Parterowe domki letniskowe - co je wyróżnia? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Parterowy domek letniskowy z drewna - ile kosztuje?

 

Czas czytania: ~6 min


Kupno domku letniskowego z drewna wiąże się z kilkoma ważnymi wyborami. Znaczna część z nich będzie dotyczyć kwestii finansowych. Jeśli zdecydujemy się na parterowy domek letniskowy, cena będzie dla wielu z nas czynnikiem decydującym, dlatego warto dowiedzieć się, co na nią wpływa. W dzisiejszym artykule przedstawiamy więc rozwiązania z różnych zakresów cenowych, tak by każdy mógł wybrać idealny dla siebie domek rekreacyjny.

 

Parterowy domek letniskowy z drewna

Parterowe domki letniskowe - co je wyróżnia?

Wybierając parterowy domek letniskowy, a nie konstrukcję z użytkowym poddaszem, już na początku zyskujemy przewagę finansową. Jeśli taki budynek:

- ma maksymalnie 35 m2 powierzchni,

- przypada na min. 500 m2 działki,

- ma wysokość zgodną z normami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (5 m na działkach ROD),

nie będzie wymagane pozwolenie na budowę, które wiąże się z dodatkowymi wydatkami (usługi architekta, geodety, kierownika budowy oraz formalności związane z uzyskaniem pozwolenia). Parterowy domek letniskowy można postawić tylko na zgłoszenie, którego adresatem jest starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu.

 

Drewniany domek letniskowy jednopoziomowy jest więc rozwiązaniem niedrogim w porównaniu z większymi konstrukcjami dwupoziomowymi. Oszczędzić można jednak także na innych aspektach budowy. Ceną nie należy się natomiast kierować przy wyborze wykonawcy, ponieważ najważniejsza jest jego wiedza, doświadczenie, portfolio i zadowolenie innych inwestorów.

 

Od czego zależy cena domków letniskowych?

Precyzyjne określenie ceny parterowego domku letniskowego jest oczywiście niemożliwe, jeśli wykonawca podchodzi indywidualnie do każdego Inwestora oraz dysponuje dużą liczbą modeli o różnych wielkościach. Można jednak wyróżnić kilka czynników, które będą miały wpływ na wzrost ceny przedsięwzięcia:

- wielkość - w przypadku producenta domków szkieletowych Drewnolandia najmniejsze modele zaczynają się już od 12 m2, jednak można równie dobrze wybrać parterowy dom o powierzchni ponad 30 m2, w którym może przebywać nawet 6 osób;

- przeznaczenie - parterowy domek letniskowy może pełnić funkcję w pełni wyposażonego mieszkania na miesiące wiosenno-letnie, a może mieć formę minimalistycznego pomieszczenia, w którym przechowuje się głównie leżaki, narzędzia i sporadycznie śpi na polowym łóżku;

- wyposażenie - w 35 m2 na jednej kondygnacji można zmieścić naprawdę dużo - łazienkę, aneks kuchenny, dwie sypialnie. Kompleksowe przystosowanie domku do zamieszkiwania będzie wiązało się z wyższą ceną niż w przypadku konstrukcji bez sanitariatu.

- dodatkowe udogodnienia - mimo że domek letniskowy ma służyć głównie celom rekreacyjnym i być używany w określonym czasie w roku, nic nie stoi na przeszkodzie, by zwiększyć komfort przebywania z nim. W przypadku Drewnolandii do każdego modelu można dołączyć szereg udogodnień (np. komin modułowy, wykończenie ścian boazerią czy magazyn na narzędzia), które zostaną poruszone także w kolejnych sekcjach artykułu;

- fundament - nie zawsze będzie możliwe położenie najtańszej opcji, czyli betonowych bloczków. Jeśli grunt ma niepewną lub słabą nośność, lub jeśli wybierzemy bardzo duży model, możliwe, że będzie trzeba zainwestować w płytę fundamentową lub rury szalunkowe z ramą drewnianą.

 

Parterowy dom letniskowy z drewna - cena

Na początku warto wspomnieć, że koszt związany z budową swojego własnego domku letniskowego to nie tylko cena za wybrany model. Dojdzie od niej:

- koszt wybranych udogodnień - ich ceny omawiamy w następnej części artykułu,

- koszt transportu wszystkich materiałów na teren budowy - zależy od odległości, jaką będą musieli pokonać pracownicy wybranej firmy oraz liczby potrzebnych samochodów dostawczych,

- koszt montażu - tzw. robocizna, której cena wiąże się głównie z czasem trwania budowy, czyli z wielkością i zaawansowaniem konstrukcji oraz liczbą pracowników, którzy będą budować dom.

 

Ze względu na złożoność końcowego kosztu najlepiej wybrać wykonawcę, który już na początku sporządzi dla swoich klientów wycenę na podstawie wspólnych ustaleń i przedstawi wszystkie założenia na projekcie domku letniskowego.

 

W Drewnolandii ceny parterowych domków letniskowych zaczynają się już od 11-12 000 zł. W tym zakresie można dostać urokliwe, lecz niewielkie, proste konstrukcje, które służą głównie jako zadaszenie na działce przeznaczonej do spędzania czasu tylko na zewnątrz. Można wstawić tam łóżka, żeby nocować w domku, ale zdecydowanie lepiej sprawdzi się do przechowywania narzędzi, rowerów czy krzeseł ogrodowych.

 

Nieco droższe, bo już od 15 tysięcy zł, są domki posiadające dwa pomieszczenia, w tym jedno z aneksem kuchennym. Chcąc jednak zainwestować w przestronny, wygodny parterowy domek letniskowy z dwoma pokojami, trzeba brać pod uwagę modele o powierzchni ok. 25 m2, które można nabyć już od 19 000 zł.

Dopłacając natomiast ok. 10 tysięcy, mamy już do wyboru parterowe domki letniskowe z pełną infrastrukturą - sypialnią, salonem z kuchnią, łazienką i toaletą oraz tarasem na powierzchni 25 m2, co daje komfortową przestrzeń do przebywania 4 osób. Wakacje lub weekend z rodziną za miastem? Taki parterowy domek sprawdzi się w tym przypadku idealnie.

 

Przekraczając kolejny próg 10 tysięcy, możemy nabyć duże, imponujące domki letniskowe jednokondygnacyjne. Od 39 000 zł zaczynają się ceny modeli, które mogą pomieścić nawet 6 osób, a co więcej, oprócz części wspólnej posiadają dwie sypialnie.

 

Parterowy domek letniskowy - cena za dodatkowe udogodnienia

Jak wspomnieliśmy wyżej, każda osoba, która zdecyduje się na konkretny model domku parterowego, może zainwestować również w dodatkowe opcje dostępne u wybranych wykonawców. Drewnolandia proponuje swoim klientom m.in. następujące możliwości:

- ocieplenie podłogi - od 2 000 zł,

- ocieplenie i wykończenie ścian - od 4 000 zł,

- ocieplenie i wykończenie dachu - 4 000 zł,

- blachodachówka - od 5 000 zł,

- instalacja elektryczna - od 3 000 zł,

- instalacja hydrauliczna - od 4 000 zł,

- instalacja grzewcza - od 3 000 zł,

- komin modułowy - od 3 000 zł,

- okna dwuszybowe PCV - od 1 000 zł.

 

FAQ:

1. Ile kosztuje parterowy domek letni?

Ceny domków letniskowych jednokondygnacyjnych zaczynają się już od 11 000 zł. Chcąc jednak zainwestować w wygodny, przestronny dom z kuchnią i łazienką, trzeba przeznaczyć na niego min. 40 000 zł.

2. Od czego zależy cena za domek letniskowy?

Koszt będzie tym większy, im większa będzie powierzchnia użytkowa, liczba pomieszczeń, wyposażenie i udogodnienia. Ponadto trzeba doliczyć także koszt budowy, fundamentów i transportu materiałów.

3. Ile kosztują instalacje w parterowym domku letniskowym?

Ceny instalacji elektrycznej, grzewczej i hydraulicznej zaczynają się już od 3 tysięcy zł.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Domy Parterowe

Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia
Osiedle Bolko - metamorfoza poprzemysłowego terenu Bytomia

Osiedle Bolko – to projekt pracowni Medusa Group, której współtwórca, Przemo Łukasik jest zarazem au ...

Porta Mare  - nowa zabudowa w dawnym stylu
Porta Mare - nowa zabudowa w dawnym stylu

Porta Mare – taką nazwę ma nosić nowa inwestycja, która planowana jest na Wyspie Spichrzów w Elblągu ...

Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu
Pomysł na rozbudowę ASP we Wrocławiu

21 stycznia 2022 roku poznaliśmy wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję nowego budynku dyda ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera