Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego – stwórz prywatną elektrownię!

 

Czas czytania: ~5 min


W świecie, w którym co miesiąc mamy do zapłacenia mnóstwo faktur, a dodatkowo ciągle towarzyszy nam wielka niepewność i obawa, jak będzie wyglądać rynek jutra: czy na pewno ceny za media, towary i żywność utrzymają się, marzenia o samowystarczalnym domu nie są tak do końca dziecięce. A jeśli dodamy do tego galopujące ceny prądu, wizja posiadania własnej małej, przydomowej elektrowni jawi się jako coś bardziej rozsądnego niż naiwnego. Lecz czy ze strukturalnych względów jest to w ogóle możliwe? Poznaj fotowoltaikę dla domu!

 

Prywatna elektrownia, Panele fotowoltaiczne, Stilo Energy

Instalacja fotowoltaiczna – prąd w domu

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez prądu. Jesteśmy już tak bardzo przyzwyczajeni do elektryczności, że gdy następują (choćby chwilowe) przerwy w dostawach, zaraz łapiemy stan lekkiej paniki. „Czy to tylko korki u nas, czy może padło zasilanie całej okolicy?”. I choć wyobrażamy sobie tryb życia w stylu eko, segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę i gotujemy zdrowo, to jednak przepisy najczęściej bierzemy z internetu. A przecież do prawidłowego działania zarówno naszego laptopa, jak i smartfona potrzebny jest prąd. I tak jest z większością zjawisk. Nawet pompka ciśnieniowa, która dostarcza nam wodę do kranu jest na prąd.

Niestety, fakty są takie, że prąd, który stał się dla nas kompletnie przezroczysty i oczywisty, pochodzi najczęściej z elektrowni węglowych, czyli (delikatnie mówiąc) niezbyt ekologicznych. Przestarzała jest nie tyle infrastruktura, co sama metoda. Coś, co jeszcze kilka dekad temu było niezauważalne, dziś naprawdę daje nam się we znaki. Szczególnie jest to odczuwalne zimą, gdy zjawisko smogu staje się tak bardzo wszechobecne, że nie sposób od niego uciec. A kumuluje się on nie tylko ze spalin samochodowych i indywidualnych gospodarstw ogrzewających się spalanymi plastikowymi butelkami, ale również z tradycyjnych zakładów energetycznych. Dlatego tak ciekawym i niezwykle proekologicznym rozwiązaniem byłaby domowa elektrownia fotowoltaiczna, dzięki której moglibyśmy się nie tylko czuć w pełni niezależni, ale także dbalibyśmy o zdrowie swoje i swojego otoczenia.

 

Własna elektrownia – fotowoltaika dla domu

Gdybyśmy więc chcieli zrealizować powyższe marzenia o niezależności energetycznej, w większości przypadków, musielibyśmy zdecydować się właśnie na małą, przydomową elektrownię słoneczną. Dlaczego? Przez wzgląd na warunki panujące w Polsce, mniej prawdopodobne i sensowne będzie korzystanie z ruchu powietrza, czy wody. Owszem, elektrownie wiatrowe i wodne u nas istnieją, ale najłatwiejsza w realizacji będzie właśnie ta, wykorzystująca światło. Ktoś mógłby powiedzieć, że Polska to nie Włochy i przecież słońce nie operuje u nas tak samo mocno przez cały rok. I słusznie, jednak w przypadku elektrowni fotowoltaicznych nie to jest najważniejsze.

Owszem, wydajność takiego rozwiązania bywa zmienna, w zależności od długości dnia i ilości chmur, ale dzisiejsza technologia umie tak idealnie zoptymalizować przetwarzanie mocy, że będziemy korzystać z energii nawet w niezbyt jasny dzień.

Panele fotowoltaiczne działają bowiem nawet, gdy słońce nie świeci prosto na nie. Wystarczy, że nie będą one rozłożone gdzieś w zacienionym miejscu. Najczęściej ogniwa montuje się na dachach lub wolnych częściach działek. Wówczas trzeba zadbać o odpowiedni kąt, ale także o to, by naświetlenie było jak najbardziej optymalne. Współczesna technologia oferuje nam rozwiązanie bardzo łatwe w realizacji i przystępne dla każdego, kto jest zainteresowany prawie lub całkowicie darmowym prądem. Ogniwa fotowoltaiczne wyłapują światło, a intwerter, zwany także falownikiem, przekształca energię słoneczną na elektryczną. Dokładnie taką samą jaka płynie w naszych gniazdkach. Całość podłącza się pod domową instalację i… otrzymujemy prawdziwy prąd, uniezależniając się od zakładów energetycznych. Tak powstaje przydomowa elektrownia słoneczna!

Prywatna elektrownia, Panele fotowoltaiczne, Stilo Energy

Domowa elektrownia słoneczna– zalety paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika w domu przynosi spore korzyści, a same panele fotowoltaiczne posiadają szereg zalet. Do najważniejszych z nich należą:

  • niezależność od dostawców - pięknie byłoby żyć w świecie, w którym nie trzeba płacić żadnych rachunków, jednocześnie zachowując wszelkie wygody, jakie daje nam współczesność. Może nie jest możliwy pełny scenariusz na tym polu, ale z pewnością jesteśmy w stanie zbliżyć się do ideału posiadając własną elektrownię słoneczną. Nieważne, że w całej okolicy siądzie prąd. My go będziemy mieli i tak.
  • zwrot inwestycji - własna przydomowa elektrownia słoneczna nie kosztuje, rzecz jasna, zero złotych. Ale już w kilka lat zwraca się i bardzo szybko mamy prąd całkowicie za darmo. Przy dzisiejszych wzrastających cenach za energię elektryczną jest to perspektywa bardzo kusząca. Dlatego też instalacja fotowoltaiczna dla domu rodzinnego cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością.
  • możliwość zarobku - jeśli wyprodukujemy prądu za dużo, z pewnością się on nie zmarnuje. Możemy odsprzedać zakładowi energetycznemu nasze nadwyżki, nie tylko nic w ten sposób nie tracąc, ale również zarabiając. W skrócie – własna elektrownia fotowoltaiczna nie tylko generuje oszczędności, ale także może przynosić zyski.
  • szansa zaopatrzenia całego domu w prąd - odpowiednia moc instalacjifotowoltaicznejjest w stanie zagwarantować nam pełną wydajność, dostarczając energię elektryczną do całego domostwa. A jeśli zdecydujemy się na budowę domu dobrze wyizolowanego i oddychającego, możemy również ogrzać się dzięki prądowi pochodzącemu z naszej instalacji.
  • estetyka – fotowoltaika w architekturze dziś nie musi już być koszmarem. Panele fotowoltaiczne można umieścić np. na dachu, tworząc niezwykle stylowy i gustowny efekt.
  • ekologia - aspekt ekologiczny instalacji fotowoltaicznych pozostawiliśmy na sam koniec. Bo dla jednych nie liczy się wcale, a dla innych jest najważniejszy. Fakty są takie, że wszystko powinno iść w kierunku zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Odnawialne Źródła Energii, do których należy zarówno światło słoneczne, ruch powietrza i ruch wody to rozwiązania przyszłości. Dzięki nim będziemy mogli oddychać bez inhalowania się smogiem, a i zostawimy planetę w większym ładzie dla przyszłych pokoleń. Fotowoltaika w Twoim domu jednorodzinnym to naprawdę rozwiązanie, które może mieć znaczenie nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twoich dzieci. Pomyśl o nich już dziś i załóż własną elektrownię fotowoltaiczną.

 

Artykuł powstał we współpracy ze Stilo Energy.

Advertisement

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Ekologia

Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla
Urban Sequoia – projekt budynku pochłaniającego dwutlenek węgla

W pierwszej połowie listopada 2021 roku miała miejsce konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow (COP26). ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera