nie powinny na przykład wisieć w sypialni w taki sposób, że odbijają łóżko. W domu warto także ustawić żywe kwiaty w donicach, lepiej za to nie trzymać sztucznych lub uschniętych roślin. W roli ozdób chętnie wykorzystywane są na przykład dzwonki.

Feng Shui, wnętrze Feng Shui

Jak urządzić drzwi wejściowe i okna zgodne z Feng Shui?

Drzwi wejściowe w feng shui pełnią szczególnie ważną rolę. To one w dużej mierze decydują o tym, czy do domu dostanie się dobra energia, a także o tym, w jaki sposób zarówno domownicy, jak i goście, będą się w nim czuć. Drzwi zewnętrzne najlepiej umieścić w strefie odpowiadającej za karierę, rodzinę albo życzliwych ludzi. Drzwi powinny być solidne, rozmiarowo dobrane do wielkości budynku. Należy zadbać zarówno o czystość samych drzwi, jak i o dodatkowe elementy – takie jak regularnie czyszczona wycieraczka, numerek czy działający dzwonek. Feng shui zaleca, by drzwi otwierały się raczej do środka niż na zewnątrz: dzięki temu „zapraszają” do domu dobrą energię. Taki układ wymaga odpowiedniego zagospodarowania miejsca w przedpokoju. Najlepiej też, aby blisko drzwi np. naprzeciwko nich, nie znajdowała się ściana, zaburza to bowiem przepływ energii. Okolice wejścia powinny być dobrze oświetlone, uporządkowane, czyste, tak by tworzyły przyjemne wrażenie i zachęcały do wchodzenia do domu. Mile widziane są także ozdoby ustawiane z zewnętrznej strony, najlepiej symetrycznie rozstawione po obu stronach drzwi. Wejście powinno być usytuowane powyżej poziomu gruntu (najlepiej wchodzić do niego po stopniach), niekorzystne jest natomiast umieszczenie drzwi w miejscu, które przez cały czas pozostaje zacienione. Jeśli budynek posiada dwa wejścia, nie powinny być one usytuowane w linii prostej naprzeciw siebie: wtedy dobra energia wpadnie do domu z jednej strony, a następnie opuści je, wypadając z drugiej.

 

Okna z kolei powinny móc otwierać się na całą szerokość. Nie rekomenduje się stolarki okiennej z funkcją wyłącznie uchyłu albo okien otwieranych przez podnoszenie i opuszczanie. Feng shui preferuje okna o regularnych kształtach, bez bardzo ostrych kantów – dobrym wyborem będą więc okna o lekko zaokrąglonych profilach, a także zwieńczone łukiem. Najlepiej, by otwierały się na zewnątrz: otwieranie do środka jakoby negatywnie oddziałuje na karierę.  W tym przypadku jednak możemy napotkać pewien problem:

 

- Znakomita ilość produkowanych obecnie okien to okna otwierane do środka – wyjaśnia specjalista marki DAKO, producenta okien i drzwi  – Takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim na wygodniejsze mycie szyb oraz zagospodarowanie miejsca na parapecie. Warto też podkreślić, że na wyższych kondygnacjach montowanie okien otwieranych na zewnątrz jest zabronione przepisami, może bowiem stwarzać zagrożenie, zwłaszcza podczas mycia.

 

Feng Shui, wnętrze Feng Shui

Okna otwierane do zewnątrz lepiej więc montować jedynie na parterze – tutaj względy bezpieczeństwa i wygoda powinny być najważniejsze.

 

Okna należy często otwierać, by przewietrzyć dom oraz usprawnić przepływ dobroczynnej energii, a szyby należy regularnie myć. Przez okna wszyscy domownicy powinni móc oglądać niebo, warto więc, by były albo wyżej umieszczone, albo duże. Jeśli tylko to możliwe, warto uniknąć ich zasłaniania przez cały dzień, lepiej zrezygnować z dekoracji takich jak gęste firanki. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy okna wychodzą na tak zwane „wrogie obiekty” (np.  latarnie czy pnie drzew), albo są narażone na duże ilości oślepiającego światła (skierowane na ruchliwą ulice lub na południe). Wtedy doradza się zaopatrzenie w rolety lub żaluzje – nie tylko dla wygody, ale też by odgrodzić się od negatywnej energii.

 

Niezależnie od tego, czy wierzymy, że to właśnie zasady feng shui pomogą nam w poprawienie sobie nastroju oraz osiągnięciu sukcesu, nie można zaprzeczać, że otoczenie niemal zawsze wpływa na nasze samopoczucie. Warto więc zadbać o to, by było jak najbardziej funkcjonalne, komfortowe – oraz napełniało nas pozytywną energią.

 

Artykuł sponsorowany


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Aranżacja Wnętrza

Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Szklana bryła dla muzyków

„Budowa kampusu Akademii Muzycznej jest ważna nie tylko dla tego regionu i Polski, ale też szerzej – ...

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera