Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Lampy LED - inwestycja, która się opłaca

 

Czas czytania: ~3 min


W ostatnich latach w branży oświetleniowej coraz większym zainteresowaniem cieszą się lampy LED (Light Emitting Diodes). Stosowane są nie tylko w biurach, fabrykach i szkołach, ale również jako oświetlenie uliczne – po prostu wszędzie tam, gdzie wymagane jest źródło światła wysokiej jakości. Skąd tak duża popularność tego typu rozwiązania? Otóż oświetlenie LED ma liczne zalety, przekładające się na wiele korzyści, wynikających z ich zastosowania.

 

Oświetlenie LED

Diody luminescencyjne obecne są na oświetleniowym rynku od lat 60. XX wieku, ale prawdziwy rozgłos zyskały po wynalezieniu diod wysokiej mocy. W takiej właśnie postaci dają na tyle mocne światło, że mogą zastąpić tradycyjne żarówki, świetlówki rtęciowe czy tzw. żarówki energooszczędne – fluorescencyjne. Dzięki temu doskonale sprawdzają się jako źródła światła w infrastrukturze: jako oświetlenie parkowe, czy uliczne, oświetlają wysokie biurowce, stadiony i mosty. Chętnie i szeroko wykorzystywane są także jako podstawowe źródło światła w zakładach produkcyjnych.

 

Uliczne lampy LED – najlepsze rozwiązanie dla polskich miast

Nowoczesne oświetlenie pełni funkcję użytkową jak i wpływa na wygląd przestrzeni publicznej dlatego w miastach coraz częściej można spotkać lampy LED. Stosowanie tego typu rozwiązań pozwala oświetlić dużą przestrzeń zużywając do tego mniej energii. W porównaniu do lamp starej generacji świecą dużo dłużej, intensywnie jasnym światłem co ma duże znaczenie zwłaszcza wieczorową i nocną porą. Unia Europejska zaleca stosowanie technologii LED ze względu na kwestie energooszczędności i samego bezpieczeństwa. Dlatego miasta, które już wprowadziły oświetlenie LED są bardziej ekologiczne i przyczyniają się do ochrony środowiska. Wiele ciekawych rozwiązać dla tego typu oświetlenia można znaleźć na stronie https://swiatlolux.pl/lampy-led/lampy-uliczne-led

Oświetlenie LED

Jakie zalety ma oświetlenie LED?

Wydajność - diody LED przodują w rankingu najbardziej energooszczędnych źródeł oświetlenia dostępnych na rynku. Zwykła żarówka dostarcza 5-10% energii, która przekształcana jest w światło widzialne a diody LED aż 80-95%

 

Długa żywotność – niewątpliwie jedna z głównych zalet tego rozwiązania. Diody LED działaj przez ok. 50 000 godzin, w porównaniu żarówki halogenowe ok 5 000 godzin a zwykłe żarówki ok. 2 000 godzin. Moduł LED wystarczy na 5-7 lat, co ma duże znaczenie zwłaszcza przy ulicznym oświetleniu.

 

Odporność na uszkodzenia – to zasługa konstrukcji, która nie posiada żadnych luźnych elementów, ani kruchych części typu szkło, czy żarnik. Elementy składowe diod LED są także odporne na niskie oraz bardzo wysokie temperatury, na wilgotność, a także na wszelkiego rodzaju drgania, wstrząsy czy uderzenia i w żaden sposób nie zagrażają postronnym osobom.

 

Ogniskowanie - diody LED emitują światło kierunkowe. Daje to możliwość stworzenia zogniskowanego źródła światła bez konieczności używania reflektorów.

Oświetlenie LED

Barwa - technologia LED to możliwość uzyskania każdego koloru światła. Podstawowe barwy to biała, czerwona, zielona oraz niebieska. Pojedyncza dioda typu RGB posiada układ trzech sekcji, z których każdy daje nam inny kolor z palety barw RGB – czerwony, zielony, niebieski. Oferowane na rynku moduły stwarzają niemal nieograniczoną paletę barw światła.

 

Czas włączania i wyłączania – diody LED świecą i gasną natychmiast po włączeniu lub wyłączeniu światła. Pełną jasność osiągają błyskawicznie - zaledwie w ciągu mikrosekund. Znajdują zastosowanie również w przypadku ściemniaczy. Eksploatujące się diody LED nie gasną nagle, lecz tracą jasność stopniowo.

Ekologia – diody LED emitują niewielkie ilości ciepła, a do ich produkcji nie wykorzystuje się szkodliwych dla środowiska materiałów typu rtęć.

 

Stosowanie lamp LED ma wiele zalet i przekłada się na wiele korzyści, do których należą mniejsze koszty za oświetlenie, a więc oszczędność finansowa, a także konieczność rzadszego ich wymieniania. Wiele inspirujących rozwiązań można znaleźć pod adresem https://swiatlolux.pl/lampy-led.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Oświetlenie, Technologie

Najmłodszy polski zabytek
Najmłodszy polski zabytek

Jak do tej pory zwykle ważnym kryterium, powodującym wpisanie jakiejś budowli do rejestru zabytków b ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera