Jaką kostkę brukową wybrać? Poradnik budowlany - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jaką kostkę brukową wybrać?

 

Czas czytania: ~4 min


Kostka brukowa to obecnie jeden z najbardziej popularnych i powszechnie dostępnych materiałów do utwardzenia powierzchni zewnętrznych. Możesz ją wykorzystać na przydomowym podjeździe, tarasie, umocnić za jej pomocą ścieżki i chodniki w ogrodzie. Kostka przemysłowa świetnie sprawdza się na wielkopowierzchniowych parkingach przy supermarketach, a także jako podstawowy produkt do wykonania chodników, a nawet ścieżek rowerowych. Od kilku lat skutecznie wypiera powszechnie stosowane wcześniej beton i asfalt, może z powodzeniem imitować kamień, a także stary zabytkowy bruk.

 

Kostka brukowa

Na rynku dostępnych jest kilkanaście rodzajów kostek, które różnią się sposobem wytworzenia, surowcem, kształtem, barwą, a przede wszystkim trwałością oraz ceną. Najłatwiej dostępna, tania i wytrzymała jest kostka betonowa. Betonowe kostki kupisz w większości sklepów oferujących materiały budowlane, dostępne są one w wielu rozmiarach, kształtach i kolorach. Ten rodzaj kostki sprawdza się przy dużych inwestycjach – dobrze konserwowana i zabezpieczona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi będzie służyć długie lata.

 

Alternatywnym rozwiązaniem jest kostka kamienna wykonana z prawdziwego kamienia – granitu, piaskowca, rzadziej marmuru lub kamieni łupkowych. Może mieć jasny, niemal biały kolor, a także występować w odcieniach głębokiego brązu i czerni. Wykorzystywana jest najczęściej jako element dekoracyjny i stanowi uzupełnienie dla szarej kostki betonowej. Można z niej tworzyć wzory i formy geometryczne, ciekawie prezentuje się na wąskich alejkach w przydomowych zieleńcach.

 

Rozmiary kostki brukowej

Kostka brukowa – jej wielkość i kształt jest bardzo zróżnicowany. Standardowe kostki ze sklepu mają wymiary od 54 x 84 mm do 120 x 180 mm, niekiedy jest ona produkowana pod konkretny wymiar. Dobór odpowiedniego rozmiaru zależy od przeznaczenia – drobniejsze kawałki będą lepiej pracowały pod ciężarem samochodów, na podjazdach i w miejscach, gdzie lubi zbierać się woda, większych użyjesz do ścieżek dla pieszych lub w celach dekoracyjnych wokół domu. Aby uzyskać ciekawy i unikatowy efekt, możesz połączyć kilka wielkości, tworząc trójwymiarowe wzory i mieniące się pod wpływem światła kolorowe mozaiki.

 

Wzory i kolory kostki brukowej

Kolor i kształt kostki brukowej zależy głównie od techniki i materiału, z którego została wykonana. Kostka brukowa przemysłowa, która jest najbardziej popularna, występuje zazwyczaj w formie prostokątów lub klepsydry. Możesz ją kupić w odcieniach szarości lub cegły. Tworzy się z niej parkingi, duże place, używa też do utwardzenia publicznych chodników i ścieżek.

Kolejna grupa to kostki szlachetne, dekoracyjne, wytworzone zazwyczaj z prawdziwego kamienia. Są one dostępne w odcieniach bieli, beżu i brązu, a także imitują nakrapiany granit, marmur lub piaskowiec. Wśród najpopularniejszych rodzajów warto wymienić kostkę o powierzchni płukanej, której wierzchnia warstwa powstaje w wyniku wypłukiwania określonej ilości betonu, podczas gdy zabarwione pozostaje jedynie kruszywo.

 

Kolejnym typem jest kostka o powierzchni szczotkowanej – efekt dekoracyjny powstaje dzięki intensywnemu przecieraniu szczotką, które wydobywa ciekawe kształty i nierówności. Kostka o powierzchni łupanej jest najbardziej pofałdowana i różnorodna, przypomina prawdziwe kamienie szlachetne, układane w pozornym nieładzie z uwzględnieniem nierówności i zagłębień.

Interesującą grupę stanowią kostki o powierzchni postarzanej – produkowane tak, aby mogły imitować powierzchnię dawnego miejskiego bruku, historycznych płytek chodnikowych lub parkowych ścieżek. Są one niezwykle dekoracyjne, najczęściej używa się ich podczas renowacji starych ulic, zabytkowych pałaców, układa na rynkach i deptakach.

 

Jak dobrać grubość kostki brukowej?

Grubość wybranej przez Ciebie kostki brukowej powinna zależeć przede wszystkim od tego, jak i gdzie będzie ona używana. Na dużych przestrzeniach lepiej jest zastosować drobniejszą kostkę, gdyż łatwiej znosi ona duży nacisk i przeciążenia. Sprawdzi się na podjazdach, parkingach i w pobliżu sklepów. Większej kostki bez trudu użyjesz w pobliżu domu, w ogrodzie, wokół ogrodzenia i wszędzie tam, gdzie odbywa się ruch pieszy. Na parkingach stosuje się zazwyczaj kostkę o grubości ok. 8 cm, kostki o wymiarach 4–6 cm używa się na parkingach i placach.

 

Pielęgnacja kostki betonowej – o czym warto wiedzieć?

Kostka brukowa może służyć Ci przez wiele lat, jeśli odpowiednio o nią zadbasz i będziesz pamiętać o jej regularnym myciu i czyszczeniu. W przypadku niewielkich zabrudzeń wystarczy przemycie jej co jakiś czas wodą pod ciśnieniem – przy użyciu węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Jeśli masz problem z wrastającymi między kostkami roślinami, możesz dodatkowo użyć bezpiecznego dla środowiska, biodegradowalnego płynu, który ograniczy ich wzrost.

 

Jeśli zauważyłeś, że w piasku i ziemi między kostkami zaczyna wyrastać trawa i chwasty, jak najszybciej je usuń. Zapobiegniesz w ten sposób niszczeniu i rozsuwaniu się poszczególnych elementów i zdecydowanie wydłużysz żywotność chodnika. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń, takich jak plamy z oleju silnikowego, smaru lub farby, trzeba działać ekspresowo. Możesz zrobić to samodzielnie lub wezwać na pomoc wyspecjalizowaną ekipę. Gdy substancja wniknie do wnętrza kostki, dokładne wyczyszczenie może okazać się niemożliwe. Konserwację i przegląd stanu kostki powtarzaj co kilka miesięcy.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie

Restauracja z luksferów w Tajlandii
Restauracja z luksferów w Tajlandii

W tajskiej wiosce Banu Run położonej nieopodal miasta Ayutthaya zrealizowano osobliwy projekt o nazw ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera