Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Iluminowane wieżowce. Przegląd najciekawszych realizacji ostatnich lat

 

Czas czytania: ~2 min


Historia wysokościowców rozpoczyna się nie gdzie indziej, jak w Stanach Zjednoczonych. Drogę do popularności otworzyły im jednak nie tyle drożejące ceny działek w centrach miast, co – winda. Ten niby prosty, a jak się miało okazać przełomowy wynalazek, sprawił, że najwyższe piętra budynków nagle zyskały na znaczeniu, bo dostanie się na górę nie wiązało się już z zadyszką. Obecnie dech w piersiach mogą zapierać co najwyżej panoramiczne widoki. Zachwycają one zwłaszcza nocą, gdy nowoczesną architekturę rozświetla efektowna iluminacja. To niekiedy prawdziwie spektakularne widowiska, czego dowodem są poniższe realizacje.

 

1. Międzynarodowe Centrum Kultury, Nanjing, Chiny

Ten budynek bardziej niż wieżowiec, przypomina statek kosmiczny rodem z filmów science fiction. Z nieregularnej, przypominającej biały kamień bryły centrum konferencyjnego wyrastają dwie wysokie, ustawione naprzeciw siebie wieże. Każdą z nich pokrywa ażurowy rysunek, przecinających się paraboli, które stają się jeszcze lepiej widoczne po zmroku, kiedy podkreśla je światło. Najciekawsze jest jednak to, że iluminacja nie jest ograniczona bryłą budynku. Snopy pionowego światła ulatują w stronę nieba, przez co budynek wydaje się być jeszcze wyższy. Do tego statyczna iluminacja w jednej chwili jest w stanie przeobrazić się w efektowny spektakl świetlny. Wszystko dzięki temu, że steruje się nim za pomocą inteligentnego systemu Signify.

Iluminowane wieżowce, lighting philips

2. Kingdom Centre, Riyadh. Arabia Saudyjska

W tym wypadku iluminacja jest znacznie bardziej oszczędna – ogranicza się w zasadzie do oświetlenia parabolicznego łuku w zwieńczeniu wieżowca. Trudno jednak nie zwrócić na nią uwagi, bo silnie kontrastuje z ciemną bryłą budynku. Do tego może zmieniać kolory, dzięki czemu wieżowiec każdej nocy wygląda inaczej.

Projektanci Kingdom Centre od początku zakładali, że budowla stanie się symbolem stolicy Arabii Saudyjskiej. Do 2002 r. w mieście nie było tego typu ikonicznej budowli. Teraz jej charakterystyczną sylwetkę znajdziemy nie tylko na pocztówkach, ale także wszelkiego rodzaju pamiątkach: magnesach, koszulkach czy śnieżnych kulach z Riyadhu. Można znaleźć nawet podświetlane, miniaturowe modele budowli – iluminacja najwyraźniej też urosła do rangi symbolu.

Iluminowane wieżowce, lighting philips

3. Pearl River, Guangzhou, Chiny

Guangzhou to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w południowo-wschodnich Chinach. W otaczającej go konurbacji mieszka więcej osób niż w całej Polsce! Aby ujednolicić panoramę nadrzecza, władze zdecydowały o montażu iluminacji na okolicznych 24 wieżowcach. Teoretycznie można by się spodziewać, że efekt będzie przytłaczający, rodem z Blade Runnera. Stało się jednak inaczej. Dzięki temu, że iluminacja wszystkich nadrzecznych budynków jest taka sama (wykorzystano aż 200 000 opraw Philips Color Kinetics!) i sterowana przy pomocy jednego systemu komputerowego, udało się uniknąć chaosu, a panorama miasta wypiękniała. Mieszkańcy Guangzhou mówią o niej: czarująca,  jak z bajki, dzieło sztuki – zwłaszcza gdy widzą na fasadach kwitnące kwiaty, które faktycznie wprowadzają odrobinę magii do tej tętniącej życiem metropolii.

Iluminowane wieżowce, lighting philips

Podobne przykłady można by mnożyć jeszcze długo, bo nie tylko azjatyckie miasta pną się w górę. Tam pole do eksperymentów jest jednak znacznie większe niż w Stanach Zjednoczonych czy Europie, dlatego to właśnie realizacje z tej części świata zdominowały artykuł. Wystarczy wspomnieć najwyższy budynek świata powstający obecnie na terenie Arabii Saudyjskiej (Jeddah Tower – wieżowiec ma mieć ponad 1000 m wysokości). Ciekawe, jaką on będzie miał iluminację?

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Oświetlenie

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi
Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi

W Łodzi od lat podejmowane są różnego rodzaju działania mające za zadanie poprawę jakości życia w mi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera