Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Mieszkanie z rynku pierwotnego? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

 

Czas czytania: ~3 min


Mieszkania z rynku pierwotnego, to inaczej nowe mieszkania, które kupujemy od dewelopera. Oznacza to zatem, że dany lokal nie miał wcześniej innego właściciela i wprowadzimy się do niego jako pierwsi. Jak się okazuje, takie rozwiązanie w Polsce jest bardzo popularne. Cenimy zarówno mieszkania własnościowe, jak i w dobrym stanie. Obecnie nawet połowa mieszkań w naszym kraju to te zakupione właśnie od dewelopera. Nie dziwi zatem fakt, powstawania coraz to nowszych i bardziej zróżnicowanych inwestycji mieszkaniowych.

 

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Mieszkanie od dewelopera - korzyści

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego niesie ze sobą wiele korzyści. To przede wszystkim szansa na urządzenie mieszkania po swojemu i jednocześnie wybór dogodnej lokalizacji. Warto wiedzieć, że nabywca lokalu mieszkalnego z rynku pierwotnego nie musi płacić podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC), który wynosi standardowo 2%. Dla wielu osób istotny jest przy tym fakt, że są pierwszymi mieszkańcami. Ściany pachną jeszcze nowością i nie ma śladów ich użytkowania. To także dobry wybór, gdy szukamy inwestycji na wynajem. Nowe mieszkania charakteryzuje wyższy standard, wyższa opłata za ich wynajem jest zatem usprawiedliwiona. Widać to szczególnie na przykładzie Warszawy. Nowe mieszkanie w Warszawie powstają najczęściej na osiedlach strzeżonych z monitoringiem. Zakup mieszkania od dewelopera pozwala na dostosowanie inwestycji do możliwości, ale i preferencji inwestora. Wybór pod tym względem jest rozbudowany, dlatego łatwo dopasować odpowiedni metraż, rozkład pomieszczeń czy nawet piętro, na którym chcemy, aby znajdowało się nasze mieszkanie.

 

Mieszkanie z rynku pierwotnego - wady

Z pewnością pewną wadę stanowi konieczność wyremontowania nowego mieszkania. Zazwyczaj są one oddawane w stanie deweloperskim, co wiąże się z obowiązkiem malowania ścian, położenia paneli i płytek, zamontowania oświetlenia, zakupu mebli i wiele więcej. Dla niektórych to duży plus, ponieważ mogą zaaranżować przestrzeń zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami. Jest to jednak pewien minus od strony finansowej. Sama cena zakupu mieszkania jest już stosunkowo wysoka, a dołożyć trzeba jeszcze ok. 50-60 tysięcy złotych na jego wykończenie. 

 

Czy możesz negocjować cenę?

Jak najbardziej. Celem dewelopera jest sprzedaż mieszkania po jak najwyższej cenie. Częstą praktyką jest zawyżanie ceny, aby pozostawić pewne pole do negocjacji z przyszłym nabywcą. Dotyczy to zarówno nowych mieszkań w Warszawie, jak i w mniejszych miejscowościach. Podczas rozmowy z deweloperem śmiało można zatem się targować. Oczywiście, obniżka nie będzie kolosalna, ale z pewnością kilka procent uda się wynegocjować. To zawsze większą sumą, jaką przeznaczymy na remont. 

 

Polacy stawiają na nowe mieszkania

Statystyki pokazują, że Polacy chętnie decydują się na mieszkanie od dewelopera. W krajach europejskich nowe inwestycje mieszkaniowe stanowią jedynie 20% kupowanych lokali, w Polsce ten procent jest znacznie wyższy. Skąd ten trend? W dużej mierze zależy to on zagospodarowania przestrzennego. W wielu polskich miast nie brakuje ciekawych miejsc do zabudowy mieszkaniowej. Na naszym rynku przez lata występował pewien niedosyt pod tym względem, który obecnie jest wyrównywany. Co więcej, lokale mieszkaniowe mimo dużej dynamiki cenowej o trendzie wzrostowym, nadal należą do jednych z tańszych w Europie. W polskiej mentalności widoczna jest także silna potrzeba własności, O ile w większych, europejskich miastach młodzi ludzie stawiają najczęściej na wynajem, o tyle w naszym kraju, większość osób dąży do zakupu własnego mieszkania, nawet gdy wiąże się to z kredytem hipotecznym zaciągniętym na 25 lat.

 

Mieszkanie z rynku pierwotnego? Dlaczego nie! Nowy blok to zdecydowanie wygodniejsze niż rozwiązanie niż nieruchomość pamiętająca jeszcze czasy PRL-u. Do takiej inwestycji należy się jednak odpowiednio przygotować. 

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Architektura Mieszkaniowa, Osiedle Mieszkaniowe

Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy
Browary Warszawskie najlepszym budynkiem stolicy

To była już ósma edycja konkursu, w którym nowo powstałe warszawskie budynki rywalizują ze sobą o mi ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera