Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego – stwórz prywatną elektrownię!

 

Czas czytania: ~4 min


W świecie, w którym co miesiąc mamy do zapłacenia mnóstwo faktur, a dodatkowo ciągle towarzyszy nam wielka niepewność i obawa, jak będzie wyglądać rynek jutra: czy na pewno ceny za media, towary i żywność utrzymają się, marzenia o samowystarczalnym domu nie są tak do końca dziecięce. A jeśli dodamy do tego galopujące ceny prądu, wizja posiadania własnej małej, przydomowej elektrowni jawi się jako coś bardziej rozsądnego niż naiwnego. Lecz czy ze strukturalnych względów jest to w ogóle możliwe?

 

Prywatna elektrownia, Panele fotowoltaiczne, Stilo Energy

Prąd w domu

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez prądu. Jesteśmy już tak bardzo przyzwyczajeni do elektryczności, że gdy następują (choćby chwilowe) przerwy w dostawach, zaraz łapiemy stan lekkiej paniki. „Czy to tylko korki u nas, czy może padło zasilanie całej okolicy?”. I choć wyobrażamy sobie tryb życia w stylu eko, segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę i gotujemy zdrowo, to jednak przepisy najczęściej bierzemy z internetu. A przecież do prawidłowego działania zarówno naszego laptopa, jak i smartfona potrzebny jest prąd. I tak jest z większością zjawisk. Nawet pompka ciśnieniowa, która dostarcza nam wodę do kranu jest na prąd.

 

Niestety, fakty są takie, że prąd, który stał się dla nas kompletnie przezroczysty i oczywisty, pochodzi najczęściej z elektrowni węglowych, czyli (delikatnie mówiąc) niezbyt ekologicznych. Przestarzała jest nie tyle infrastruktura, co sama metoda. Coś, co jeszcze kilka dekad temu było niezauważalne, dziś naprawdę daje nam się we znaki. Szczególnie jest to odczuwalne zimą, gdy zjawisko smogu staje się tak bardzo wszechobecne, że nie sposób od niego uciec. A kumuluje się on nie tylko ze spalin samochodowych i indywidualnych gospodarstw ogrzewających się spalanymi plastikowymi butelkami, ale również z tradycyjnych zakładów energetycznych.

 

Własna elektrownia - fotowoltaika

Gdybyśmy więc chcieli zrealizować marzenia o niezależności energetycznej, w większości przypadków, musielibyśmy zdecydować się na małą, przydomową elektrownię słoneczną. Dlaczego? Przez wzgląd na warunki panujące w Polsce, mniej prawdopodobne i sensowne będzie korzystanie z ruchu powietrza, czy wody. Owszem, elektrownie wiatrowe i wodne u nas istnieją, ale najłatwiejsza w realizacji będzie właśnie ta, wykorzystująca światło. Ktoś mógłby powiedzieć, że Polska to nie Włochy i przecież słońce nie operuje u nas tak samo mocno przez cały rok.

 

Owszem, wydajność takiego rozwiązania bywa zmienna, w zależności od długości dnia i ilości chmur, ale dzisiejsza technologia umie tak idealnie zoptymalizować przetwarzanie mocy, że będziemy korzystać z energii nawet w niezbyt jasny dzień.

Panele fotowoltaiczne działają bowiem nawet, gdy słońce nie świeci prosto na nie. Wystarczy, że nie będą one rozłożone gdzieś w zacienionym miejscu. Najczęściej ogniwa montuje się na dachach lub wolnych częściach działek. Wówczas trzeba zadbać o odpowiedni kąt, ale także o to, by naświetlenie było jak najbardziej optymalne. Współczesna technologia oferuje nam rozwiązanie bardzo łatwe w realizacji i przystępne dla każdego, kto jest zainteresowany prawie lub całkowicie darmowym prądem. Ogniwa fotowoltaiczne wyłapują światło, a intwerter, zwany także falownikiem, przekształca energię słoneczną na elektryczną. Dokładnie taką samą jaka płynie w naszych gniazdkach. Całość podłącza się pod domową instalację i… otrzymujemy prawdziwy prąd, uniezależniając się od zakładów energetycznych.

Prywatna elektrownia, Panele fotowoltaiczne, Stilo Energy

Zalety paneli fotowoltaicznych

- niezależność od dostawców - pięknie byłoby żyć w świecie, w którym nie trzeba płacić żadnych rachunków, jednocześnie zachowując wszelkie wygody, jakie daje nam współczesność. Może nie jest możliwy pełny scenariusz na tym polu, ale z pewnością jesteśmy w stanie zbliżyć się do ideału posiadając własną elektrownię słoneczną. Nieważne, że w całej okolicy siądzie prąd. My go będziemy mieli i tak.

- zwrot inwestycji - własna przydomowa elektrownia słoneczna nie kosztuje, rzecz jasna, zero złotych. Ale już w kilka lat zwraca się i bardzo szybko mamy prąd całkowicie za darmo. Przy dzisiejszych wzrastających cenach za energię elektryczną jest to perspektywa bardzo kusząca.

- możliwość zarobku - jeśli wyprodukujemy prądu za dużo, z pewnością się on nie zmarnuje. Możemy odsprzedać zakładowi energetycznemu nasze nadwyżki, nie tylko nic w ten sposób nie tracąc, ale również zarabiając.

- szansa zaopatrzenia całego domu w prąd - odpowiednia moc instalacji jest w stanie zagwarantować nam pełną wydajność, dostarczając energię elektryczną do całego domostwa. A jeśli zdecydujemy się na budowę domu dobrze wyizolowanego i oddychającego, możemy również ogrzać się dzięki prądowi pochodzącemu z naszej instalacji.

- ekologia - aspekt ekologiczny na sam koniec. Bo dla jednych nie liczy się wcale, a dla innych jest najważniejszy. Fakty są takie, że wszystko powinno iść w kierunku zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Odnawialne Źródła Energii, do których należy zarówno światło słoneczne, ruch powietrza i ruch wody to rozwiązania przyszłości. Dzięki nim będziemy mogli oddychać bez inhalowania się smogiem, a i zostawimy planetę w większym ładzie dla przyszłych pokoleń.

 

Artykuł powstał we współpracy ze Stilo Energy.

Advertisement

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Ekologia

WXCA projektuje Apartamenty XYZ
WXCA projektuje Apartamenty XYZ

Na projekt architektoniczny butikowego hotelu w Szczyrku jego inwestor rozpisał w 2019 roku konkurs ...

Dom dla wielu pokoleń od Major Architekci
Dom dla wielu pokoleń od Major Architekci

W trwającym właśnie konkursie Modernizacja Roku biorą udział obiekty o bardzo zróżnicowanym charakte ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera