Elewacja domu – praktyczne wskazówki - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowoczesna elewacja domu – z czego ją zrobić?

 

Czas czytania: ~2 min


Nowoczesna elewacja domu opiera się na minimalizmie i geometrii. Ściany współgrają z otaczająca je naturą i dają wrażenie jedności i bliskości ze światem przyrody. Najefektowniejsze aranżacje ścian zewnętrznych stworzysz, wykorzystując beton, tynk dekoracyjny, drewno i klinkier. Sprawdź, jaka elewacja będzie nie tylko estetyczna, ale też trwała i odporna na czynniki biologiczne.

 

Nowoczesna elewacja domu

Dopełnieniem materiału obiciowego na elewacji jest zwykle tynk dekoracyjny. W sprzedaży znajdziesz tynki mineralne, akrylowe, silikatowe i silikonowe.

 

Elewacja domu – praktyczne wskazówki 

Jeśli chcesz mieć ciekawą i ponadczasową elewację, postaw na kontrast barw i faktur. Przykładowo, na ścianie frontowej zestaw biały tynk z elementami grafitowych płytek klinkierowych. Takie połączenie będzie klasyczne i w nowoczesnym tonie. Pamiętaj, że używając kolorów, możesz optycznie zmniejszyć lub zmniejszyć bryłę budynku. Takie zabiegi są też skutecznym sposobem na wyeksponowanie niektórych elementów architektonicznych, np. okna panoramicznego. 

 

Elewacja klinkierowa

Jednym z bardziej popularnych sposobów wykończenia ścian zewnętrznych jest wykorzystanie płytek klinkierowych. Jest to materiał estetyczny i bardzo solidny. Elewacja klinkierowa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki pogodowe. W przypadku zabrudzeń łatwo ją umyjesz, bez ryzyka odbarwień i utraty koloru. Zobacz duży wybór kolorów płytek klinkierowych. Dzięki szerokiej gamie kolorystycznej i klasycznemu prostokątnemu kształtowi klinkier na ścianach wygląda ponadczasowo i szlachetnie. 

 

Beton na elewacji domu

Jeśli jesteś miłośnikiem minimalizmu i efektu surowego wykończenia, postaw na beton architektoniczny. Występuje on w postaci płyt lub tynku – oba rozwiązania dają wrażenie prostoty i podkreślają nowoczesny wymiar budynku. Beton na elewacje może mieć różne kolory – od jasnej, niemal białej szarości, aż po odcienie głębokie, zbliżone do czerni. Taki materiał wykończeniowy będzie tworzył efektowne połączenie ze stolarką okienna i podbitką dachową w kolorze drewna. 

 

Akcenty drewna na elewacji

Wolisz klasyczne rozwiązania, ale w nowoczesnym wydaniu? Postaw na elewację z elementami drewna. Do białego lub kremowego tynku dobierz wstawki w kolorze dębu – poziome pasy i otoczki wokół drzwi i okien. Do tego wykonaj zabudowę tarasową i barierki balkonowe w tym samym kolorze. Taka elewacja będzie przytulna i ponadczasowa. Latem kolor ścian uwydatni otaczająca budynek zieleń drzew i krzewów. Możesz też postawić na bardziej niecodzienne wydanie drewna barwionego, np. na kolor grafitu lub czerni, i skomponować go z tynkiem w kolorze brudnej bieli lub szarości.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Elewacja, Technologie

Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie
Innowacyjny konkurs na projekt parku w Warszawie

7 maja 2021 roku ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji parku o charakterze miejskim w d ...

Prefabrykacja w architekturze
Prefabrykacja w architekturze

Po okresie zniechęcenia do prefabrykacji spowodowanej doświadczeniami okresu PRL, w tej chwili wraca ...

Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?
Webinarium Knauf: Projekt, najważniejszy etap prac dociepleniowych od wewnątrz. Jak zrobić to dobrze?

Co jest ważne? Współczynnik U, komfort użytkowania czy wpływ docieplenia na trwałość przegrody? Proj ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera