Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak dobrać odpowiednie ogrodzenie z paneli siatkowych?

 

Czas czytania: ~4 min


Pomysł na ogrodzenie domu to albo jeden z pierwszych etapów grodzenia działki albo też jedno z ostatnich zadań, które zamyka cały projekt. Niezależnie od tego, na którym etapie jesteś, warto zastanowić się, jakie ogrodzenie spełni twoje oczekiwania i potrzeby. Jedną z ciekawych i atrakcyjniejszych obecnie propozycji jest ogrodzenie z paneli siatkowych. Jest to rozwiązanie nie tylko dużo tańsze od innych możliwości (np. tradycyjnego ogrodzenia ślimakowego), lecz także łatwiejsze w utrzymaniu i ewentualnej naprawie. Wbrew pozorom jest ono tak łatwe do sforsowania. Jednym jego minusem jest to, że nie buduje ono poczucia prywatności, nie osłania bowiem przed wzrokiem innych. Istnieje jednak wiele możliwości takiego zakomponowania obszaru przy ogrodzeniu, aby tę prywatność stworzyć. Wystarczy posadzić tuje lub inne krzewy albo też zdecydować się na sadzonki blisku, winogrona ozdobnego lub innych pokrewnych im roślin wysokopiennych.

 

siatka na ogrodzenie, ogrodzenie panelowe

Montaż ogrodzenia panelowego z gotowych elementów - instrukcja krok po kroku

Panel ogrodzeniowy 4 czy 5 mm? To dość częste pytanie, jakie zadają osoby zainteresowane kupnem i montażem paneli ogrodzeniowych. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że grubość drutu nie ma wpływu na odporność antykorozyjną ogrodzenia. Tutaj liczą się przede wszystkim formy zabezpieczenia samej siatki (stal duplex, ocynkowana, drut nieocynkowany powleczony tworzywem). To, jaka grubość paneli zostanie wykorzystana przy projekcie ma natomiast wpływ na sztywność ogrodzenia. Chodzi przede wszystkim o ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Im większa grubość drutu, tym jest on mniej podatny na odkształcenia.

 

Podczas podejmowania decyzji, jaka siatka na ogrodzenie powinna zostać zakupiona, warto się zastanowić nad koniecznością jej zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi. Na przykład jeśli w domu jest pies, który z pewnością na tę siatkę będzie skakał, warto postawić na 5 mm grubości. Jeśli po posesji przemieszczać się będzie większa ilość samochodów lub auta dostawcze, które nieopatrznie mogą najechać na ogrodzenie, również lepiej wyposażyć się w grubszą siatkę. Nie zawsze jednak istnieje taka konieczność.

 

Warto natomiast pamiętać, że na sztywność siatki ma wpływ także rozmiar oczek w panelu (im mniejsze tym lepiej). Stabilne ogrodzenie z paneli siatkowych naprawdę trudno sforsować, więc stanowi ono w większości wystarczającą ochronę dla posesji. Jest także bardziej odporne na zawirowania atmosferyczne (silny wiatr, wichury, burze).

 

 

Montaż ogrodzenia panelowego nie jest wyjątkowo trudny. Nie zajmuje również dużo czasu, co również jest istotne. Rozpocząć go należy od dokładnego demontażu starego ogrodzenia (jeśli istnieje) lub zrobienia wykopu pod podmurówkę. Tak przygotowany wykop należy zalać 10-centymetrową warstwą chudego betonu, a następnie ułożyć ławę fundamentową pod cokół. W przypadku piaszczystego gruntu dno i ściany wykopu warto wyłożyć folią. Jak zrobić ogrodzenie panelowe jeszcze szybciej? Już na pierwszym etapie można przyspieszyć prace, kupując gotowe prefabrykowane podmurówki pod ogrodzenia. Można skorzystać także z gotowych betonowych stóp fundamentowych z gotowymi otworkami ułatwiającymi montaż słupków ogrodzeniowych.

 

 1. Montaż rozpocząć należy od ustawienia dwóch słupków ogrodzeniowych. Najpierw należy uzupełnić gniazda zaprawą, aby je ustabilizować. Po kilkunastu minutach można założyć przęsło. Jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego powinna zostać zachowana? Standardowy panel ma długość 2,5 metra. Do tego doliczyć trzeba około 3-centymetrowy odstęp z obu stron pomiędzy panelem a początkiem słupka. Oznacza to, że słupki powinny być montowane, co około 2,56 metra.
 2. Łączenie paneli ogrodzeniowych ze słupkami umożliwiają specjalne zaciski, które powinny być zamontowane na górnej, środkowej i dolnej części ogrodzenia. Od dobrego ustawienia zacisków zależy łatwość wypoziomowania ogrodzenia. Zaciski powinny trafić na oczko w przęśle.
 3. Zaciski należy najpierw montować szczeliną na zewnątrz, w nią następnie należy włożyć przęsło. Kolejny ruch to odwrócenie zacisku do wewnątrz i jego odpowiednie skręcenie.
 4. Przęsła dobrze jest podeprzeć. W tym celu wykorzystuje się najczęściej kawałki drewnianych łat, warto jednak zwrócić uwagę, aby były one równe.
 5. Montaż słupków ogrodzeniowych obejmuje również wypoziomowanie i wypionowanie każdego z nich. To samo tyczy się przęseł. Dzięki temu ogrodzenie panelowe będzie proste i równe.
 6. Jeśli jest taka konieczność należy skrócić niektóre przęsła. Najłatwiej zrobić to używając piłki do metalu. W takim przypadku przycięte końce należy zabezpieczyć farbą w sprayu.
 7. Nie można zapomnieć o zaślepkach do słupków. To jedyny sposób na ochronę ich przed działaniem wody.
 8. Bramę i furtkę należy montować za pomocą stóp fundamentowych o wymiarach 40 x 40 cm. Tutaj szczególnie ważna jest dokładność.
 9. Dopiero po związaniu cokołu możliwe jest zamontowanie bramy i furtki. Warto zwrócić uwagę na solidność śrub i zawiasów, dzięki którym skrzydła bramy i furtki utrzymane zostaną we właściwej pozycji.
 10. W ostatnim etapie montuje się okucia i zakłada klamki oraz zamki.

 

Artykuł sponsorowany

 


Podepnij swój artykuł

tagi

Ogrodzenie, Aranżacja Ogrodu, Technologie

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana
Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana

Wieża ciśnień w Zabrzu zmodernizowana i rozbudowana w oparciu o projekt pracowni Team s.c. została p ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
 • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera