Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jak wybrać gotowy projekt domu?

 

Czas czytania: ~3 min


Budowa projektu domu to często decyzja na całe życie. Jak zatem wybrać ten odpowiedni i idealny projekt domu spośród ogromnej ilości dostępnej w ofertach biur architektonicznych? Zapoznaj się z naszymi poradami, na co zwrócić uwagę decydując się na budowę domu i zakup gotowego projektu.

 

Gotowy projekt domu

Ograniczenia urzędowe

Budując dom możemy posiadać już działkę, na której powstanie nasze przyszłe lokum lub też możemy dopiero ją nabywać. Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku przed decyzją o wyborze projekty gotowego musimy zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub jeśli nasza parcela nie jest objęta planem - decyzją o Warunkach Zabudowy. Obydwa dokumenty mogą znacznie ograniczać możliwości wyboru przyszłego domu. Parametry takie jak maksymalna wysokość domu, szerokość przedniej elewacji, kąt nachylenia dachu oraz jego bryła z określeniem układu połaci, ilość kondygnacji czy maksymalna powierzchnia zabudowy działki mogą znacząco ograniczyć wybór gotowych projektów spełniających wszystkie powyższe kryteria. Dlatego też tak ważna jest znajomość tych wymagań, aby poszukiwać domu, który będzie je wszystkie spełniał.

 

Optymalna wielkość

Odpowiedni dobór powierzchni użytkowej to kolejny ważny element naszego przyszłego domu. Możemy wybrać dom duży i przestronny, jednak jego późniejsze koszty utrzymania mogą być dla nas zbyt obciążające. Z drugiej strony decyzja o niewielkiej powierzchni nie pozwoli nam na komfortowe używanie przyszłego lokum. Wybór metrażu może też być zależny od ilości osób użytkujących dom. W wielu wypadkach będzie to trudne do określenia na danym etapie życia. Młodzi małżonkowie na początku wspólnej drogi życiowej mogą jeszcze nie wiedzieć jak wielka będzie w przyszłości ich rodzina. W takim wypadku idealnym rozwiązaniem jest projekt gotowy z poddaszem możliwym do adaptacji w przyszłości. Gotowe projekty domów oferuje pracownia projektowa DOMYwStylu.pl. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba od razu wykańczać całego domu a prace te wykonać etapami w zależności od sytuacji. 

Gotowy projekt domu

Dobrane pomieszczenia

Najważniejszy element domu to odpowiednio dobrane pomieszczenia. Oprócz kuchni, jadalni, salonu i pokoi możemy w naszym przyszłym domu umieścić inne dodatkowe pomieszczenia. Jeśli decydujemy się na ogrzewanie na paliwo stałe powinniśmy uwzględnić w budynku kotłownię gdzie umieścimy piec oraz część paliwa. Bardzo przydatnym miejscem jest spiżarnia. Najczęściej ulokowana tuż przy kuchni pomaga zapanować nad nadmiarem produktów i ułatwia ich przechowywanie i szybki dostęp. Innym ważnym elementem domu jest pomieszczenie gospodarcze. Możemy tam przechowywać różne sprzęty ogrodowe, kosiarkę, rower czy też opał. Garderoba natomiast jest niezwykle przydatna szczególnie w sypialni rodziców. Dodatkowy pokój na parterze może zostać w przyszłości zaadaptowany na pomieszczenie seniora. Jego usytuowanie w pobliżu łazienki, jeśli jest ona wyposażona w prysznic nie wymaga poruszania się po schodach i pozwala na komfortowe używanie parteru przez osobę starszą. Dodatkowy pokój może nam służyć jako miejsce gościnne, gdzie mogą przenocować nasi goście. Natomiast, na co dzień możemy te pomieszczenie wykorzystywać jako gabinet lub domową biblioteczkę.

 

Indywidualne upodobania

Wybierając gotowy projekt domu pamiętajmy, że oprócz wyżej wymienionych wskazówek niezmiernie istotne jest nasze indywidualne upodobanie. Nasz przyszły dom to miejsce, w którym możemy spędzić nasze całe przyszłe życie i podczas tej decyzji warto to uwzględnić. Dlatego nie warto spieszyć się w tej kwestii. Czytajmy fora, radźmy się innych użytkowników pamiętając, że ostatecznie to my będziemy zamieszkiwać nasz wymarzony dom i to my musimy czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo.

 

Artykuł sponsorowany


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Projekt Domu

Nagroda Roku SARP 2022 przyznana
Nagroda Roku SARP 2022 przyznana

Przyznawana od 1983 roku Nagroda Roku SARP - to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w ...

Osiedle z drewna i cegły
Osiedle z drewna i cegły

Współczesny świat nie jest łatwym miejscem do życia. Wszechobecny pośpiech i presja, życie w zatłocz ...

Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze
Błękitna i zielona infrastruktura w architekturze

Zmiany klimatyczne powodują niekorzystne skutki w mieście. Wyspy ciepła, gwałtowne opady, susza klim ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera