Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Palenie w kominku bez smogu? To możliwe!

 

Czas czytania: ~5 min


Palenie w kominku jest ekologiczne, o ile przestrzega się kilku prostych zasad. Najważniejsze to odpowiednie urządzenie grzewcze, właściwe techniki palenia i dobrej jakości opał - tyle wystarczy, aby móc cieszyć się równocześnie ciepłem rozpalonego kominka i czystym powietrzem.

 

Palenie w kominku bez smogu

Skąd bierze się smog?

O smogu w naszym kraju mówi się bardzo dużo. Zwłaszcza w sezonie grzewczym. Rokrocznie w okresie jesienno-zimowym stan powietrza znacznie się pogarsza, na co wpływ ma nie tylko wielki przemysł i globalna motoryzacja, ale również indywidualne praktyki grzewcze. Mimo restrykcyjnych przepisów narzucanych przez Unię Europejską, a także lokalne ustawy antysmogowe w wielu Polskich domach wciąż pali się w tzw. “kopciuchach”, czyli wysokoemisyjnych urządzeniach grzewczych, do pieca wrzuca się węgiel, muł, miał węglowy, mokre drewno oraz, o czym przecież wszyscy doskonale wiemy, śmieci. To z tego rodzaju paliw powstaje najwięcej zanieczyszczeń, a wśród nich drobny pył, tlenki siarki, węgla, azotu, benzo(a)piren, benzen, ołów i inne szkodliwe związki chemiczne, którym zawdzięczamy szerzące się alergie, astmę, liczne choroby układu oddechowego i krwionośnego, mniejszą masę urodzeniową noworodków i większe ryzyko wystąpienia autyzmu, nie wspominając już o nowotworach…

 

Smog z palenia drewnem

Smog powstaje z dymu i mgły, i o ile na ten ostatni czynnik żadnego wpływu nie mamy, o tyle na ten pierwszy już tak. Dym produkuje każdy, kto pali w piecu czy kominku. Szkodliwy dym jedynie Ci, którzy do ogrzania domu stosują niewłaściwy opał, niewłaściwe techniki spalania i niewłaściwe urządzenie. 

 

Drewno jest biomasą, to paliwo odnawialne, które można spalić niemal tak czysto, jak gaz ziemny. Spalane polana wytwarzają dużo substancji lotnych, jakie w fazie gazowej mają szansę przekształcić się w nieszkodliwe produkty H2O, CO i CO2, co następuje w tzw. fazie odgazowania, do jakiej potrzebne jest minimum 200°C. Wprawdzie dwutlenek węgla wpływa na efekt cieplarniany, aczkolwiek ten, o którym tu mowa jest bezpośrednio pochłaniany przez znajdującą się w pobliżu jego źródła roślinność. Tak więc spalanie drewna może być ekologiczne, musi być jednak przeprowadzane według obowiązujących zasad, czyli przy odpowiednio wysokiej temperaturze paleniska i odpowiednio regulowanym przepływie powietrza.

 

Dziś na rynku dostępnych jest wiele urządzeń grzewczych o dobrej konstrukcji, jakie zapewniają optymalne warunki spalania - wyjaśnia ekspert z firmy Defro, lider w branży grzewczej. Spora część kotłów, piecy i kominków jeszcze przed wejściem w życie unijnej dyrektywy Ekoprojekt, została na tyle unowocześniona, że zyskała miano produktów ekologicznych. W samej ofercie Defro gros kominków realizuje normę BImSchV 2 - uznawaną za jedną z najbardziej restrykcyjnych. To urządzenia o sprawności energetycznej około 80%, zapewniającą temperaturę spalin przekraczającą 250 stopni C. z bardzo szczelną komorą spalania, dzięki czemu substancje lotne mogą zostać spalone całkowicie, bez kłębów dymu, sadzy, popiołu.

 

Smog z kominka

Ale smog może powstawać nawet z najnowocześniejszego, spełniającego wszelkie normy kominka. Wystarczy zbyt wilgotne drewno i rozpalanie od dołu. Palenie mokrym drewnem - tym niedostatecznie wysuszonym lub złym gatunkowo, bo wysoko żywicznym - kończy się zwiększoną emisją pyłów ulatujących wraz z dużą ilością dymu. Polana, których wilgotność przewyższa 20% tracą na wartości, stając się mniej wydajne, bo część energii zostaje spożytkowana na ich wysuszenie - a tym samym mniej opłacalne - bo, aby uzyskać ciepło, trzeba wówczas użyć więcej paliwa. Podobnie jest z rzucaniem na ruszt za grubo rozłupanych bel drewna oraz rozpalaniem od dołu. Takie niewłaściwe techniki wiążą się z niską temperaturą paleniska i z niepełnym dostępem powietrza do pewnych partii wsadu. Tylko palenie w kominku od góry, sezonowanym drewnem z drzew liściastych w dobrej jakości urządzeniu można cieszyć się ciepłem rozpalonego ognia i nie martwić się o produkowanie smogu.

 

Walka ze smogiem

Wymiana starego kotła na węgiel czy pieca wysokoemisyjnego, to spora inwestycja. Nie każdego na nią stać, aczkolwiek dostępnych dziś jest wiele narzędzi ułatwiających modernizację instalacji grzewczej. Wśród nich znajduje się rządowy program “Czyste powietrze”, do jakiego dołączyła wspomniana już firma Defro. To projekt Ministerstwa Rozwoju i Finansów, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na wymianę nieefektywnych urządzeń zarówno w budynkach nowopowstałych, jak i tych już istniejących. Rząd stara się wspierać również najbiedniejszych. Dla osób ubogich energetycznie powstał program “Stop Smog”, pozwalającego uzyskać nawet 70-procentowe wsparcie finansowe na wymianę niskoemisyjnego źródła energii, termomodernizację domu lub jego podłączenie do sieci gazowej czy elektrycznej.

 

Ale poza kwestią modernizacji urządzeń grzewczych, pozostaje jeszcze ta, dotycząca mentalności. Ani alarmy antysmogowe, ani kampanie czy akcje społeczne nie przynoszą satysfakcjonujących rezultatów. Zapewne część społeczeństwa zrezygnowała ze spalania plastikowych butelek, ale ile osób wciąż rozpala w kominku gazetą? A co pokazuje tak popularna w 2018 roku inicjatywa “Mój sąsiad już nie truje”? Kiedy w innych krajach członkowskich UE właściwe techniki palenia drewna są standardem, u nas dopiero zaczyna się głośno o nich mówić. Możemy palić w kominku bez smogu, musimy tylko tego chcieć, a z tym niestety bywa różnie…

 

Planujesz wymianę urządzenia grzewczego? Poznaj ofertę Defro.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Ekologia, Ogrzewanie

Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie
Nowe wcielenie amfiteatru w Szczecinie

Teatr Letni w Parku Kasprowicza w centrum Szczecina zaprojektował w 1972 roku Zbigniew Abrahamowicz; ...

Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn
Przebudowa siedziby Nadleśnictwa Połczyn

Nadleśnictwa Połczyn od lat 90. XX wieku za swoją siedzibę miało dwa budynki, wzniesione w 1965 roku ...

Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi
Wzorcowa rewitalizacja w Łodzi

W Łodzi od lat podejmowane są różnego rodzaju działania mające za zadanie poprawę jakości życia w mi ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera