Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


TOP 12 roślin na żywopłot do ogrodu

 

Czas czytania: ~5 min


Wielu ludziom żywopłoty kojarzą się jedynie z posadzonymi w rządku żywotnikami, a przecież istnieje wiele roślin, które świetnie sprawdzają się w roli zielonego ogrodzenia. Poniżej zestawienie 12 topowych roślin na żywopłoty, które nie tylko chronią przed ciekawskimi, ale również są niezwykle dekoracyjne.

 

Idealnie przystrzyżony żywopłot

Na żywopłot nadają się:

- krzewy i drzewa iglaste,

- krzewy i drzewa liściaste,

- pnącza,

- byliny.

 

Rośliny iglaste, jako żywopłot

1) Cis pospolity 

Roślina zimozielona, która charakteryzuje się wolnym wzrostem, ale delikatnymi i miękkimi igłami. Regularnie przycinana stworzy wspaniały szpaler lub żywopłot w ogrodzie. Na rynku dostępne są różne odmiany cisów, które odróżniają się siłą wzrostu i docelową wielkością. Cisy mają bardzo intensywny, ciemnozielony kolor. Jesienią na krzewach pojawiają się czerwone owoce, które są przysmakiem ptaków. Należy jednak pamiętać, że cała roślina (oprócz czerwonych osnówek) jest bardzo trująca zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.

 

2) Choina kanadyjska 

Bardzo wdzięczna roślina, która bez trudu poradzi sobie w półcieniu, a nawet w cieniu. Świetnie znosi regularne cięcie i odwdzięcza się gęstym pokrojem, końcówki jej pędów lekko zwisają, co dodaje uroku roślinie.

3) Cyprysik

To wspaniała alternatywa dla żywotnika, chociaż wyglądem go nieco przypomina. W sprzedaży są odmiany o różnej kolorystyce igieł oraz o odmiennym pokroju. Cyprysiki wydają bardzo ciekawe owoce - szyszki, które wyglądem przypominają miniaturową piłkę. 

 

Cyprysy znajdziecie na https://www.podkarpackiesady.pl/39-cyprysy.

 

4) Modrzew

To roślina iglasta, ale modrzewie zrzucają igły na zimę. Modrzew dobrze się formuje, bo świetnie znosi cięcie. Jest prawdziwą ozdobą ogrodu w okresie jesiennym, kiedy to przebarwia się na intensywnie żółty kolor. Zimą modrzew jest także dekoracyjny ze względu na ciekawe pędy ze śladami po zgubionych igłach.

 

Drzewa i krzewy liściaste w roli zielonej ściany

5) Grab

Roślina liściasta, popularna na terenie całego kraju, znajduje zwolenników, jako żywopłot. Z grabem jest jednak jeden problem i osoba, która decyduje się na taki zielony płot powinna zdawać sobie sprawę, że jesienią oraz zimą na krzewach pozostają brązowe, zaschnięte liście. Grab nie gubi liści jesienią, z reguły opadają one dopiero wiosną. Dla niektórych ma to jednak wartość dekoracyjną. Grab doskonale radzi sobie z trudnymi warunkami, a jeśli jest regularnie cięty to ładnie się zagęszcza.

 

6) Berberys

Rodzaj berberys ma wiele gatunków, które różnią się kolorem liści, wielkością, a nawet wyglądem samych pędów. Na żywopłoty nadają się praktycznie wszystkie średniej wielkości, niepłożące się jego odmiany. Krzewy te wymagają stanowiska słonecznego, trzeba je przycinać nawet dwa razy w roku, w przeciwnym wypadku tracą swój pokrój. Dodatkowym atutem roślin są piękne przebarwienia jesienne oraz kwaskowate owoce, które nadają się na przetwory i nalewki. Minusem są ostre igły, które podczas prac pielęgnacyjnych mogą być zmorą.

Okazały berberys jako żywopłot

7) Bukszpan

Zimozielone krzewy, które kojarzą się raczej z ogrodami angielskimi, gdzie tworzą wspaniałe labirynty i obwódki w okolicach ścieżek. W naszym kraju sadzone są raczej, jako solitery. Bukszpan ma skórzaste i błyszczące listki, niedekoracyjne kwiaty i owoce. W naszym klimacie radzi sobie świetnie, ale w ostatnich latach spada nim zainteresowanie z powodu inwazyjnego szkodnika, jakim jest ćma bukszpanowa.

 

8) Pęcherznica kalinolistna

Bardzo szybko rosnący krzew, najchętniej kupowane odmiany są jaskrawozielone oraz purpurowe. Roślina ta kwitnie latem na biało, następnie na krzewach pojawiają się owoce. To szeleszczące, pęcherzykowate twory, które u wielu odmian są dekoracyjne. Jesienią roślina przebarwia się na żółto.

 

9) Róże

Krzewy różane w postaci żywopłotów wymagają większej uwagi, są to rośliny wrażliwe, trzeba je chronić przed szkodnikami, nawozić, podlewać oraz obcinać uschnięte kwiatostany, aby nie straciły wigoru i nadal zachwycały kwiatami. Jeśli mamy dużo czasu i spełnimy te wymagania możemy być pewni, że będziemy mieć wspaniały, dekoracyjny żywopłot. Należy pamiętać, że tylko niektóre odmiany nadają się na żywopłoty.

 

Sprawdź też 10 najładniejszych roślin na żywopłot -http://www.domynaczasie.pl/10-najladniejszych-roslin-na-zywoplot.

 

Pnącza i byliny

10) Winobluszcze

Pnącza to rośliny, które wymagają podpory, ponieważ ich łodygi są wiotkie. Do rusztowania mocują się za pomocą wąsów czepnych lub owijają się pędami. Jeśli w ogrodzie mamy stary płot i chcemy go zakryć - idealnie sprawdzi się w tym winobluszcz. To roślina szybko rosnąca (nawet 2 m rocznie), na uwagę zasługuje też karminowe przebarwienie jesienne, które ożywi każdy ogród.

 

11) Wiciokrzewy

To prawdziwa gratka, jeśli nasz żywopłot będzie sąsiadował z altanką lub z zakątkiem, w którym często przebywamy, ponieważ wiciokrzewy niezwykle pachną podczas kwitnienia. Wiosną lub latem cała roślina pokrywa się kolorowymi kwiatami, które wabią owady zapylające z całej okolicy.

 

12) Astry

Astry krzaczaste to sposób na szybki, sezonowy żywopłot. Musimy jednak mieć na uwadze, że rośliny te rosną wiosną oraz latem i dopiero jesienią wyglądają zjawisko. Krzewiaste gatunki dorastają nawet do 2 metrów, jesienią pojawiają się kwiaty i pozostają na roślinie aż do pierwszych przymrozków.

 

Sprawdź też inne roślin na żywopłot w artykule po tym linkiem http://www.nasze-domy.com/top-10-najlepszych-roslin-na-zywoplot.

 

Źródła:

- https://www.domyogrody.info/15-najlepszych-roslin-na-zywoplot -- "15 najlepszych roślin na żywopłot"

- K. Ludwig, Rośliny pnące, Świat Książki, Warszawa 2007

- R. Witt, Przewodnik krzewy, Multico, Warszawa 1997

 

Autor: Aleksandra

Ogrodnik z wykształcenia i z zamiłowania, miłośniczka kwiatów i owadów, w wolnym czasie zajmuje się swoim naturalistycznym ogrodem i pszczołami. 

 

Artykuł sponsorowany


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Architektura Krajobrazu, Rośliny

Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP
Obła bryła najlepszym budynkiem roku wg SARP

Nagroda Roku SARP – to konkurs ceniony i znaczący. To sami architekci nagradzają w nim realizacje sw ...

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Krajobraz
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera