Niewidoczne systemy grzewcze - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Niewidoczne systemy grzewcze – idealne rozwiązanie do minimalistycznych wnętrz

 

Czas czytania: ~4 min


Minimalizm we wnętrzach to filozofia aranżacji architektonicznej, która nieustannie zdobywa nowych zwolenników. Szukają oni rozwiązań skrajnie praktycznych, stawiających na daleko posuniętą funkcjonalność, pozbawioną nadmiernej, niepotrzebnej dekoracji.

 

W ramach minimalizmu stawia się również na pomysły praktyczne, nierzucające się w oczy. Przedmiot powinien być prosty, subtelny i niemal całkowicie niewidoczny.

Świetnym przykładem tego typu rozwiązań są nowoczesne systemy grzewcze.

 

Pozwalają one na budowanie przestrzeni, bez zbędnych grzejników, które zajmują miejsce i często raczej nie stanowią elementu o dużych walorach dekoracyjnych.

 

Jeśli zależy nam na ogrzewaniu skutecznym i dyskretnym, warto zainwestować w dwa rodzaje rozwiązań – ogrzewanie kanałowe lub podłogowe, oparte o podczerwień. Czym się różnią i na które warto postawić, jeżeli chcemy wprowadzić ciepło do naszych domów, bez nadmiernie rozbudowanej instalacji grzewczej?

tanie ogrzewanie, ogrzewanie domu, dobry system grzewczy

Podpodłogowy świat – instalacja kanałowa

Grzejniki kanałowe umożliwiają uzyskanie równie dużej wydajności, jak standardowe grzejniki ścienne. Przydają się w miejscach, w których nie dysponujemy nadmierną powierzchnią. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach z całościennymi przeszkleniami, na przykład w ogrodach zimowych lub salonach otwartych na taras i ogród.

 

Ogrzewanie kanałowe od podszewki?

W przypadku ogrzewania kanałowego cała instalacja skrywa się w systemie schowanym pod powierzchnią podłogi. Minimalna wysokość kanału może wynosić tylko 8 centymetrów. System ten sprawdza się w ogrzewaniu całego budynku lub wyłącznie jego wybranych stref. Można je swobodnie stosować w domach, mieszkaniach, zakładach pracy, a nawet wielkopowierzchniowych obiektach sportowych lub widowiskowych.

Wylot kanału grzewczego jest przykrywany ażurową kratką, która poza sezonem zimowym jest osłaniana podestem, imitującym pozostałą część podłogi, który równocześnie chroni kanał przed dostaniem się do niego\ zanieczyszczeń.

Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim powietrze, rozchodzące się kanałami, zapewnia równomierną dystrybucję ciepła w całym pomieszczeniu. W miejscach, w których znajdują się kratki, dochodzi do zjawiska konwekcji – nagrzane powietrze unosi się do góry. Jeśli kratka znajduje się w pobliżu okna, sprawia to, że na powierzchni szyby nie osadza się wilgoć.

 

Ogrzewanie kanałowe ma jednak także wady. Przede wszystkim ze względu na otwarcie kanałów w okresie grzewczym, często drobne zanieczyszczenia dostają się do ich wnętrza. Sprawia to, że są konieczne regularne prace konserwacyjne i czyszczenie wnętrze instalacji, która w innym razie mogłaby się przytkać.

Niestety, system ten nie należy do najbardziej ekonomicznych. Dlatego, aby dobrze ogrzać pomieszczenie trzeba zużyć dość sporo energii.

 

Przyjemne ciepło dzięki ogrzewaniu na podczerwień

Zupełnie innym typem instalacji są folie i maty grzewcze, korzystające z technologii promieniowania podczerwonego. Jeśli szukamy rozwiązań tego typu, znajdziemy idealne, tanie ogrzewanie w Econovli.pl, w którym oprócz niskiej ceny, możemy również zawsze liczyć na zawsze wysoką jakość wszystkich oferowanych produktów.

 

Ogrzewanie na podczerwień umożliwia zapewnienie ciepła w pomieszczeniach, bez konieczności podnoszenia temperatury powietrza w jego wnętrzu. Fale elektromagnetyczne nagrzewają wyłącznie przegrody i przedmioty znajdujące się na ich drodze. W ten sposób można ogrzać wnętrza znacznie niższym nakładem energii niż w przypadku innych systemów, co przekłada się na oszczędności w domowym budżecie.

 

Promieniowanie sprawia, że ciepło rozchodzi się równomiernie po całej podłodze, zapewniając komfort użytkowania. Dodatkowo w tym rozwiązaniu nie dochodzi do zjawiska konwekcji, czyli nie następuje wymuszenie ruchu powietrza, spowodowane wzrostem jego temperatury. Z tego powodu nie unoszą się również kurz ani roztocza. Z tego powodu ogrzewanie na podczerwień może być z powodzeniem stosowane przez osoby cierpiące na alergie oddechowe.

 

System mat lub folii grzewczych montuje się na podłodze lub w ścianach. Gdy już zostanie odpowiednio zainstalowany, nie wymaga dalszych prac konserwatorskich.

Niestety, w przypadku ogrzewania tego typu, nie można stosować dowolnych rodzajów nawierzchni, jak przy ogrzewaniu kanałowym. Najlepszymi rodzajami przewodników cieplnych na podłogach są płytki kamienne lub ceramiczne.

tanie ogrzewanie, ogrzewanie domu, dobry system grzewczy

Nowoczesne systemy grzewcze mogą być całkowicie niewidoczne we wnętrzu. Pozwalają na uzyskanie odpowiedniej temperatury i przyjemnego ciepła, bez konieczności montowania widocznych, dużych i często niezbyt ustawnych grzejników.

 

Zarówno systemy kanałowe, jak i folie na podczerwień mają swoje zalety i wady. Ogrzewanie kanałowe wymaga regularnej uwagi i dbania o zapewnienie czystości wlotów kanałów. Z kolei w przypadku podczerwieni, musimy użyć odpowiednich rodzajów podłóg, aby zapewnić optymalne oddawanie ciepła. Oba systemy pozwalają jednak na swobodne aranżowanie przestrzeni, która wciąż pozostaje przyjazna i ciepła.

 

Niewidoczne ogrzewanie to ciepło i styl w rozwiązaniach, na który obecnie może już pozwolić sobie niemal każdy. Jeśli jesteśmy zatem na etapie budowy, warto rozważyć tego typu opcje. W przypadku ogrzewania podłogowego zdecydowanie mniej znaczy więcej!

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Ogrzewanie, Wystrój Wnętrza, Wyposażenie Wnętrz

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Fabryka Norblina zaczyna żyć
Fabryka Norblina zaczyna żyć

Kilkanaście lat trwało projektowanie, przygotowywanie, wreszcie realizacja wizji przebudowy i modern ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera