Jakie meble do kuchni wybrać? Poradnik dla kupujących od Castoramy - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jakie meble do kuchni wybrać? Poradnik dla kupujących

 

Czas czytania: ~4 min


Kuchnia to niewątpliwie serce każdego domu, gdzie toczy się życie o różnych porach dnia. Tam, gdzie zmysł węchu przyciąga zapach gotującego się obiadu i nieustannie otwierają się drzwi lodówki, wszyscy domownicy lubią spędzać wspólnie czas i toczyć rozmowy na różne tematy. Nie ma zatem wątpliwości, że kuchnia musi być pomieszczeniem przemyślanym, urządzonym i wyposażonym w taki sposób, aby spełniał upodobania gospodarzy i przynosił satysfakcję z odbywających się tam, codziennych czynności. Niniejszy artykuł pomoże Ci w odpowiedzi, jakie meble kuchenne wybrać, aby cieszyły przez lata, były funkcjonalne, a także odznaczały się oryginalnym designem.

 

jakie-meble-do-kuchni-wybrac

Meble kuchenne - jaki materiał będzie najlepszy?

Nie jest tajemnicą, że meble kuchenne każdego dnia spotykają się z eksperymentami kulinarnymi i obróbką potraw podczas przygotowywania jedzenia. Przy ich doborze lub wykonaniu ważnymi cechami są zatem:

- trwałość, czyli dobór takich materiałów, które sprawdzą się przez wiele lat, nie odznaczając się trwałymi zniszczeniami,

- funkcjonalność, czyli taki układ i rozmieszczenie, na przykład blatów, które pozwoli na łatwe i sprawne przygotowywanie posiłków, zgodnie z zasadami ergonomii,

- piękno - nie ma co ukrywać, ale walor estetyczny jest pożądany, szczególnie w aranżacjach nowego budownictwa, które eksponuje kuchnie jako otwarte pomieszczenia, połączone z salonem.

 

Konstrukcja mebli kuchennych składa się z kilku elementów, z których jedne są widoczne, inne ukryte w zabudowie. Mimo to, całość bryły kuchennej, za jaką przyjdzie Ci zapłacić, po wykonanej usłudze stolarskiej lub kupnie gotowych części, powinna być trwała, a więc wykonana z takich materiałów, które nie będą podatne na pleśń lub wilgoć.

meble-kuchenne-jaki-material-bedzie-najlepszy

Na niewidoczne elementy korpusów używane są zazwyczaj laminowane płyty wiórowe, które odznaczają się podatną w obróbce strukturą, umożliwiającą wszechstronność zastosowania. Laminat jest odporny na zabrudzenia, a jego powierzchnia jest zazwyczaj delikatnie matowa, co ułatwia utrzymywanie czystości. Kolorystyka produktów jest bardzo wszechstronna, dlatego nie musisz obawiać się, że trudno będzie znaleźć pożądaną barwę, która będzie pasowała do wizji frontów szafek.

 

O estetyce aranżacyjnej kuchni decydują jednak fasady zabudowy, dlatego ich wykonaniu przywiązuje się najwięcej uwagi, a różnorodność materiałów wykonawczych jest większa, co stwarza możliwości decydowania o tym, jak ma wyglądać wymarzona kuchnia oraz czy będzie spełniała swoje zadanie.

modne-meble-kuchenne

Meble kuchenne z płyt MDF

Zastanawiając się nad wykończeniem mebli kuchennych płytą MDF, powinieneś wiedzieć co to w ogóle jest. Produkt otrzymywany jest za pomocą prasy, która w wysokiej temperaturze formuje dyktę ze zmielonego drewna i związków organicznych. Jest to więc trwały i podatny na obróbkę materiał, któremu nie straszne jest stawianie gorących naczyń, chociaż zależność tą dyktuje rodzaj pokrycia, którym wykańcza się gotowe produkty.

Mniejszą odporność wykazuje płyta MDF, która została pokryta folią PCV, a jej obecność w pobliżu kuchenek lub piekarników może skutkować wybrzuszeniami, łuszczeniem lub odbarwieniami.

Zps5z14DACdVJEhCK2G5reZ8NhTLi3JL07Yhiq9ACpxgE9lihKH6G8IiJD2I_meble-kuchenne-z-plyt-mdfjpeg.jpeg

Alternatywą, która podnosi standard mebli wykonanych z płyt MDF jest ich lakierowanie, które chroni przed wysokimi temperaturami, ale także wilgocią. Metoda ta jest obecnie bardzo popularna, ponieważ trendami w aranżacjach kuchennych są tzw. "meble na wysoki połysk".

Jeśli zastanawiasz się nad efektem końcowym, w postaci wyglądu mebli wykonanych z płyt MDF, możesz być spokojny, ponieważ współczesne możliwości stolarskie, oraz projektowe zapewniają pełną gamę kolorystyczną tych produktów, zbliżoną nawet do naturalnych struktur drewna lub kamieni. Elastyczność i dobra współpraca tego materiału dają także możliwości frezowania, jak w przypadku drewna.

 

Meble kuchenne drewniane

Niewątpliwie charakter naturalnego drewna ma swój urok, który jest od razu zauważalny. Powrót trendów aranżacyjnych do minimalistycznych form kuchni, upiększonych organicznymi elementami drewna, kamienia lub cegły zdobywa obecnie szczyty popularności.

Nie ma co ukrywać, że wykonanie frontów mebli z drewna jest najbardziej szlachetnym i luksusowym wyborem. Materiał ten sprzyja upodobaniom i gustom, ponieważ możesz wybierać wśród efektownych barw czereśni, jesionu, olchy, buka, brzozy lub jaworu, bądź nastawić się na klasyczny i ponadczasowy dąb.

meble-kuchenne-drewniane

Możliwości stolarskie, które dopasowują drewno do stylu i gustu inwestora są duże, ponieważ materiał można bejcować, nadając mu kolor; frezować, upiększając jego kształty; postarzać, pogłębiając jego unikatowy charakter.

 

Jeśli jednak zdecydujesz się na wykonanie mebli z naturalnego drewna, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że natura rządzi się swoimi prawami. O ile sam materiał, szczególnie dąb i buk, są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne, tak jego obecność w kuchni, gdzie jest spora wilgotność, może doprowadzić do jego pękania. Konieczne jest zatem cykliczne zabezpieczanie frontów mebli, które spowolni naturalne procesy, ale ich nie wyeliminuje.

 

Artykuł sponsorowany


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Aranżacja Kuchni, Kuchnia

WXCA projektuje Apartamenty XYZ
WXCA projektuje Apartamenty XYZ

Na projekt architektoniczny butikowego hotelu w Szczyrku jego inwestor rozpisał w 2019 roku konkurs ...

Dom dla wielu pokoleń od Major Architekci
Dom dla wielu pokoleń od Major Architekci

W trwającym właśnie konkursie Modernizacja Roku biorą udział obiekty o bardzo zróżnicowanym charakte ...

Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online
Centrum przesiadkowe Żory – prezentacja online

Laureatem tegorocznego Plebiscytu Polska Architektura XXL 2019 w kategorii kubatura/obiekty publiczn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera