Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Szklarnia czy tunel foliowy?

 

Czas czytania: ~3 min


Dzięki nowoczesnym tunelom foliowym można osiągnąć w hodowli roślin efektywność zbliżoną do szklarni. Nawet amatorski tunel foliowy umożliwia – jeśli warunki atmosferyczne na zewnątrz nie osiągają stanów ekstremalnych – kontynuowanie uprawy od wczesnej wiosny do później jesieni.

 

Tunel foliowy czy szklarnia

Co wybrać, co będzie lepsze dla naszych upraw: tunel foliowy czy szklarnia? Szklarnie ogrzewane to możliwość osiągnięcia pod osłoną nawet tropikalnych warunków przez cały rok, ale też nieustająco wysokie koszty użytkowania. W tym miejscu mówimy więc o porównaniu szklarni nieogrzewanych i tuneli foliowych. Na decyzję może mieć wpływ szereg rozmaitych czynników:

 

1. Cena.

Nieduży tunel foliowy stanowi wydatek rzędu zaledwie kilkuset złotych. Szklarnia to już koszta kilkakrotnie większe – nawet najprostsze konstrukcje wymagają zwykle nakładów pomiędzy 1,5 a 2 tys. zł. Gdy chodzi o szklarnie wyższej klasy i uprawy bardziej profesjonalne, zazwyczaj należy dodać do tego jeszcze koszt wykonania fundamentów pod konstrukcję.

 

2. Wielkość uprawy.

W związku z wyższą ceną, budowa szklarni opłacalna jest właściwie tylko przy większej skali upraw, która zamortyzuje zwiększony koszt przedsięwzięcia.

 

3. Warunki hodowli.

Szklarnie pozwalają na wydłużenie okresu wegetacji o kilka tygodni względem tuneli foliowych i zapewniają nieco większą stabilność cieplną. Tunele foliowe nie zagwarantują wprawdzie aż takiej ochrony przed najbardziej ekstremalnymi wahaniami temperatur, zwłaszcza zimą, ale już na przykład w lecie to folia, którą pokryty jest tunel, lepiej będzie chroniła rośliny przed poparzeniem niż szkło, ponieważ w większym stopniu rozprasza padające bezpośrednio na uprawę światło słoneczne.

 

4. Sposób budowania.

Postawienie szklarni wymaga przeważnie skorzystania z usług specjalistycznej firmy. Tunel foliowy zaś rozkłada się w sposób niewiele bardziej skomplikowany niż duży namiot i jest to w stanie zrobić nawet osoba bez doświadczenia.

 

5. Różnice konstrukcji.

Szkielet szklarni, ze względu na ciężar pokrycia, jest najczęściej metalowy. Tunele ogrodowe mogą mieć konstrukcję z rurek metalowych (i można ją polecić ze względu na stabilność oraz odporność na wiatr), ale do wyboru są też lżejsze stelaże z rurek PCV. Tunele foliowe można zamykać na zamek błyskawiczny, dzięki czemu drzwi nie może otworzyć wiatr ani zwierzęta. Drzwi szklarni mogą trzaskać, co grozi uszkodzeniem szklanego wypełnienia. Tunele ogrodnicze mogą mieć okienka, zabezpieczone moskitierą, co umożliwia kontrolowane wietrzenie bez wpuszczania do środka insektów.

 

6. Pokrycie.

Szklarnia ogrodowa pokrywana jest taflami ze szkła, pleksiglasu lub poliwęglanu – to dość drogie materiały. Ich zaletą jest to, że zapewne posłużą dłużej niż folia, którą pokryty jest tunel – pod warunkiem, że nie zostaną mechanicznie uszkodzone, na co z kolei są często mniej odporne niż folia. Wymiana uszkodzonej folii jest tania i łatwiejsza niż wprawienie nowych szyb.

 

7. Mobilność.

Tunel foliowy jest w razie takiej potrzeby łatwy do przestawienia w inne miejsce. Robi się tak np. dla odkażenia podłoża albo gdy dojdziemy do wniosku, że znaleźliśmy lepsze niż dotychczasowe umiejscowienie na ustawienie tunelu. Szklarnie są przeważnie konstrukcjami stałymi i ich demontaż, a potem ponowne postawienie wymaga sporo wysiłku i bywa kosztowne.

 

8. Estetyka.

Tunel foliowy nie stanowi raczej elementu, który mógłby poprawić wygląd ogrodu, ale służy do upraw użytkowych, a nie np. do stworzenia efektownej oranżerii. Do takich celów lepsza będzie stylowa szklarnia, którą można ładnie wkomponować w architekturę krajobrazu. To jednak raczej wyjątek niż reguła – większość szklarni to zwykłe, proste, oszklone szkielety, które również nie prezentują wysokich walorów wizualnych. Liczy się głównie aspekt praktyczny.

 

Na użytek niewielkich oraz amatorskich upraw, ogrodowy tunel foliowy wydaje się mieć więcej zalet niż szklarnia, ale zależy to oczywiście od szczegółów danej uprawy, zasobów finansowych właściciela i jego osobistych preferencji.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Architektura Krajobrazu

Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem
Amfiteatr im. I.J. Paderewskiego w Koszalinie - przebudowa z szacunkiem

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koszalinie został wybudowany w 1973 roku według projektu ...

Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem
Drewniany dom Czarna Perła w Lanckoronie. Architektura, która łączy tradycję z nowoczesnością – prezentacja online i wywiad z architektem

Czarna Perła w Lanckoronie to dom jednorodzinny, który skalą, formą i detalem nawiązuje do tradycyjn ...

Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami
Żółty krokodyl. Niezwykłe przedszkole KIDO w Aleksandrowie Łódzkim – prezentacja online i wywiad z architektami

Żółty krokodyl – to właśnie widzą w tej bryle dzieci. Dorośli dostrzegają w pilastym dachu echo fabr ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera