Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Centrum Filmowe CAMERIMAGE w Toruniu

 

Czas czytania: ~5 min


W dniu 29 września 2019 r. w Toruniu pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydentem Miasta Torunia oraz Fundacją Tumult została zawarta umowa o wspólnym utworzeniu i współprowadzeniu państwowej instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE. ECFC jest instytucją kultury, której celem jest w szczególności prowadzenie działalności o charakterze wystawienniczym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym z zakresu sztuki autorów zdjęć filmowych, a także edukacji w dziedzinie dorobku polskiej i światowej kultury audiowizualnej. Budowa Europejskiego Centrum Filmowego wypełni lukę, jaka istnieje w polskiej infrastrukturze kulturalnej.

 

Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Finansowanie zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Budowa siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu” zostało podzielone na lata 2021-2025. W sumie będzie ono kosztować 600 mln zł, gdzie 400 mln zł będzie wydatkowane z budżetu państwa i 200 mln zł z budżetu Torunia, a środki te w kolejnych latach pokryją koszty projektu architektonicznego i prac dokumentacyjnych, wybór wykonawcy budowy, budowę, nadzór architektoniczny, zakup wyposażenia oraz płatności końcowe.

Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Europejskie Centrum Filmowe „Camerimage” to 38 tys. m kw. powierzchni przeznaczonych na cele kongresowe, festiwalowe, edukacyjne i o charakterze naukowym. – mówi o inwestycji prezydent Torunia Michał Zaleski - Lata, które przed nami, to czas wypełniony najpierw pracami przygotowawczymi, później realizacją inwestycji. ECF „Camerimage”, także w postaci obiektu, który tu powstanie, uzupełni tkankę Torunia i będzie sprzyjało jego rozwojowi. Gmach instytucji będzie również uzupełnieniem obszaru poświęconego kulturze i sztuce, w którym mieszczą się już Centrum Sztuki Współczesnej i Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. Za pięć lat i kilka miesięcy będziemy mogli wejść do budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Zgodnie z założeniami, siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage będzie obiektem, w którym znajdzie się centrum festiwalowe z salą widowiskowo - projekcyjną na ok. 1200 - 1500 widzów, foyer, przestrzeń targowo - ekspozycyjna, sale konferencyjne, biuro obsługi prasy, studio telewizyjne umożliwiające transmisję wydarzeń z przestrzenią do wywiadów, a także sale seminaryjno-projekcyjne, warsztatowe studio produkcji filmowych, powierzchnie wystawiennicze, garderoby, przestrzeń restauracyjna,  pomieszczenia biurowe dla instytucji kultury, zaplecza sanitarne, techniczne, magazynowe, itp.

 

O powstaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu mówiło się od momentu podjęcia decyzji o powrocie do Torunia tego międzynarodowego festiwalu filmowego. Jego organizatorzy nie ukrywali, że dotychczas istniejąca infrastruktura nie odpowiada w stu procentach potrzebom jego organizacji. Poza tym mają oni ambicje stworzenia instytucji, która nie ograniczy się jedynie do przygotowywania festiwalu, ale będzie promowała świat ruchomych obrazów przez cały rok.

 

Na razie trwają przygotowania w ramach części dokumentacyjnej inwestycji. W pierwszym kwartale roku 2021 ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczny, który według zapowiedzi organizatorów ma mieć charakter ograniczony i dwuetapowy, tj. poprzedzony fazą  prekwalifikacji kandydatów (etap I), gdzie stawający mają złożyć szkic ideowy z kontekstem kubaturowym i funkcjonalnym oraz fazy rzeczywistego konkursowego składania koncepcji architektonicznych zawierających, rzuty, funkcje, projekty elewacji (etap II). Zwycięzca II etapu otrzyma zlecenie na opracowanie projektu budowlanego i dokumentacji wykonawczej budynku, na podstawie której możliwe będzie zawarcie umów budowlanych na realizację inwestycji.

 

Przypomnijmy, że pierwsze edycje festiwalu Camerimage odbyły się w Toruniu, zaś przez kolejne dwadzieścia lat osiadł on najpierw w Łodzi, potem w Bydgoszczy. Wraz z 27. edycją impreza w listopadzie 2019 roku wróciła do Torunia. Na tej edycji w grodzie Kopernika gościli m.in. Quentin Tarantino, Richard Gere, Danny DeVito i Edward Norton. Z kolei na minionej, onlinowej edycji EnergaCAMERIMAGE uczestnicy festiwalu mieli okazję spotkać się m. in. z Viggo Mortensenem, Georgem Clooney’em czy Spikiem Lee.

 

Stojące za inwestycją władze i organizatorzy festiwalu uważają, że takie wydarzenie, jak festiwal może pozytywnie wpłynąć na miejsce jego realizacji, poprzez budowanie lokalnych porozumień - angażując różne podmioty, z różnych sektorów i instytucji do współpracy nad organizacją wydarzenia. Każda ze stron widzi wiele pozytywnych konsekwencji budowy, w tym też przyczynienie się do zwiększenia atrakcyjności miasta i jego potencjału inwestycyjnego. Realizacja tak dużej inwestycji o unikalnych walorach architektonicznych wpłynie choćby na wzrost wartości rynkowej nieruchomości położonych w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Centrum Filmowe CAMERIMAGE

Rozwój oferty kulturalnej na terenie Torunia przełoży się z kolei, zdaniem organizatorów Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE, na jakość życia jego mieszkańców. Budowa nowoczesnego budynku oraz rozszerzenie oferty organizowanych wydarzeń kulturalnych niewątpliwie przyczyni się do zwiększenia zainteresowania nie tylko nowo powstałą na rynku ofertą kulturalno-edukacyjno-rozrywkową, ale również przyczyni się do zwiększenia zainteresowania dotychczasowymi wydarzeniami kulturalnymi. W wyniku realizacji projektu oraz uatrakcyjnieniu zarówno nowych jaki i obecnych wydarzeń kulturalnych, zachęceni mieszkańcy oraz odwiedzający turyści, którzy najczęściej korzystają z oferty kulturalnej będą rozwijać szeroką paletę wszelkiego rodzaju usług z branży gastronomicznej, hotelarskiej, handlowej, transportowej, promocyjnej.

 

Osobno też, w wyniku realizacji projektu pobudzona zostanie lokalna konsumpcja, ma szansę zwiększyć się ilość stworzonych miejsc pracy, a także, co ważne, będzie wiązało się to z uruchomieniem szeregu mechanizmów rynkowych (zamówienia na usługi, dostawy i roboty przewidziane w ramach projektu). Spowoduje to zwiększenie koniunktury w regionie i osobno powinno przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy u wykonawców projektu na czas jego realizacji.

 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, iż wydarzenie tak rozpoznawalne na świecie jak EnergaCAMERIMAGE może definiować postrzeganie i rozpoznawalność miejsca (miasta) w którym się odbywa, nie tylko w skali kraju ale także poza jego granicami. Zrealizowanie inwestycji na terenie miasta Torunia będzie miało ogromny, pozytywny wpływ na jego wizerunek oraz wpłynie na promocję miasta. Można przypuszczać, że rozpoznawalność marki Miasta Torunia istotnie wzrośnie na arenie międzynarodowej, jeśli budynek zgodnie z założeniami będzie obiektem o wyjątkowych walorach architektonicznych, a EnergaCAMERIMAGE po raz kolejny podniesie swoją rangę.

 

Artykuł sponsorowany.


Podepnij swój artykuł

tagi

Konkurs Architektoniczy

Nowe wcielenie białej kostki
Nowe wcielenie białej kostki

Historia miasta zapisana jest w jego architekturze i ci, którzy współcześnie w tę przestrzeń chcą wp ...

 Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły
Dom 7w1 – dekonstrukcja współczesnej stodoły

W willowej dzielnicy Słupska wzdłuż dawnego koryta rzeki Słupi powstał Dom 7w1 projektu pracowni Arc ...

Światło w architekturze. II edycja
Światło w architekturze. II edycja

Światło w architekturze ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytk ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Konkursy
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera