Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Wysokie ceny mieszkań w Warszawie - z czego wynikają?

 

Czas czytania: ~2 min


Od około dekady ceny mieszkań w całej Polsce regularnie rosną. Niemniej jednak to w Warszawie wzrost ten jest najwyraźniejszy. Obecnie stawki za metr kwadratowy nieruchomości w stolicy są o wiele wyższe niż w pozostałych miastach wojewódzkich. Jaka jest tego przyczyna? Czy można kupić tanie mieszkanie w Warszawie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Ceny mieszkań w Warszawie

Mieszkania Warszawa - wysokie koszty inwestycji

Na oferowane przez deweloperów ceny mieszkań składa się wiele czynników. Do najważniejszych należą oczywiście koszty, jakie musi ponieść inwestor. Jego celem jest bowiem zarobek na sprzedaży mieszkań. Tym samym, im wyższe koszty generuje cały proces stawiania budowli, tym wyższe później ceny nieruchomości. W przypadku Warszawy głównym problemem są wysokie ceny gruntów. Stawki te są po pierwsze konsekwencją atrakcyjności stolicy. Gruntami interesują się bowiem nie tylko inwestorzy stawiający bloki mieszkalne, ale również firmy otwierające tutaj swoje biznesy. Jednak jest również druga, nie mniej istotna kwestia, a mianowicie coraz mniejszy dostęp do wolnych gruntów. Naturalnym prawem ekonomii jest to, że im czegoś mniej, tym bardziej jest to wartościowe.

 

Popyt na mieszkania w Warszawie

Nie ma wątpliwości, że deweloperzy budujący mieszkania w Warszawie czerpią z ich sprzedaży wysoki zarobek i pomimo ponoszenia wysokich kosztów przez inwestorów, byliby oni w stanie zaoferować przynajmniej odrobinę niższe ceny, a i tak by zarabiali. Jednak popyt na mieszkania w Warszawie jest tak duży, że z ich perspektywy zwyczajnie nie ma sensu, aby to robić. Ceny nadal rosną, ponieważ chętnych na własne lokum w stolicy kraju nie ubywa. Wręcz przeciwnie, w ostatnich latach widoczne jest coraz większe zainteresowanie nieruchomościami w Warszawie.

 

Zainteresowanie mieszkaniami w Warszawie wynika z kilku czynników. Przede wszystkim jest to najlepiej rozwinięte ekonomicznie miasto w Polsce. Z tego powodu niemal każdy z chęcią przyjeżdża do stolicy, aby tutaj rozkręcać swoją karierę zawodową. Ponadto Warszawa to miasto budzące ogromne zainteresowanie turystów. Stąd też mieszkania w tym mieście kupuje wielu inwestorów, którzy później zarabiają na ich wynajmie krótkoterminowym. Popyt napędzają również absolwenci uczelni, których z każdym rokiem jest coraz więcej. Z reguły po zakończeniu nauki decydują się oni na pozostanie w mieście, w swoim własnym mieszkaniu.

 

Najtańsze mieszkania w Warszawie

Nie jest prawdą, że w Warszawie nie można kupić mieszkania w stosunkowo niskiej cenie. Trzeba jednak udać się nieco poza centralną część stolicy. Ze względu na większą ilość dostępnych gruntów, im dalej od centrum, tym mniejsze koszty postawienia budynku. Ponadto popyt na mieszkania na obrzeżach miasta jest mniejszy niż w przypadku nieruchomości zlokalizowanych w jego centralnych częściach. Wydaje się jednak, że warto rozważyć zakup mieszkania np. na Ursynowie lub na Białołęce. Dzielnice znajdujące się na obrzeżach szybko się rozwijają oraz mają coraz lepsze połączenia z pozostałymi częściami miasta.

Partnerem materiału jest Tabela Ofert.


Podepnij swój artykuł

tagi

Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad
Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad

Parterowy dom w Mławie to przykład tego jak wpisać bryłę w klimat niewielkiej miejscowości, z zachow ...

Przebudowa domu kostki w Koszalinie
Przebudowa domu kostki w Koszalinie

Pracownia AMJ studio przeprojektowała dom jednorodzinny typu kostka z lat 70. w Koszalinie. Nazwa te ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Opinie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera