Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Bądź eko, czyli organiczne rozwiązania w budownictwie na Górnym Śląsku

 

Czas czytania: ~3 min


Problemy ekologiczne w kraju można rozwiązać na różne sposoby. Do jednego z nich należą najnowsze rozwiązania ekologiczne z dziedziny budownictwa. Przyczyniają się one do lepszego funkcjonowania danej okolicy, ale też całej planety. Jak być eko i wdrożyć nowoczesne budownictwo ekologiczne na Górnym Śląsku?

 

ozwiązania w budownictwie na Górnym Śląsku

Podstawy budownictwa ekologicznego 

Celem budownictwa ekologicznego jest stosowanie takich materiałów i rozwiązań, które w jak najmniejszym stopniu wpłyną na środowisko. Ideą jest zachowanie równowagi pomiędzy człowiekiem a otaczającą go przyrodą. Nie można niestety mieć zerowego wpływu na środowiska, ale zawsze można go minimalizować. Liczą się nawet najmniejsze rozwiązania, takie jak stosowanie lamp LED czy umieszczenie zieleni na balkonie. 

 

Współczesne problemy ekologiczne, zwłaszcza na Górnym Śląsku, wymagają jednak bardziej radykalnych rozwiązań. Wiedzą o tym władze miast, województw, powiatów i gmin. Warto sprawdzić jakie dofinansowania oferują w kwestii ekologicznych rozwiązań. Najczęściej dotyczą odnawialnych źródeł energii czy wymiany kotłów, ale istnieją też mniejsze, też bardzo ważne projekty. 

 

Najważniejsze rozwiązania 

Górny Śląsk największe fundusze inwestuje w poprawę jakości powietrza. Ważna jest wymiana pieca albo wybranie alternatywnej formy pozyskiwania energii. Ludzie bardzo często wybierają piece na ekogroszek albo pellet. Nie są to najlepsze rozwiązania, ale z pewnością tanie i na pewno są jakimś krokiem naprzód. Najlepszym wyjściem z ekologicznego punktu widzenia jest energia odnawialna: panele słoneczne czy turbiny wiatrowe. Najczęściej dofinansowania dotyczą tych pierwszych. Miasta na Śląsku coraz częściej inwestują też w stacje do ekologicznych, elektrycznych samochodów. 

 

Z powodu przeludnienia na Górnym Śląsku powstaje coraz więcej domów. Ekolodzy zachęcają do wykorzystywania materiałów wtórnych. Lepiej nie kupować materiałów od podejrzanych dostawców, zwłaszcza jeśli chodzi o drewno, często pozyskiwane w mało zrównoważony sposób. Podczas budowy powinno się redukować liczbę odpadów.

ozwiązania w budownictwie na Górnym Śląsku

Małe zmiany w budownictwie wpływające na ekologię

Do polepszenia sytuacji ekologicznej na Górnym Śląsku przyczyniają się nawet najprostsze rozwiązania. Może to być choćby kilka drzew przy osiedlu mieszkaniowym czy kwiaty balkonowe. Władze miast coraz częściej unikają tak zwanej "betonozy", czyli dzielnic opartych wyłącznie na wylewaniu betonu. Ogranicza to tworzenie się gorących stref, bardzo niekorzystnych dla zdrowia ludzi. Odbijać światło można za pomocą białej farby zastosowanej na ścianach w mieszkaniu, co wpływa na mniejsze zużycie klimatyzacji. 

 

W mieszkaniach i domach powinno stosować się urządzenia, które pobierają jak najmniej energii. Wskazane jest użycie lamp LED oraz sprzętu elektronicznego o mniejszej mocy, która wpływa na zużycie prądu. Na Górnym Śląsku wciąż pojawiają się problemy ze zwierzętami - zmniejsza się ilość pszczół czy ptaków. Warto zapewnić im korzystne warunki do życia w okolicy, inwestując w dużą ilość kwiatów, roślinności, a nawet specjalnych karmików. Nawet tak małe działania są krokiem naprzód w nowoczesnym, ekologicznym budownictwie. Mieszkania i domy, które uwzględniają ekologiczne rozwiązania można znaleźć TUTAJ.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Ekologia

Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad
Dom Mława. Ponadczasowy dom z cegły i betonu – prezentacja online i wywiad

Parterowy dom w Mławie to przykład tego jak wpisać bryłę w klimat niewielkiej miejscowości, z zachow ...

Przebudowa domu kostki w Koszalinie
Przebudowa domu kostki w Koszalinie

Pracownia AMJ studio przeprojektowała dom jednorodzinny typu kostka z lat 70. w Koszalinie. Nazwa te ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera