Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wybieramy projekt domu na wąską działkę

 

Czas czytania: ~3 min


Własny dom jest marzeniem wielu osób. Jego budowa wiąże się jednak zwykle z wieloma wyrzeczeniami, w tym przede wszystkim finansowymi. Niezbędne jest też posiadanie własnej działki, a te są zazwyczaj drogie. Na szczęście można wybudować praktyczny, nieduży domek nawet na małej działce. Jaki projekt domu na wąską działkę wybrać? Podpowiadamy w poniższym artykule.

 

Projekt domu na wąskiej działce
  1. Czy budowa domu na wąskiej działce jest możliwa?
  2. Praktyczny dom na wąskiej działce
  3. Projekt gotowy czy od architekta?

 

 

Czy budowa domu na wąskiej działce jest możliwa?

Czy można kupić albo wykonać projekt domu na wąską działkę? Czy budowa domu na terenie o niestandardowych, niewielkich wymiarach jest możliwa i – co istotne – warta rozważenia? Okazuje się, że jak najbardziej. Wychodząc naprzeciw zmieniającym się potrzebom konsumentów, architekci i biura projektowe wprowadzili szeroki wybór ciekawych projektów na różne działki, w tym również te nieduże, których szerokość wynosi mniej niż 16 metrów.

Wiele osób decyduje się na zakup wąskiej działki. Zazwyczaj dzieje się tak z przyczyn finansowych – tereny te są zwykle po prostu tańsze. Nie zawsze jest to jednak przyczyną. Często wąskie działki mają wyjątkowo atrakcyjną lokalizację. Nierzadko również jest to kwestia wyboru, a nie ekonomicznego „przymusu” – sporej grupie osób wąskie działki po prostu odpowiadają bardziej, niż rozległe tereny. Bez względu na przyczynę zakupu takiej działki, można z całą pewnością stwierdzić, że budowa na nich domu jest jak najbardziej możliwa i warta uwagi.

 

Praktyczny dom na wąskiej działce

 

Aby domek budowany na wąskiej działce był estetyczny wizualnie, a przy tym praktyczny, architekci musieli wprowadzić wiele ciekawych, innowacyjnych rozwiązań. Dlatego też zazwyczaj domy na wąską działkę są pełne nowoczesnych opcji i udogodnień, które pozwalają funkcjonalnie wykorzystać dysponowaną przestrzeń.

Czym więc charakteryzują się projekty domów do wybudowania na wąskich działkach? Cechują się przede wszystkim prostą bryłą i formą. Zazwyczaj mają kształt prostokąta i są wyposażone w dach dwuspadowy, choć nie jest to regułą. Najczęściej są to domy z piętrem albo z poddaszem użytkowym. Wąska bryła obiektu wymusza bardzo uporządkowaną organizację planu. Dlatego też pomieszczenia w budynku zwykle układają się w sąsiadujący z komunikacją ciąg, składający się z pokoju dziennego z aneksem kuchennym i jadalnią. W domach takich osobna kuchnia zdarza się rzadko. Ponadto na parterze takich domów zwykle znajduje się nieduża toaleta, czasami również mały schowek gospodarczy.

Na piętrze znajduje się strefa prywatna, czyli sypialniana. W zależności od metrażu budynku, mieści ona 2 lub 3 sypialnie oraz łazienkę. Niekiedy również na piętrze architekci umieszczają niedużą garderobę. Niektóre projekty zawierają jeszcze jedną kondygnację, choć zazwyczaj nie jest ona pełnym piętrem. Często jest to poddasze nieużytkowe. Ze względu na mniejszą wysokość, zwykle nie ma możliwości, by wykorzystać je całkowicie. Dlatego też często służą one jako jedno pomieszczenie – strych, duża garderoba albo dodatkowa sypialnia.

 

Projekt gotowy czy od architekta?

 

Jaki projekt wybrać – gotowy czy wykonany indywidualnie przez pracownię architektoniczną? Oba te rozwiązania mają swoje zalety. W przypadku wyboru projektu od architekta, otrzymujemy propozycję dopasowaną idealnie do wymiarów i specyfikacji działki, a także naszych wymagań i oczekiwań względem przyszłego domu. Wybierając jednak tę opcję, należy się liczyć z tym, że zapewne będzie ona sporo droższa, niż projekt gotowy. Jeśli chodzi natomiast o projekty gotowe, to jest to szczególnie polecane rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim zakupie przemyślanego, ciekawie opracowanego projektu w dobrej cenie. Pracownie architektoniczne oferują bardzo szeroki wybór projektów na wąskie działki, spośród których z pewnością każdy może znaleźć wersję odpowiadającą swym potrzebom.

 

Materiał partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Polski Cement w Architekturze 2022 - wyniki konkursu architektonicznego
Polski Cement w Architekturze 2022 - wyniki konkursu architektonicznego

Konkurs „Polski Cement w Architekturze” od ponad 25 lat organizują wspólnie Stowarzyszenie Architekt ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera