Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Nowy budynek dla uniwersytetu w Częstochowie – wyniki konkursu architektonicznego

 

Czas czytania: ~2 min


22 czerwca 2021 roku rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na projekt budynku Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Za organizację konkursu odpowiadali Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Częstochowa.

 

Konkurs architektoniczny dla wyższej uczelni

Jednoetapowy, realizacyjny na koncepcję architektoniczną budynku Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie miał na celu znalezienie najciekawszej propozycji dla tego obiektu uczelnianego. Stało się już normą, że szkoły wyższe organizują konkursy architektoniczne na kolejne budynki akademickie, dzięki czemu do realizacji przeznaczane są obiekty o ciekawie wpisanych w kontekst formach (Centrum Informatyczne Politechniki Gdańskiej) i szeregu innowacyjnych rozwiązań (Budynek naukowo-dydaktyczny UW w Warszawie). Takie ambicje mieli także organizatorzy konkursu w Częstochowie.

 

Nadesłane na konkurs architektoniczny w Częstochowie prace oceniało jury w składzie: dr inż. arch. prof. WST Andrzej Grzybowski – Sędzia konkursowy, SARP Oddział Katowice (przewodniczący sądu konkursowego); arch. Mariusz Błażewicz – Sędzia konkursowy, SARP Oddział Częstochowa; dr hab. inż. Zygmunt Bąk – Prorektor UJD; mgr inż. arch. Maciej Piwowarczyk - Sędzia konkursowy, SARP Oddział Częstochowa; mgr inż. Maria Róg – Kanclerz UJD; dr hab. Katarzyna Winczek – Dziekan Wydziału Sztuki UJD; arch. Joanna Chrapońska – SARP Oddział Częstochowa. Grono ekespertów zdecydowało się spośród najlepszych pomysłów na budynek Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie wybrać trzy godne nagrody i trzy, którym przyznano wyróżnienia honorowe.  

 

Poznaj laureatów konkursu architektonicznego

Pierwszą nagrodę w konkursie architektonicznym na projekt budynku Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie otrzymała pracownia P2PA z Wrocławia. Członkowie sądu konkursowego uznali, że właśnie ta praca w największym stopniu spełniła wymagania określone w regulaminie konkursu, w szczególności: „prezentuje wysoką jakość rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych, zwłaszcza właściwe strefowanie funkcji oraz czytelny i oszczędny układ komunikacji wewnętrznej; prezentuje współczesną, oryginalną formę budynku, a w szczególności rozwiązanie układu komunikacji pionowej; stwarza możliwości uzyskania optymalnej relacji poniesionych nakładów do kosztów widoczną szczególnie w zwartej bryle budynku”.

Drugą nagrodę przyznano projektowi opracowanemu przez pracownię DOMINO grupa architektoniczna WOJCIECH DUNAJ ze Szczecina.

Trzecia nagroda trafiła do biura Pracownia Autorska i Biuro Prawne H. J. Buszkiewicz Spółka z o.o. z Poznania.

Trzy honorowe wyróżnienia otrzymali: Monopi Studio Robert Sendkowski, Atelier Loegler Architekci i H2 architekci.

 

Źródło: czestochowa.sarp.org.pl


Podepnij swój artykuł

Podoba Ci się nasza działalność ? Postaw kawę dla Grupy Sztuka Architektury!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

tagi

Wyniki Konkursu Architektonicznego, Projekt Architektoniczny, Projekt Budynku

Nowoczesne przedszkole w Mesznej
Nowoczesne przedszkole w Mesznej

Dynamiczny rozwój Gminy Meszna, napędzany wzrostem liczby mieszkańców przenoszących się z miast do m ...

Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu
Ogród bylinowy w Lublinie - rozmowa z architektem i prezentacja ogrodu

Byliny są coraz częściej stosowne we współczesnej architekturze krajobrazu. Dlaczego? Ze względu na ...

W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.
W jaki sposób Archicad wpisuje się w warsztat projektowy architekta. Od cyfrowego modelu do prezentacji architektonicznej. Webinarium achitektoniczne.

Rozwój narzędzi wspomagających projektowanie to przede wszystkim integracja różnych technik i metod ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Wyniki konkursów
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera