Jak zadbać o dobry i zdrowy sen? Najlepsze materace do spania - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak zadbać o dobry i zdrowy sen? Najlepsze materace do spania

 

Czas czytania: ~6 min


Bez niego nie możesz żyć. Sprawnie funkcjonować, logicznie myśleć i mieć dobrego nastroju. Skrócony lub zaburzony odpoczynek nocny przyczynia się do spadku odporności, otyłości i problemów z pamięcią. Zbyt krótki sen zmniejsza też wydzielanie testosteronu u obu płci, co negatywnie wpływa na popęd seksualny. Zdrowy i spokojny relaks nocą zapewnia Ci nie tylko dobre zdrowie fizyczne, ale też lepszą koncentrację i zdolność zapamiętywania oraz wspaniały humor. Jak więc zadbać o zdrowy sen i każdego dnia budzić się pełnym energii?

 

Wygodny materac

 

Wygodny materac do spania to podstawa – najlepsze materace do łóżek

Czym powinien charakteryzować się wygodny materac do spania? Jak wybrać ten idealny dla siebie? Wygodny to taki, który w trakcie snu zapewni Ci stabilne podparcie ciała. Taki, który dostosuje się do naturalnych krzywizn, dzięki czemu rano obudzisz się wypoczęty i bez żadnego bólu.

 

Co sprawia, że jakość snu się pogarsza, że trudno znaleźć Ci wygodną pozycję, głęboko zasnąć, a o poranku wstać rześkim i wyspanym? Śpiąc, nieświadomie zmieniasz ułożenie ciała na materacu. Im mniej razy przekręcasz się z boku na bok czy z pleców na brzuch lub odwrotnie, tym lepiej wypoczywasz. Przyczyną „wiercenia się” jest najprawdopodobniej zły materac niedostosowany do masy Twojego ciała. Albo zapadasz się w materacu jak w puchu, albo leżysz jak na deskach. A żadna z tych pozycji nie służy ani Twojej postawie, ani komfortowemu wypoczynkowi.

 

Jak zatem dobrać materac idealnie pasujący do Twoich potrzeb? Zacznijmy od rodzaju wypełnienia materaca i tego, z jakich elementów jest zbudowany. Do najczęściej wybieranych należą materace piankowe. W tej grupie znajdują się m.in. najprostsze materace z pianki poliuretanowej oraz modele wykonane z pianki wysokoelastycznej czy termoplastycznej. Materace z pianki poliuretanowej należą do najtańszych, ale też najmniej wygodnych. Pianka ta łatwo się odkształca, nie ma żadnych specjalnych właściwości ortopedycznych i po krótkim czasie już nie nadaje się do użytkowania. Na materacu z takiej pianki sypia się raczej okazjonalnie, np. na biwakowych wyjazdach czy w gościach.

 

Materace z pianki wysokoelastycznej również powstają z pianki poliuretanowej. Przy produkcji tego typu materacy stosuje się jednak odmienną technologię, co sprawia, że pianka nabiera specjalnych właściwości. Taki materac możesz użytkować przez lata bez utraty jego właściwości. Pianka wysokoelastyczna doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, co zapewnia Ci jakościowy wypoczynek.

 

Za najbardziej zaawansowane technologicznie uznaje się produkty wykonane w całości z pianki termoelastycznej lub z jej dodatkiem. Te najwyższej klasy modele materacy wykazują się doskonałymi właściwościami ortopedycznymi i dbają o zdrowie kręgosłupa. Pianka reaguje na ciepło ciała, idealnie się do niego dopasowując. Z tego materiału powstają nie tylko najlepsze materace, ale też produkty przeznaczone dla astronautów udających się w loty w kosmos. Materac z pianki termoelastycznej podpiera Twoje ciało w najbardziej komfortowej pozycji, ograniczając nacisk na poszczególne punkty ciała (np. na biodra czy barki). Dzięki temu w trakcie snu unikasz przekręcania się z boku na bok i poprawiania ułożenia. W najbardziej zaawansowanych modelach stosuje się dodatkowe technologie, które czynią materace jeszcze wygodniejszymi i przyjemniejszymi w użytkowaniu. I tak nowoczesne materace mogą być miękkie w jednej strefie, a twarde w innej. Zmniejszać drgania wywoływane przez drugą śpiącą osobę. Mogą odprowadzać nadmiar ciepła, dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii (w materacach Tempur jest to technologia Cool Touch). Pianka termoelastyczna w zaawansowanych modelach materacy nie występuje samodzielnie. Łączy się ją np. z warstwą sprężyn kieszeniowych, co sprawia, że materac daje jeszcze większe podparcie dla ciała.

 

Lateks i sprężyny, czyli pozostałe rodzaje materacy

Spanie na materacu powinno zapewnić na tyle komfortowy wypoczynek, żeby o poranku budzić się bez żadnych dolegliwości bólowych i czuć się w pełni wypoczętym. Podczas snu kręgosłup musi otrzymywać odpowiednie wsparcie, a poszczególne mięśnie mają się rozluźniać. Jeśli zapadniesz się w zbyt miękkim materacu, rano obudzisz się z bolącym karkiem lub dolną częścią pleców. Jeśli spać będziesz na zbyt twardym podłożu, boleć będą Cię biodra (szczególnie, jeśli sypiasz na boku) i ramiona.

 

Oprócz materacy z nowoczesnych rodzajów pianek masz do wyboru modele lateksowe i sprężynowe. Jakimi właściwościami się charakteryzują? Lateks wykorzystuje się w najlepszych rodzajach materacy, łącząc go niekiedy z pianką termoelastyczną. Materiał powstający ze zwulkanizowanego mleczka kauczukowego charakteryzuje się wysoką elastycznością i zapewnia duży komfort snu. Lateksowe materace do łóżek przetrwają lata, nie tracąc swoich pierwotnych właściwości. Materiał należy do bardzo higienicznych, ponieważ nie gromadzą się w nim roztocza. Materace lateksowe są więc doskonałą propozycją dla alergików. Lateks zapewnia też pełen komfort snu dzięki temu, że ciało się na nim nie przegrzewa i nie poci.

 

Wśród materacy sprężynowych wyróżnić można modele kieszeniowe oraz bonnelowe. Sprężyny woreczkowe (kieszoniowe) umieszcza się w materiałowych kieszeniach i ciasno układa we wnętrzu materaca. Niczym niepołączone ze sobą sprężyny pracują niezależnie, dzięki czemu podłoże staje się sprężyste i dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Im więcej sprężynowych kieszonek w materacu, tym lepsze dopasowanie do budowy anatomicznej.

 

Materace bonnelowe nie są już tak wygodne i komfortowe jak kieszeniowe. Sprężyny znajdujące się we wnętrzu materaca tworzą siatkę, którą pokrywa się warstwą ochronną, np. pianką poliuretanową czy włóknem kokosowym. Im więcej zwojów znajduje się w materacu, tym jest grubszy i bardziej elastyczny. W porównaniu z materacami kieszeniowymi, modele bonnelowe słabiej dopasowują się do krzywizn ciała.

 

Materace do spania – twarde czy miękkie?

 

Jak wybrać materac o odpowiedniej dla siebie twardości? Dla większości osób w pełni komfortowe będą modele o średniej twardości. Taki materac zapewni odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, nie powodując jednocześnie ucisku na poszczególne punkty ciała. Po ułożeniu się bokiem na materacu, Twoje ciało powinno zachować naturalną krzywiznę. Cały kręgosłup powinien leżeć prosto, a delikatnie powinny zapadać się w materacu tylko te fragmenty ciała, które mają być odciążane podczas snu, czyli np. miednica. Jeśli śpisz na plecach (a to najbardziej pożądana pozycja podczas snu), głowa i dolny odcinek pleców nie mogą „zatapiać się” w materacu. Jak najlepiej sprawdzić, czy materac odpowiada Twoim potrzebom? Wystarczy na nim poleżeć przez ok. 20 minut w pozycji, w której najczęściej wypoczywasz. Leżąc na materacu przez cały ten czas, powinieneś czuć, jakby Twoje ciało unosiło się w powietrzu. Ma być lekkie i swobodnie opierać się o podłoże.

 

Twarde materace przeznaczone są dla osób o dużej masie ciała. Te miękkie nadają się natomiast dla lekkich i filigranowych. Każdy musi jednak indywidualnie sprawdzić, jaka twardość najbardziej mu odpowiada. Warto pamiętać o tym, że materac powinien być przynajmniej o 20 cm dłuższy od osób na nim śpiących.

Dobry materac to wybór na lata. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, przetestuj, jak zachowuje się na nim Twoje ciało. Czy czujesz się jakbyś unosił się w powietrzu? A może wpadasz we wnętrze materaca i ciężko Ci się z niego podnieść? Pamiętaj, że nie może być to wybór przypadkowy, bo w grę wchodzi najcenniejsza kwestia - nasze zdrowie. 

 

Źródła:

  • https://pl.tempur.com/materace/
  • https://www.swps.pl/nauka-i-badania/blog-naukowy/15787-czy-brak-snu-moze-zabic

Podepnij swój artykuł

tagi

Żorro – śląski superbohater wśród bloków mieszkalnych
Żorro – śląski superbohater wśród bloków mieszkalnych

W śląskim mieście Żory powstanie nowatorski budynek wielorodzinny na miarę XXI wieku. Nie bez kozery ...

Zielona wizja dla Warszawy
Zielona wizja dla Warszawy

„Zależy nam na tym, by Nowe Centrum Warszawy było eleganckie, spójne, a przy tym przyjazne, bezpiecz ...

Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisa ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera