Minimalizm - najmodniejszy trend ogrodowy bieżącego sezonu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Minimalizm - najmodniejszy trend ogrodowy bieżącego sezonu

 

Czas czytania: ~5 min


Piękny ogród to chluba każdego właściciela domu. W ostatnich latach jego przestrzeń stała się zdecydowanie bardziej wypielęgnowana, niż było jeszcze jakiś czas temu. Przykładamy dużą wagę do harmonijnej spójności natury i architektury. Coraz więcej miejsca w fachowej prasie poświęca się również aktualnym, ogrodowym trendom. Co jest modne w sezonie 2019? O tym pragniemy dziś nieco opowiedzieć.

 

trendy ogrodowe, minimalistyczny ogród, meble ogrodowe, bazkar.pl

Do czego wykorzystujemy ogród?

Ogród spełnia najczęściej dwie funkcje – użytkową i dekoracyjną. Co możemy robić w ogrodzie? Jego funkcjonalność dotyczy przede wszystkim stref przeznaczonych do relaksu lub zabawy dla dzieci. A przy tym, wszystkie elementy małej architektury, rośliny i wyposażenie stanowią istotną ozdobę przydomowej przestrzeni.

Zdolny architekt krajobrazu powinien zatem, biorąc pod uwagę potrzeby domowników i ukształtowanie terenu, umiejętnie połączyć obie cechy w jednolitą i piękną całość. Jak to zrobić w zgodzie z aktualnymi trendami?

 

Najnowsza moda ogrodowa – minimalizm w nowoczesnym wydaniu

Od kilku lat w ogrodach i modnych wnętrzach króluje minimalizm. Na czym polega? W przypadku aranżacji tego typu, przede wszystkim znacząco ogranicza się ilość używanych przedmiotów, dzięki czemu tworzy się ład i porządek. Podstawą stylu jest przecież teza mniej znaczy więcej, sformułowana przez Miesa van der Rohe, jednego z najważniejszych architektów XX wieku i klasyka oszczędnego modernizmu.

 

Ogrody minimalistyczne wyróżnia szyk i surowa elegancja. Stawia się w nich na naturalne materiały o zróżnicowanych fakturach, na przykład drewno, cegły lub beton. Nie muszą być zupełnie nowe. Ważne jednak, aby były zawsze najwyższej jakości. Wówczas, będziemy mogli cieszyć się pięknym ogrodem przez wiele lat, bez wykonywania remontów lub zmian wyposażenia.

 

Drugim kluczowym elementem, oprócz architektury, są oczywiście rośliny – drzewa, krzewy i byliny, najlepiej wieloletnie, nie wymagające angażujących prac ogrodniczych. Idealne są okazy bez nadmiaru liści do sprzątania w okresie jesiennym, nie wymagające wykopywania na zimę itp. Idealnym rozwiązaniem są na przykład ozdobne, wysokie trawy, które, dzięki ciekawej formie, stanowią fantazyjną dekorację przydomowej przestrzeni przez cały rok.

 

Odpoczynek w przydomowym zaciszu

Ktoś kiedyś powiedział, że na wakacje jeździ się tylko raz, dwa razy w roku, a z przydomowej przestrzeni korzysta się cały czas. Dobrze zatem zadbać o ogród tak, żeby czuć się w nim, jak na urlopie przez całe 12 miesięcy. Dużo w tym prawdy. Ogród jest idealnym letnim miejscem do odpoczynku, zwłaszcza jeśli zaplanujemy go z dbałością o najdrobniejsze nawet detale, wpływające na poziom komfortu.

Co powinno się w nim znaleźć, żeby znacząco zwiększyć wygodę i chęć do spędzania czasu poza czterema ścianami domu? Przede wszystkim zadbajmy o odpowiednie wyposażenie takie, jak meble ogrodowe z Bazkar.pl – eleganckie, wygodne i niezmiernie trwałe.

 

Jakie meble nadają się do ogrodu minimalistycznego? Przede wszystkim stawiajmy na prostotę formy oraz jak największą wygodę. Najczęściej, wyposażenie wyróżnia się zwartą i syntetyczną bryłą. Może być wykonane z drewna, choć obecnie największą popularnością cieszą się zestawy z tworzyw sztucznych – trwałych, estetycznych i wygodnych.

 

Produkty wysokiej klasy tworzy się z polipropylenu, odpornego na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz warunki pogodowe, jak wilgo, poziom promieniowania UV oraz drastyczne zmiany temperatury. Sofy i fotele uzupełnia się dodatkowo o miękkie poduszki.

 

Ogrodowa strefa wypoczynku powinna być wyposażona w miejsce do grillowania lub do przygotowywania drobnych przekąsek. Dla zwiększenia funkcjonalności, warto też zainstalować w niej oświetlenie, pozwalające na przyjemne i bezpieczne spędzanie czasu w ogrodzie, nawet po zapadnięciu zmroku.

trendy ogrodowe, minimalistyczny ogród, meble ogrodowe, bazkar.pl

Gdzie umieścić przestrzeń do wypoczynku?

Ogrodowy minimalizm stawia na wygodę i relaks. Dlatego wszystkie strefy wypoczynku są kameralne i odizolowane od pozostałych części przydomowej przestrzeni. Dzięki temu, dają szansę na zregenerowanie sił i odpoczynek.

Przestrzeń wydziela się najczęściej z pomocą zieleni, gęstych żywopłotów, wysokich traw, albo architektury – murów, pergoli lub altan. Ciekawym urozmaiceniem bywają cieki wodne, jak fontanny, oczka wodne lub mini stawy. Dzięki nim, ogród staje się nastrojowy, przytulny i zaciszny, z dala od wzroku ciekawskich sąsiadów, przechodniów lub nawet innych domowników.

 

Wpisanie ogrodu w otaczający go krajobraz

Ogrody minimalistyczne nigdy nie są oderwane od rzeczywistości, w której powstają. Jeśli zamierzamy postawić na takie rozwiązanie, zacznijmy od przeanalizowania okolicznego pejzażu. Zwróćmy uwagę, jakie rośliny pojawiają się naturalnie w otoczeniu naszego domu – czy rosną tam drzewa, krzewy lub byliny. Dodatkowo, nie zapominajmy, że liczy się również spójność ogrodu ze stylem elewacji domu – stworzenie idealnej kompozycji musi zatem opierać się na kompleksowym i spójnym podkreśleniu obu elementów.

 

Wykorzystujmy również to, co w danej przestrzeni znajdujemy. Minimalizm szczególnie wysoko ceni ogrodowy recykling. Stary kawałek mury może posłużyć jako tło dla roślin, kute, metalowe bramy stają się kratownicami dla pnączy, a drewutnie nadgryzione zębem czasu mogą, po drobnych przeróbkach, stać się praktycznymi miejscami do relaksu.

 

Myślmy kompleksowo i planujmy wszystkie przestrzenie łącznie, aby wprowadzić do naszych ogrodów ład i harmonię, które znacząco podnoszą jakość codziennego odpoczynku.

 

Minimalistycznie, czyli stylowo i wygodnie

Ogrody minimalistyczne wyróżniają się, wbrew nazwie, przytulnością i zacisznością. Architekci preferujący ten nurt stawiają przede wszystkim na maksymalizację wygody.

 

Przestrzeń wokół domu ma służyć do relaksu i przyjemnego spędzania czasu, bez wielogodzinnych prac, aby utrzymać ją w dobrej formie. W tym przypadku, ogrody wreszcie służą człowiekowi a nie człowiek im.

 

Artykuł sponsorowany


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Minimalistyczny Ogród, Piękny Ogród

Żorro – śląski superbohater wśród bloków mieszkalnych
Żorro – śląski superbohater wśród bloków mieszkalnych

W śląskim mieście Żory powstanie nowatorski budynek wielorodzinny na miarę XXI wieku. Nie bez kozery ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera