Złote zasady projektowania domu energooszczędnego - wymagania formalne i prawne - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Złote zasady projektowania domu energooszczędnego

 

Czas czytania: ~3 min


Kluczowym i elementarnym założeniem budownictwa energooszczędnego jest minimalizowanie zapotrzebowania budynków na energię, zwłaszcza jeśli chodzi o energię cieplną, niezbędną do ogrzewania domu. Jakie są złote zasady projektowania domu energooszczędnego?

 

zasady projektowania domu energooszczędnego, dom energooszczędny, System Budowy H+H, H+H, budowa domu

Wśród złotych zasad projektowania domu energooszczędnego należy wymienić:

- zastosowanie prostej bryły budynku,

- właściwe usytuowanie domu względem stron świata,

- wykorzystanie wysokiej izolacyjności termicznej przegród budowlanych,

- zastosowanie zjawiska akumulacji ciepła przegród budowlanych,

- ograniczanie ryzyka występowania mostków cieplnych,

- rekomendowanie materiałów budowlanych o naturalnym składzie.

 

Wymagania formalne i prawne

Podczas projektowania nowoczesnych budynków ekologicznych i energooszczędnych architekci muszą brać pod uwagę obowiązek spełnienia wymogów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków oraz zaostrzonych przepisów izolacyjności termicznej przegród. W tym celu mogą skorzystać z materiałów, takich jak beton komórkowy, który w swojej strukturze ma pęcherzyki powietrza i cechuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda, który jest zależny od gęstości, składu surowcowego i wilgotności danego materiału.

 

W odniesieniu do ścian jednowarstwowych budynków nowe normy mogą być spełnione przy użyciu takich produktów murowanych, jak bloczki z betonu komórkowego H+H. Doskonale sprawdzają się one jako jednowarstwowa ściana bez dodatkowego ocieplenia, jak i pozwalają wznosić ściany zewnętrzne warstwowe z dobranym odpowiednim systemem izolacji termicznej.

 

Beton komórkowy H+H wypełniony jest powietrzem, dlatego uzyskano w jego przypadku niski współczynnik przenikania ciepła U. Łączy on w sobie doskonałą izolacyjność termiczną, łatwość wykonawstwa i odpowiednią wytrzymałość. Powietrze jest najlepszym izolatorem ciepła, a w strukturze betonu komórkowego zajmuje ono od 60 do nawet 85 proc. całkowitej objętości. Uwzględnienie tego materiału w projekcie pozwoli na budowanie budynków o mniejszym zapotrzebowaniu na ogrzewanie i klimatyzację.

 

Przegrody z drugiego materiału systemowego, czyli silikatów wolno się nagrzewają i przez długi czas oddają ciepło. Ich ujęcie w projekcie budowlanym będzie skutkowało powstaniem długofalowych korzyści dla przyszłych mieszkańców. Zimą budynki wzniesione z silikatów będą się wolniej wychładzać, nawet po wyłączeniu ogrzewania, a latem takie materiały budowlane zapobiegać będą przegrzewaniu się pomieszczeń, co minimalizuje konieczność stosowania klimatyzacji. Dzięki dużej akumulacyjności cieplnej silikaty mogą być wykorzystywane do budowy wewnętrznych ścian akumulujących energię z padających na nie promieni słonecznych.

zasady projektowania domu energooszczędnego, dom energooszczędny, System Budowy H+H, H+H, budowa domu

Ograniczenie mostków cieplnych

Bardzo ważnym aspektem na etapie projektowania budynku energooszczędnego jest wyeliminowanie mostków termicznych. To miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku, przez które ucieka dużo więcej ciepła niż w innych miejscach domu. Mostki będzie można minimalizować przy zastosowaniu betonu komórkowego H+H oraz silikatu, które mają dużą dokładność wymiarową i mogą być łączone na cienką spoinę.

 

Materiały budowlane odpowiednie dla zrównoważonego budownictwa

Zaprojektowany budynek będzie można uznać za w pełni zrównoważony, jeśli uwzględnione będą w projekcie domu energooszczędnego ekologiczne materiały, powstające z naturalnych surowców kompletnie nieszkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi. W tym celu można ująć w wytycznych projektowych i rekomendować zastosowanie przez inwestorów elementów Systemu Budowy H+H. Jest to uzasadnione tym, że są one produkowane na bazie wody, piasku, wapna i cementu. Pod względem promieniotwórczości są zaliczane do najbezpieczniejszych na rynku. Produkcja odbywa się przy użyciu pary wodnej wytwarzanej przy małym nakładzie energii, bez dodatków niebezpiecznych surowców czy związków chemicznych.

 

Wpływ budynku na otoczenie

Każdy obiekt budowlany wywiera pewien wpływ na środowisko naturalne. Obecnie architekci skłaniają się do stosowania ekologicznych zasad budowania, dlatego wybierają materiały, które sprzyjają ochronie przyrody, takich jak produkty H+H Polska. Dzięki nim można budować energooszczędne obiekty, które powstają z naturalnych surowców, nie uwalniają szkodliwych substancji i nadają się do recyklingu.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Budynek Mieszkalny

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Fabryka Norblina zaczyna żyć
Fabryka Norblina zaczyna żyć

Kilkanaście lat trwało projektowanie, przygotowywanie, wreszcie realizacja wizji przebudowy i modern ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera