Jak rozplanować oświetlenie w salonie? Poradnik dla architektów - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak rozplanować oświetlenie w salonie? Poradnik

 

Czas czytania: ~3 min


Salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To tutaj spędzamy czas po pracy, relaksujemy się z książką lub przed telewizorem i przyjmujemy gości. Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w pokoju dziennym?

 

Elektromag, oświetlenie do salony, jak wybrac oświetlenie do salony, lampy

Oświetlenie główne, czyli podstawowe

Pierwsza kwestia to oświetlenie główne, czyli jedna lub dwie lampy sufitowe. W tym przypadku wszystko zależy od wielkości samego salonu. Przy dużym metrażu najlepszym rozwiązaniem jest montaż dwóch takich samych lub spójnych stylistycznie lamp. Sprawdzi się to również w pokoju dziennym połączonym z jadalnią, gdzie oprawa powinna znaleźć się zarówno w centralnym punkcie sufitu, jak i bezpośrednio nad stołem.

 

Wybór oświetlenia podstawowego jest uzależniony oczywiście od naszych indywidualnych upodobań. Możemy zdecydować się na coś skromnego i niemal niezauważalnego, stawiając na modny ostatnio minimalizm. Można również wybrać model lampy, który stanie się dodatkową, przyciągającą wzrok ozdobą salonu. Oferta producentów jest na tyle obszerna, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Oświetlenie dodatkowe, czyli nie zapomnij o podziale na strefy

Drugi rodzaj oświetlenia, o którym należy pamiętać, to oprawy dodatkowe. Chodzi o takie elementy wyposażenia, które doświetlą miejsca „strategiczne”, czyli te, w których dodatkowa lampa jest po prostu potrzebna. Mogą to być kinkiety lub lampy LED w okolicy telewizora, stojąca lampa przy fotelu, lub lampka stołowa umieszczona w okolicy kanapy. Niezależnie od wielkości salonu, warto wprowadzić do niego przynajmniej jedną oprawę dodatkową.

 

W ten sposób podzielimy pomieszczenie na strefy użytkowe, co zwiększy wygodę użytkowania pomieszczenia. Sprawi również, że stanie się ono przytulniejsze i po prostu lepiej doświetlone. Co więcej, oświetlenie dodatkowe umożliwi nam stworzenie w dowolnej chwili bardziej intymnego, przyjemnego nastroju. Tak jak w przypadku lampy sufitowej, tak i w tym przypadku warto postawić na oprawy, które będą spójne stylistycznie z resztą pomieszczenia, lub na takie, które dodadzą mu nieco charakteru.

 

Oświetlenie dekoracyjne, opcjonalne

Ostatnim typem lamp, których wybór warto rozważyć, są oprawy dekoracyjne. Jak sama nazwa mówi, pełnią funkcję niemal całkowicie ozdobną. Ich rolą jest wprowadzanie przyjemnego nastrój i wyeksponowanie poszczególnych elementów wyposażenia. Mogą to być np. niewielkie, dodatkowe światełka, reflektorki, lub taśmy LED w okolicy sprzętu RTV. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z liczbą opraw. Zwłaszcza gdy nasz salon jest dość niewielki. Wówczas najlepiej poprzestać na umiejętnym zestawieniu oświetlenia głównego i dodatkowego.

 

Gdzie szukać wysokiej jakości lamp do salonu w dobrej cenie? Przede wszystkim w sieci. Sklepy internetowe, np. Elektromag.pl, oferują zdecydowanie większy wybór oryginalnych lamp niż sprzedawcy stacjonarni. Znajdziemy w nich nie tylko modne oprawy oświetleniowe, ale również szeroką ofertę żarówek energooszczędnych. W e-sklepach częściej trafimy również na atrakcyjne przeceny i wyprzedaże.

 

Artykuł sponsorowany


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Oświetlenie, Aranżacja Wnętrz

Kolorowe domki dla bezdomnych
Kolorowe domki dla bezdomnych

Pracownia Lehrer Architects od jakiegoś czasu tworzy kolorowe projekty dla bezdomnych. Na niemożliwy ...

Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb
Webinarium Sika: Dachy zielone – szwajcarska jakość hydroizolacji dostosowana do Twoich potrzeb

Dachy są najbardziej narażonymi na działanie czynników warunków atmosferycznych elementami budynków ...

Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach
Webinarium Triflex: Diabeł często tkwi w szczegółach. Innowacyjne rozwiązania do uszczelniania skomplikowanych detali na dachach, balkonach i parkingach

Zapraszamy do udziału w webinarium architektonicznym, podczas którego przedstawione zostaną przykład ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera