Zalety oświetlenia LED - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lampy LED - inwestycja, która się opłaca

 

Czas czytania: ~3 min


W ostatnich latach w branży oświetleniowej coraz większym zainteresowaniem cieszą się lampy LED (Light Emitting Diodes). Stosowane są nie tylko w biurach, fabrykach i szkołach, ale również jako oświetlenie uliczne – po prostu wszędzie tam, gdzie wymagane jest źródło światła wysokiej jakości. Skąd tak duża popularność tego typu rozwiązania? Otóż oświetlenie LED ma liczne zalety, przekładające się na wiele korzyści, wynikających z ich zastosowania.

 

Oświetlenie LED

Diody luminescencyjne obecne są na oświetleniowym rynku od lat 60. XX wieku, ale prawdziwy rozgłos zyskały po wynalezieniu diod wysokiej mocy. W takiej właśnie postaci dają na tyle mocne światło, że mogą zastąpić tradycyjne żarówki, świetlówki rtęciowe czy tzw. żarówki energooszczędne – fluorescencyjne. Dzięki temu doskonale sprawdzają się jako źródła światła w infrastrukturze: jako oświetlenie parkowe, czy uliczne, oświetlają wysokie biurowce, stadiony i mosty. Chętnie i szeroko wykorzystywane są także jako podstawowe źródło światła w zakładach produkcyjnych.

 

Uliczne lampy LED – najlepsze rozwiązanie dla polskich miast

Nowoczesne oświetlenie pełni funkcję użytkową jak i wpływa na wygląd przestrzeni publicznej dlatego w miastach coraz częściej można spotkać lampy LED. Stosowanie tego typu rozwiązań pozwala oświetlić dużą przestrzeń zużywając do tego mniej energii. W porównaniu do lamp starej generacji świecą dużo dłużej, intensywnie jasnym światłem co ma duże znaczenie zwłaszcza wieczorową i nocną porą. Unia Europejska zaleca stosowanie technologii LED ze względu na kwestie energooszczędności i samego bezpieczeństwa. Dlatego miasta, które już wprowadziły oświetlenie LED są bardziej ekologiczne i przyczyniają się do ochrony środowiska. Wiele ciekawych rozwiązać dla tego typu oświetlenia można znaleźć na stronie https://swiatlolux.pl/lampy-led/lampy-uliczne-led

Oświetlenie LED

Jakie zalety ma oświetlenie LED?

Wydajność - diody LED przodują w rankingu najbardziej energooszczędnych źródeł oświetlenia dostępnych na rynku. Zwykła żarówka dostarcza 5-10% energii, która przekształcana jest w światło widzialne a diody LED aż 80-95%

 

Długa żywotność – niewątpliwie jedna z głównych zalet tego rozwiązania. Diody LED działaj przez ok. 50 000 godzin, w porównaniu żarówki halogenowe ok 5 000 godzin a zwykłe żarówki ok. 2 000 godzin. Moduł LED wystarczy na 5-7 lat, co ma duże znaczenie zwłaszcza przy ulicznym oświetleniu.

 

Odporność na uszkodzenia – to zasługa konstrukcji, która nie posiada żadnych luźnych elementów, ani kruchych części typu szkło, czy żarnik. Elementy składowe diod LED są także odporne na niskie oraz bardzo wysokie temperatury, na wilgotność, a także na wszelkiego rodzaju drgania, wstrząsy czy uderzenia i w żaden sposób nie zagrażają postronnym osobom.

 

Ogniskowanie - diody LED emitują światło kierunkowe. Daje to możliwość stworzenia zogniskowanego źródła światła bez konieczności używania reflektorów.

Oświetlenie LED

Barwa - technologia LED to możliwość uzyskania każdego koloru światła. Podstawowe barwy to biała, czerwona, zielona oraz niebieska. Pojedyncza dioda typu RGB posiada układ trzech sekcji, z których każdy daje nam inny kolor z palety barw RGB – czerwony, zielony, niebieski. Oferowane na rynku moduły stwarzają niemal nieograniczoną paletę barw światła.

 

Czas włączania i wyłączania – diody LED świecą i gasną natychmiast po włączeniu lub wyłączeniu światła. Pełną jasność osiągają błyskawicznie - zaledwie w ciągu mikrosekund. Znajdują zastosowanie również w przypadku ściemniaczy. Eksploatujące się diody LED nie gasną nagle, lecz tracą jasność stopniowo.

Ekologia – diody LED emitują niewielkie ilości ciepła, a do ich produkcji nie wykorzystuje się szkodliwych dla środowiska materiałów typu rtęć.

 

Stosowanie lamp LED ma wiele zalet i przekłada się na wiele korzyści, do których należą mniejsze koszty za oświetlenie, a więc oszczędność finansowa, a także konieczność rzadszego ich wymieniania. Wiele inspirujących rozwiązań można znaleźć pod adresem https://swiatlolux.pl/lampy-led.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Oświetlenie, Technologie

Stara Cegielnia – mieszkanie po fabryce
Stara Cegielnia – mieszkanie po fabryce

Stara Cegielnia – to inwestycja mieszkaniowa realizowana w dzielnicy Grunwald-Górczyn w Poznaniu. Bu ...

Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard
Premiera książki Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego. Colin Ellard

Książka "Przestrzenie serca. Psychogeografia życia codziennego" Colina Ellarda to doskonałe wprowadz ...

Akustyka w architekturze
Akustyka w architekturze

Projektowanie dla zmysłów jest to bardzo waży trend w architekturze współczesnej. Jednak architekci ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera