Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak wybrać piękne i stylowe obrazy do sypialni ?

 

Czas czytania: ~5 min


Jednym z najbardziej popularnych sposobów na udekorowanie ścian w domu są obrazy, które pozwalają połączyć wszystkie elementy wnętrza, uczynić je wspólnym i stylowym. Teraz obrazy przestały być kosztowną ozdobą, na którą mogą sobie pozwolić tylko koneserzy sztuki. Każdy może kupić piękne płótno i powiesić je na ścianie. Obrazy w sypialni mają szczególne znaczenie. Sypialnia jest najbardziej prywatnym pomieszczeniem w domu, gdzie odpoczywamy, śpimy i na ogół spędzamy dużo czasu.

 

Jak wybrać obraz do sypialni

Najlepsze miejsca na powieszenie obrazu w sypialni

Obraz służy do dekoracji wnętrza, ale nieprawidłowo umieszczony może wyglądać mniej korzystnie, a czasem nawet zostać całkowicie niezauważalnym na tle innych przedmiotów i kolorów. Dlatego miejsce na obraz jest wybierane jeszcze przed jego zakupem.

 

Oprócz dekoracyjnej, obrazy mogą pełnić także inne funkcje. Na przykład małą sypialnię można optycznie powiększyć, wieszając na ścianie modułowy obraz składający się z 5-6 równolegle umieszczonych części. Najlepiej powiesić go nad łóżkiem.

 

Przestrzeń nad łóżkiem nie powinna pozostać niewykorzystana, bo przez to całe pomieszczenie wygląda na puste, a wnętrze - na niedokończone. Można tu umieścić:

  • wielki obraz;
  • obraz modułowy;
  • kolaż z kilku zdjęć lub obrazów.
Jak dobrać obraz do sypialni ?

Jaskrawe kolory ożywiają nudną, białą sypialnię ?
 

Obraz nad łóżkiem powinien harmonijnie komponować się ze wszystkimi meblami w sypialni. Jeśli pozwala na to rozmiar pomieszczenia, można powiesić kilka małych obrazów ukośnie od lewej do prawej lub w dowolnej kolejności. Większa liczba obrazów wymaga odpowiednio dużego pokoju, gdyż mogą one zagracić małą ścianę. Klasyczny pomysł - to płótno na bocznej ścianie przy łóżku.

Jak dobrać obraz do sypialni ?

Duży obraz doskonale wygląda w dużym pokoju

 

W przestronnym pokoju, podzielonym na kilka stref, należy powiesić co najmniej kilka obrazów, aby oznaczyć i podkreślić każdą część pomieszczenia. Będą znajdować się w różnych miejscach i pełnić inne funkcje, a więc powinny różnić się rozmiarem, kolorem i motywem. W przypadku strefy odpoczynku odpowiedni jest lekki, jasny obraz z ciepłym, spokojnym motywem. A dla strefy roboczej odpowiedni będzie obraz z jaskrawym motywem, portret ulubionej postaci lub ukochanej osoby.

Obrazy w sypialni służą do rozgraniczenia przestrzeni, jeśli są harmonijnie połączone z innymi przedmiotami w pomieszczeniu.

 

Motywy obrazów do sypialni

Głównym warunkiem prawidłowego doboru obrazu do powieszenia w sypialni jest uwzględnienie ogólnej kolorystyki i stylu wnętrza. Do sypialni najczęściej wybierane są spokojne obrazy bez zbyt jaskrawych motywów i kolorów. Nie zaleca się umieszczania tutaj np. wizerunku dzikiego kota przed skokiem czy polującego drapieżnika, a także skalistych gór, klifów, burz, pożarów, scen polowań z zabijaniem dzikich zwierząt. Takie obrazy mogą wzbudzać niepokój i przeszkadzać w odpoczynku.

 

Lepiej wybierać spokojne relaksujące motywy: krajobrazy, widoki morza czy jeziora, piękne doliny, spokojne zwierzęta, piękne kobiece ciało, zielone rośliny, kwiaty i różne abstrakcje.

Jak dobrać obraz do sypialni ?

Abstrakcyjny motyw odnajdzie się niemal w każdym wnętrzu

 

W przypadku większości nowoczesnych wnętrz sprawdzą się obrazy z napisami, które pasują do wystroju w stylu skandynawskim, loft czy  minimalistycznym.

Styl prowansalski kojarzy się ze spokojnym życiem na wsi, wiejskimi domkami, kojącą przyrodą. Na obrazach w stylu prowansalskim kolory mogą być zarówno jaskrawe i nasycone, jak i stonowane. Na obrazach umieszcza się najczęściej kwiaty, drzewa, łąki, rzeki, morza, pola, a także drewniane domy z ogrodami.

 

Powieszenie pięknego i jaskrawego obrazu w sypialni, utrzymanej w monochromatycznej kolorystyce, pomoże ożywić i urozmaicić spokojne, monotonne wnętrze.

 

Jakie obrazy wybrać

Klasycznym wyborem do dekoracji wnętrz są płótna malowane farbami olejnymi lub akwarelami. Akwarele są mniej trwałe, szybko blakną, dlatego umieszcza się je pod szkłem.

 

Bardzo często do dekoracji wnętrz używa się fotoobrazów, które są zdjęciami, wydrukowanymi na płótnie malarskim za pomocą nowoczesnych technologii. Mogą przedstawiać portrety, krajobrazy, panoramy miast, kolaże, zwierzęta, a nawet motywy abstrakcyjne.

Jak dobrać obraz do sypialni ?

Fotoobraz stanie się stylową dekoracją wnętrza

 

Fotoobrazy można zamówić, wybierając z ogromnego katalogu na stronie sklepu internetowego, a także zamówić fotoobraz  z własnego zdjęcia, aby cieszyć się spersonalizowanym wystrojem. Takie zdjęcie może być wydrukowane w dowolnym rozmiarze i dowolnej liczbie części, tworząc obraz modułowy.

 

Obrazy modułowe są teraz niezwykle popularne. Reprezentują kompozycję złożoną z kilku części. Może być to obraz, stworzony z kilku zdjęć. Takie obrazy wyglądają niecodziennie i stają się ozdobą każdego wnętrza. Zwykle umieszczane są nad łóżkiem. Najlepsze opcje to kwiatowy motyw, romantyczne kompozycje, wykonane w pastelowych, delikatnych kolorach.

 

Wybór kolorów

Obraz może być dopasowany do ogólnej kolorystyki wnętrza, uzupełniając ją, albo działać jako jaskrawy akcent, ożywiając nawet najbardziej nudne  pomieszczenie swoimi kolorami. Nie należy jednak wybierać zbytnio kontrastowego obrazu, gdyż sypialnia nadal jest miejscem odpoczynku i relaksu. Ponadto jaskrawe kolory i kontrasty szybko się nudzą, a nawet zaczynają denerwować i drażnić właściciela sypialni.

Jak dobrać obraz do sypialni ?

Jaskrawy obraz w kolorze innych dodatków ozdobi wnętrze, jednocześnie go nie przeciążając

 

Dlatego lepiej pozostać przy jasnych pastelowych kolorach, jeśli pasuje to do ogólnego stylu pomieszczenia. Zbyt jaskrawe, krzykliwe kolory utrudniają relaks i odpoczynek. Doskonale nadają się odcienie niebieskiego: taki obraz odpręża, łagodzi stres. Wszelkie odcienie szarego również działają uspokajająco na psychikę.

Obraz akcentujący zwykle kontrastuje z kolorystyką pomieszczenia. Zwraca na siebie uwagę i wyróżnia się na tle pozostałych elementów wnętrza. Należy zadbać, aby akcentowy obraz nie zdominował przestrzeni.

 

Na zakończenie

Wybierając obrazy, warto kierować się nie tylko ogólnym wystrojem pomieszczenia, a również osobistymi preferencjami. W przeciwnym przypadku nawet najbardziej stylowy obraz pozostanie tylko jaskrawym punktem we wnętrzu, bez większego znaczenia i indywidualności. Należy pamiętać, że zbyt duża ilość obrazów jest tak samo zła, jak i ich zupełny brak. Lepiej kierować się rozsądkiem, a wtedy sypialnia będzie wyglądała przytulnie i pięknie. Jeśli wybór obrazu nadal sprawia trudności, my w Uwalls z przyjemnością pomożemy wybrać ten odpowiedni, który doskonale odnajdzie się w Twoim wnętrzu.

 

Tekst sponsorowany


Brałeś udział w projekcie? Opowiedz nam swoją historię.

tagi

Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad
Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad

Parterowy dom w Mławie to przykład tego jak wpisać bryłę w klimat niewielkiej miejscowości, z zachow ...

Przebudowa domu kostki w Koszalinie
Przebudowa domu kostki w Koszalinie

Pracownia AMJ studio przeprojektowała dom jednorodzinny typu kostka z lat 70. w Koszalinie. Nazwa te ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wnętrza
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera