Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Rozmiar i twardość materaca wpływa na komfort snu. Jak dobrać właściwe?

 

Czas czytania: ~4 min


Materac to podstawa dobrego snu. Wybór odpowiedniego modelu to duża odpowiedzialność. Na szczęście to dość proste zadanie, o ile znamy kilka najważniejszych zasad.

 

Dobór materaca

Ile czasu w życiu przeznaczamy na sen?

 

Mówi się o tym, że nawet 1/3 naszego życia może być przez nas spędzona na spaniu. Warto jednak wspomnieć, że obserwujemy znaczące przyspieszenie tempa wielu zagadnień dotyczących codziennego funkcjonowania. Potrzeba więc coraz więcej czasu na inne aktywności. W końcu nikt nie zajmie się dzieckiem, nie dokończy projektu do pracy i nie posprząta za nas.

 

Jest jednak sposób na to, by usprawnić nasz odpoczynek, co pozwoli zniwelować efekt wiecznego braku czasu. Zdecydowanie pomaga w tym dobrze dobrany materac. Dzięki niemu będziemy się lepiej wysypiać, a to równa się większej energii w codziennych zadaniach. Co więcej, sen sprawia, że jesteśmy bardziej produktywni, zdrowsi i mamy lepszy humor. W skutecznym spaniu pomoże nam dobry materac. Dziś przyjrzymy się, jak wybrać odpowiedni model.

 

Wybór materaca – kwestie kluczowe

Podczas wyboru materaca musimy zadbać o kilka podstawowych kwestii. Wymienimy je krok po kroku:

 • - Dobierz odpowiednie gabaryty – więcej o tym niżej.
 • - Wybierz rodzaj materaca – piankowy, sprężynowy, hybrydowy, lateksowy – to podział głównie ze względu na konstrukcję i materiały.
 • Wybierz twardość materaca
 • H1 – osoby o wadze do 60 kilogramów,
 • H2 – między 60 a 80 kg,
 • H3 – między 80 a 100 kg,
 • H4 – osoby powyżej 100 kg.
 • - Wybierz materac z interesującymi Cię dodatkami – wkładka kokosowa, konstrukcja antyalergiczna, zdejmowany pokrowiec.
 • - Wybierz materac z długim okresem gwarancji – to potwierdzenie trwałości produktu. Warto zwrócić uwagę na modele firmy Hilding, które mogą być objęte gwarancją nawet przez 15 lat.

 

Materace medyczne przydają się osobom, które uległy wypadkowi albo cierpią z powodu przewlekłych schorzeń. Są jednak także dobrym wyborem, gdy chcemy jeszcze skuteczniej zadbać o zdrowie naszych pleców. Materace hybrydowe z kolei łączą w sobie cechy sprężynowych – niską cenę i wytrzymałość – oraz piankowych, czyli niezwykłą wygodę i ultraelastyczność.

 

Rozmiar materaca – gabaryty są bardzo ważne

Kiedy wybieramy materac, musimy brać pod uwagę nie tylko nas samych, ale też pomieszczenie, w którym go umieścimy. Mała sypialnia to duże kompromisy. Wybór jest szczególnie trudny, gdy potrzebujemy rozwiązania wygodnego i długoterminowego, które będzie stanowić pełnoprawną podstawę dla snu.

Materace występują w różnych gabarytach. Oto wszystkie standardowe rozmiary:

 • 80x200 – najmniejsze materace.
 • 90x200 – popularny rozmiar ram łóżek.
 • 100x200 – odpowiednie do niewielkich sypialni.
 • 120x200 – naprawdę wysoki komfort dla jednej osoby.
 • 140x200 – najmniejsze materace dla par.
 • 160x200 i 180x200 – doskonałe dla dużych sypialni.
 • 200x200 – sprawdzą się w największych sypialniach, jednak często ciężko znaleźć flagowe modele w tym rozmiarze.
Dobór materaca

Gdzie kupić odpowiedni materac?

Nie liczy się tylko pytanie, jaki materac chcemy kupić, ale także od kogo, skąd i w jakiej cenie. Hilding to producent, który od roku 1939 wypełnia prosty w założeniu, lecz wymagający w realizacji cel. Misją tej szwedzkiej marki jest zapewnienie całemu światu doskonałego snu. Produkty tej marki trafiają w tej chwili do 60 krajów. Nie chodzi tylko o sprzedaż w różnych państwach. W ofercie szwedzkiego producenta znajdziemy propozycje dla osób o bardzo różnych potrzebach.

 

W skład firmy wchodzą także podmarki, takie jak Curem, który odpowiada za materace dla osób najbardziej wymagających. Produkty marki SleepMed będą z kolei odpowiednie dla osób chorych, po urazach oraz niepełnosprawnych. 

Sprzedażą materacy tej marki zajmuje się sklep sleepinghouse.pl. Duże modele o rozmiarach 180x200 znajdziemy pod adresem https://sleepinghouse.pl/138-materace-180x200. W bogatej ofercie nie zabrakło także materacy 160x200: https://sleepinghouse.pl/137-materace-160x200. Ponadto znajdziemy tu także mniejsze modele dla małych sypialni.

______________________

Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością I skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.


Podepnij swój artykuł

tagi

Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie
Orientarium w Łodzi - architektura w orientalnym klimacie

Działające od wiosny 2022 roku Orientarium w Łodzi - to jedna z najnowocześniejszych tego typu placó ...

Mała architektura dla Krakowa
Mała architektura dla Krakowa

Od 1 lipca 2022 roku obowiązuje w Krakowie tzw. uchwała krajobrazowa, według której pojawiające się ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
 • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera