Nowa stolica Egiptu - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Stefano Boeri buduje w Egipcie

 

Czas czytania: ~1 min


Stefano Boeri jest znanym na świecie architektem, który rozgłos zawdzięcza swoim projektom budowli zintegrowanych z zielenią. Bosco Vertiale – jego realizacja architektoniczna wieżowców mieszkalnych, w których krzewy i drzewa rosną na każdej kondygnacji, wyznaczyły ważny trend we współczesnej architekturze.

 

Nowa stolica Egiptu

Zielona architektura

 

Wśród nowych projektów architektonicznych Włocha znajduje się m.in. duże osiedle mieszkaniowe, które ma zostać zbudowane w nowym mieście, planowanym na wschód od Kairu. Kilka lat temu egipskie władze podjęły decyzję budowie w kraju nowej stolicy. Kair jest już zbyt przeludniony, zanieczyszczony, zbyt tłoczny i hałaśliwy, aby mogła tam sprawnie funkcjonować administracja państwowa.

 

W 2015 roku rząd Egiptu ogłosił, że na wschód od Kairu zostanie zbudowane nowe miasto – stolica administracyjna kraju. Ma nie powtarzać błędów przeszłości – zabudowa ma być tu luźniejsza, poprzetykana zielenią, budynki mają korzystać też odnawialnych źródeł energii.

Stefano Boeri buduje w Egipcie

Zobacz projekt dla nowego miasta

 

Nic więc dziwnego, że o zaprojektowanie tu osiedla mieszkaniowego został poproszony Stefano Boeri, znany z „zielonych” projektów mieszkaniowych. W tym przedsięwzięciu włoskiemu architektowi pomaga egipski architekt Shimaa Shalash oraz włoska projektantka zieleni, Laura Gatti.

 

W pierwszy etapie Boeri stworzył projekt architektoniczny trzech siedmiopiętrowych budynków wielorodzinnych. Ich kubiczne bryły (każdy dom ma mieć 30 szerokości i tyle samo wysokości) zostaną wyposażone w duże tarasy, na których zaplanowano całoroczną zieleń dopasowaną do egipskich warunków klimatycznych. To pierwszy projekt architektoniczny, jaki Stefano Boeri przygotował dla kontynentu afrykańskiego.

 

Foto: www.stefanoboeriarchitetti.net


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura z kontenerów
Architektura z kontenerów

Scandinavia Marine – taką nazwę nosi hotel, działający od kilku tygodni w miejscowości Zator w wojew ...

Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców
Projekt modernizacji budynku dla dobra mieszkańców

Trwa XXIV edycja ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w., którego celem, jak pisz ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera