Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Płyta fundamentowa - kiedy się sprawdzi? Jakie ma zalety?

 

Czas czytania: ~4 min


Budowa płyty fundamentowej to rozwiązanie, które sprawdza się zawsze, kiedy chcesz aby fundamenty pojawiły się szybko i bez większych problemów. Koniecznie zaś warto rozważyć skorzystanie z tego rozwiązania, jeśli twoja działka ma trudne podłoże albo niepewny grunt. Tradycyjne fundamentowanie płytą warto zastąpić również w przypadku nierównego ukształtowania terenu budowy.

 

 płyty fundamentowe

Kiedy warto wybrać płytę fundamentową?

Płyta fundamentowa to rozwiązanie, po które coraz częściej sięga się przede wszystkim w budownictwie rodzinnym. Rozwiązanie to powstało w odpowiedzi na potrzebę opanowania budowy fundamentów na słabych, nierównych i niepewnych gruntach. Płyty fundamentowe na tych trudnych terenach sprawdzają się wręcz genialnie, przede wszystkim dlatego że pozwalają uniknąć bardzo pracochłonnego (szczególnie na nierównej działce) wznoszenia ław, a następnie ścian fundamentowych. Dzisiaj dostrzegamy także ich ogromne plusy w eliminacji błędów przy izolacji przeciwwilgociowej czy izolacji termicznej - przekonują specjaliści z parati.com.pl. Brak elementów fundamentu zagłębionych w gruncie, odpowiednie zbrojenie płyty fundamentowej oraz ochrona termiczna eliminują między innymi możliwość pojawienia się wilgoci, pleśni i grzybów przy równomiernym rozłożeniu całej termoizolacji. Po płytę fundamentową sięga się jednak dzisiaj także po prostu ze względu na możliwość znacznego przyspieszenia prac, zminimalizowania ryzyka błędów i opóźnień, które przy metodzie tradycyjnych fundamentów pojawiają się stosunkowo często. 

 

Czy płyta fundamentowa jest bezpieczna?

Płyta fundamentowa niewątpliwie stanowi pewne wyzwanie dla konstruktora, wymaga bowiem znacznie bardziej dokładnych obliczeń. W przypadku projektowania ław wystarczy użyć kilku prostych formuł obliczeniowych i uzyska się przybliżony wynik. W przypadku płyty potrzebne są odpowiednie programy modelujące, które jednak odzwierciedlają rzeczywistość bardzo dokładnie. Oznacza to, że finalnie inwestor otrzymuje fundamenty, które są zaprojektowane idealnie, dokładnie pod konkretną realizację, co również minimalizuje ryzyko pojawienia się dalszych błędów konstrukcyjnych. 

 

Przede wszystkim płyta fundamentowa ma zdecydowanie więcej zalet od budowy ław i ściany, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Być może jej wykorzystanie wymaga więcej kompetencji i umiejętności od projektanta, natomiast ostatecznie projekt jest zdecydowanie lepiej przemyślany. Są natomiast przypadki szczególne, kiedy płytę fundamentową nie tylko warto, ale właściwie należy zastosować:

- gdy projektowany budynek ma nieoczywisty i skomplikowany kształt. Generalnie, im więcej ścian konstrukcyjnych, im rzut mniej przypomina kwadrat, tym bardziej pożądanym rozwiązaniem jest płyta fundamentowa. Przede wszystkim ze względu na to, że tradycyjne fundamenty wymagają dużej liczby ław, a takiej sytuacji lepiej unikać. Odpowiednie grubości płyty całkowicie uwalniają od tej konieczności. Ewentualnie potrzebne może być jedynie jej delikatne pogrubienie w miejscach ciężkich ścian konstrukcyjnych wewnętrznych. 

- przy krótkich robotach ziemnych - jeśli chcesz jak najszybciej zakończyć roboty ziemne i nie poświęcać na nie zbyt wiele czasu, wybierz płytę fundamentową, która pozwoli ograniczyć czas potrzebny na ten etap. 

- przy słabym gruncie posadowienia budynku - przy miejscowym osłabieniu gruntu, ściany posadzone na tradycyjnych fundamentach mogą nierówno osiadać, efektem są nieestetyczne pęknięcia, które często tak bardzo irytują późniejszych domowników. Z płytą fundamentową rozwiązanie problemu posadowienia przebieg błyskawicznie. Ponieważ przy powierzchni zabudowy pokrywającej się z kształtem domu, problemy te można wyeliminować. 

 

Zalety płyty fundamentowej

Przy płycie fundamentowej możesz być zdecydowanie bardziej spokojny o przebieg inwestycji. Chodzi tutaj zarówno o większe bezpieczeństwo, jak i krótszy czas realizacji robót ziemnych. Z pomocą płyty fundamentowej możesz postawić nawet bardzo skomplikowany od strony konstrukcyjnej budynek, bez obaw, że będziesz borykał się z szeregiem problemów technicznych, później będą ci pękać ściany, a na nich pojawi się pleśń lub grzyb. Wszystkie te wątpliwości i obawy znikają. Płyta fundamentowa pozwala także znacznie poprawić efektywność energetyczną. To świetne rozwiązanie do nowoczesnego pasywnego i energooszczędnego budownictwa. Rozwiązanie to łatwo i efektywnie pozwala do ogrzewania podłogowego wykorzystać energię z OZE pochodzącą z paneli fotowoltaicznych. Korzystając ze sprawdzonych dostawców płyty fundamentowej, możesz być pewien, że w czasie jej przygotowania i instalacji uwzględnią oni wszystkie niezbędne parametry i założenia techniczne takie jak: kanalizacja, przepusty wodne, elektryczne, instalacje kominkowe itp.

 

Kluczowe zdaniem klientów zalety płyty fundamentowej to:

- brak mostków termicznych, co umożliwia ocieplenie fundamentu w całej objętości i ograniczenie ucieczki ciepła z domu.

- szybki czas budowy zamykający się w 4-6 dniach roboczych.

- stabilność konstrukcji z równomiernym rozłożeniem obciążeń na całą powierzchnię płyty, eliminację problemu z pękającymi ścianami.

- możliwość wykorzystania zatartej płyty jako gotowej posadzki bez konieczności stosowania dodatkowej wylewki.

- wysoka odporność na warunki gruntowe.

- możliwość umieszczenia w płycie wszystkich przepustów pod wodę i elektrykę, a także ogrzewani podłogowego. W warstwie podbudowy zazwyczaj od razu przygotowuje się instalacje wodno-kanalizacyjne.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Fundamenty

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera