Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Jaka brama sprawdzi się w garażu przylegającym do domu?

 

Czas czytania: ~3 min


Garaż w bryle domu to rozwiązanie chętnie wybierane przez wielu inwestorów. Jest ono nie tylko wygodne, ale też pozwala zaoszczędzić miejsce na działce. Problemem bywa jednak wychładzanie części mieszkalnej. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w dobrą izolację oraz bramę garażową. Najlepsze parametry termoizolacyjne ma wysokiej jakości brama segmentowa. O czym jeszcze pamiętać podczas zakupów?

 

Jak wybrac brame do garażu?

Brama segmentowa o wysokich parametrach termoizolacyjnych

Wśród modeli o najlepszych parametrach termoizolacyjnych najczęściej wskazywana jest brama segmentowa. Zbudowana jest ona z połączonych zawiasami paneli wypełnionych materiałami termoizolacyjnymi. Przed wychładzaniem wnętrza garażu dodatkowo chronią uszczelki umieszczone po bokach skrzydła, a także w jego górnej części. Uszczelki znajdują się oczywiście również pomiędzy panelami, zabezpieczając zawiasy przed działaniem czynników atmosferycznych. Producenci dla zapewniania jeszcze lepszych parametrów termoizolacyjnych mogą też zaproponować specjalny zestaw do ościeżnicy wykonany z tworzywa sztucznego. Izoluje on ościeżnicę od ściany garażu i tym samym zapobiega powstawaniu w tym miejscu mostków termicznych. Takie rozwiązanie wraz z uszczelkami wargowymi po bokach i w górnej części pozwala zwiększyć izolacyjność cieplną bramy segmentowej nawet o 15%.

 

Sposób otwierania również ma znaczenie

Garaż bardzo często pełni nie tylko funkcję miejsca parkowania samochodu, ale również przydomowego warsztatu majsterkowicza czy przestrzeni, w której przechowywane są różnego rodzaju sprzęty i narzędzia. Właśnie dlatego rozsądnie jest zainwestować w drzwi boczne. Dzięki nim, chcąc wejść do garażu, nie ma konieczności otwierania całej bramy, co zwłaszcza w chłodne dni ograniczy straty ciepła.

 

Jeśli w garażu nie ma dodatkowych drzwi i inwestor nie chce lub nie może wykuć dodatkowego wejścia, rozsądnym rozwiązaniem jest montaż bocznej bramy segmentowej. W tym modelu skrzydło również zbudowane jest z paneli, ale są one ustawione pionowo, zaś cała brama otwiera się na bok i ustawia wzdłuż jednej ze ścian wewnątrz budynku. Rozwiązanie to pozwala wchodzić do garażu bez konieczności otwierania całej bramy, co również zapobiegać będzie stratom ciepła.

 

Jedna brama czy dwie – co jest lepsze do garażu dwustanowiskowego?

Osoby decydujące się na garaż dwustanowiskowy mogą wybrać jedną dużą bramę lub dwie mniejsze. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego warto uwzględnić m.in. sposób użytkowania budynku. Jedna duża brama segmentowa z napędem jest tańsza, niż dwie mniejsze wyposażone w automatykę. Otwieranie dużego skrzydła szybciej jednak wychłodzi wnętrze budynku w mroźne dni. Dla ograniczenia strat ciepła rozsądniejszym rozwiązaniem jest więc inwestycja w dwie bramy, zwłaszcza jeśli domownicy wychodzą do pracy o różnych porach. Takie rozwiązanie ma jednak również swoje wady – oprócz większego kosztu jest nią słupek oddzielający bramy, który może utrudniać parkowanie samochodów.

 

Zabezpieczenia przed włamaniami

Wybierając bramę do garażu wbudowanego w bryłę domu lub przylegającego do części mieszkalnej jedną ze ścian, warto też zwrócić uwagę na parametry antywłamaniowe interesującego modelu. Jest to istotne, ponieważ wielu złodziei dostaje się do domu właśnie przez garaż. Solidna brama segmentowa wyposażona w specjalne ryglowanie będzie dla potencjalnych włamywaczy skuteczną barierą. Jeśli garaż z przejściem do części mieszkalnej ma też drzwi boczne, również warto wybrać model z odpowiednią klasą antywłamaniową.

 

Dopasowane do elewacji wzornictwo

Brama garażowa ze względu na dużą powierzchnię jest przeciągającym uwagę elementem elewacji. Oprócz parametrów termoizolacyjnych oraz antywłamaniowych ważne jest więc uwzględnienie także wzornictwa i kolorystyki wybranego modelu. Obecnie dostępne są bramy segmentowe z panelami z litego drewna, ale też modele stalowe w wielu kolorach oraz z okleinami dekoracyjnymi imitującymi drewno, kamień lub beton. Bez problemu znajdziemy ponadto bramy z przeszkleniami, które nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale dodatkowo doświetlają wnętrze garażu.

 

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Technologie, Bramy

Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe
Pomysł na wielorodzinne budynki modułowe

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) ogłosiło jakiś czas temu konkurs dla samorządów na koncepcj ...

Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad
Food Hall Browary w Browarach Warszawskich. Industrialne wnętrze pełne dobrego designu – prezentacja online i wywiad

Food Hall Browary to wyjątkowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy. Nowoczesny street food pre ...

Architektura o niskim śladzie węglowym
Architektura o niskim śladzie węglowym

Kompleksowość działania branży architektonicznej i budowlanej sprawia, że nie jest łatwo mierzyć jej ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera