Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Połysk, bogactwo i dekoracja – różne odmiany stylu glamour we wnętrzu

 

Czas czytania: ~4 min


Czym jest glamour? W naszym kraju, szczególnie w odniesieniu do dekoracji wnętrz określenie to przylgnęło do niezmiernie eklektycznej mieszanki stylów, odznaczającej się przepychem, stosowaniem zróżnicowanych faktur, często kontrastujących matowe powierzchnie z silnie połyskującymi detalami. Glamour we wnętrzach lubi nawiązania do ornamentyki barokowej, pełnej akantów i innych ornamentów roślinnych. Ma być bujnie i na bogato!

 

Glamour we wnętrzach, lampy we wnętrzach ,Azzardo

Z kolei angielskie słowo glamour w odniesieniu do architektury wnętrz niesie ze sobą kilka trendów, wszystkich wykorzystujących rozbudowaną sferę zdobniczą, jednak różniących się od siebie w sposób zdecydowany. Jakie są najciekawsze pomysły na wnętrza pełne luksusu?

 

Europejski, historyczny przepych

W historii europejskiej architektury i dekoracji wnętrz pojawiło się wiele stylów, które przeszły na stałe do kanonu lub stały się wzorcem dla późniejszych projektantów, czerpiących z bogactwa ornamentów i form meblarskich. W XX wieku pojawiła się tendencja i moda na zestawiania nowoczesnych przestrzeni mieszkań z przedmiotami nawiązującymi do baroku i rokoka. Ciężkie, bardzo dekoracyjne przedmioty, często wykonane z lśniących i błyszczących materiałów dodawały prestiżu i monumentalności w każdym wnętrzu.

 

Ciepła kolorystyka tych wnętrz, w zestawieniach czerwieni i złota, z czasem ustąpiła miejsca popularnym do dziś chłodnym tonacjom, najczęściej w wariancie fioletów i srebra.

 

W pewnej klasycznej, polskiej komedii powiedziano: „Tu jest jakby luksusowo!”. Takie ma być właśnie wnętrze w tym stylu. Powinny się w nim pojawiać bogato rzeźbione meble, najlepiej drewniane z obiciami. Mile widziane są również lustra, tkaniny (firany i ciężkie zasłony) oraz duża ilość przedmiotów o charakterze dekoracyjnym: bibelotów, ozdobnych zegarów stojących czy kominkowych.

 

W tej odmianie glamour, najmocniej związanej z polskim określeniem tego stylu, olbrzymią rolę odgrywa właściwe oświetlenie. Sklep z lampami Azzardo.com.pl pozwala znaleźć odpowiednią lampę do każdej, nawet najbardziej dekoracyjnej przestrzeni. Proponuje rozbudowane, chromowane żyrandole o spektakularnym wyglądzie, a także łączące klasyczną, barokową ornamentykę z nowoczesnym akrylem lampy stołowe lub kinkiety. Bez względu na to, która wersja glamour ma się pojawić we wnętrzu, zawsze znajdzie się tu ciekawe pomysły.

 

Glam w szalonych latach 20

Okres międzywojenny przyniósł z kolei przepych w nowej, zgeometryzowanej odsłonie. Po czasie krwawych lat Wielkiej Wojny, przyszła dekada radości, zabawy i bogactwa, której najlepszym przejawem stało się art déco.

 

Styl zakładał całkowitą symetrię wnętrza, przy zachowaniu olbrzymiej elegancji. Wyrażała się ona głównie w zastosowaniu drogich materiałów: mebli z egzotycznego drewna na wysoki połysk, marmurowych blatów i posadzek, często w formie czarno-białej mozaiki, a to wszystko zestawiano z blaskiem wypolerowanego metalu – symbolu nowoczesnych wnętrz.

 

W przestrzeniach stawiano na prostotę bryły. Nawet jeśli pojawiały się dekoracyjne ornamenty (motywy roślinne, pawie pióra), były one silnie zgeometryzowane.

 

Art déco pokochało lampy, łączące metalową konstrukcję z prostym, szklanym kloszem, często w kształcie kolistym lub prostopadłościennym. Najchętniej wprowadzano je w parach, dla podkreślenia symetryczności wnętrza.

 

Ostanie miesiące przyniosły po raz kolejny powrót mody na tę stylistykę, zarówno w meblach (marmurowe stoliki do kawy), jak i we wprowadzeniu kontrastów czarno-białych, geometrycznych elementów z elegancją szkła i metalu.

 

Hollywood Regency – nowoczesny, uporządkowany przepych

Stylem mocno związanym z omówionym powyżej art déco jest Hollywood Regency, które narodziło się w Złotej Erze amerykańskiego filmu i trwało mniej więcej do końca lat 50. XX wieku, choć jego elementy z powodzeniem są stosowane aż do dziś. Jako najważniejszych jego przedstawicieli wymienia się dwoje architektów – Dorothy Draper i Billy’ego Hainesa, a sama nazwa stylu po raz pierwszy pojawiła się w odniesieniu do prac pani Draper.

 

Czym się wyróżnia styl? Jest pełen blasku i przepychu. Łączy w sobie drewniane powierzchnie lakierowane na wysoki połysk z chromem, kocha lustra i spektakularne połączenia koloru. Nie dąży do symetrii, a raczej pragnie zadziwiać i przykuwać uwagę.

 

W odróżnieniu od stylów nawiązujących do form historycznych nie przepada za rozbudowanymi, bogatymi ornamentami. Woli prostotę klasycznych brył, niekiedy ozdobionych printem roślinnym lub zwierzęcym.

 

Od klasycznego art déco różni go, oprócz wspomnianej już asymetrii, również zastosowana gama barwna. Hollywood Regency kocha kontrasty intenstywnych kolorów, najchętniej turkusów, różów, żółci z czernią i bielą, które powtarzane są we wnętrzu w różnych odcieniach i fakturach.

 

Zaproś odrobinę luksusu do swojego domu

Współczesne wariacje na temat styli pełnych przepychu w każdej z odsłon mają jeden wspólny mianownik – grają formą dla uzyskania jak najbardziej spektakularnego efektu. Pozwalają sprawić, że nawet najmniejsza przestrzeń stanie się olśniewająca, z lekką nutą blichtru. Dają też szansę na podkreślenie indywidualnego charakteru domowników. Bądźmy zatem glamour i bawmy się nowoczesnym luksusem w naszych prywatnych przestrzeniach.

 

Artykuł sponsorowany


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Styl Wnętrza, Oświetlenie, Aranżacja Wnętrza

Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej
Nowe życie kamienicy w Bielsku-Białej

Bielsko-Biała chyba wciąż częściej kojarzy się z przystankiem w drodze na narty niż z miejscem pełny ...

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera