Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ile kosztuje urządzenie łazienki? Przykładowe wyliczenie

 

Czas czytania: ~4 min


Szykując się do urządzenia czy generalnego remontu łazienki, każdy chciałby wiedzieć, ile będzie on kosztować. Niestety jednak dokładne oszacowanie wydatków nie jest proste i zależy od wielu czynników. W tym tekście pokazujemy, na co zwracać uwagę i ile może kosztować realizacja. Zapraszamy do lektury!

 

Ile kosztuje urządzenie łazienki?

Koszt urządzenia łazienki – dlaczego tak trudno go policzyć?

Przeszukując internet nietrudno trafić na konkretne koszty urządzenia łazienki. Jednak już po przejrzeniu kilku stron zauważymy, że czasem będzie to przykładowo 7 tysięcy, a czasem 27 tysięcy złotych. Skąd tak duże rozbieżności? Bynajmniej nie wynikają one z braku fachowości lub błędu redakcyjnego. Po prostu wszystko zależy od szeregu zmiennych oraz sposobu liczenia. Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę?

Ile kosztuje urządzenie łazienki?

1. Wielkość pomieszczenia – ma bezpośredni wpływ na liczbę potrzebnych płytek, ilość klejów, fug, farb czy też hydroizolacji. Pośrednio wpływa też na koszty wyposażenia, gdyż z reguły w dużych łazienkach staramy się zmieścić więcej szafek czy też np., montujemy dodatkowo bidet, drugą umywalkę czy osobno wannę oraz prysznic.

2. Sposób wykończenia – obejmuje on cenę, jaką musimy zapłacić na wybrane płytki (np.: https://komfort.pl/k/plytki), fugi, kleje oraz ewentualne dodatki dekoracyjne – lustra, fototapety itd. 

3. Wyposażenie – na jego koszt składa się zarówno liczba elementów, jak i ich jakość. Różnice w cenach wanny, kabiny, meble, toalety, umywalki czy oświetlenie potrafią być nawet kilkukrotne, w zależności od materiału, designu czy marki. 

4. Koszt robocizny – zależy on od wymagań konkretnych fachowców oraz oczywiście zakresu prac. W teorii element ten można zminimalizować poprzez wykonanie części czy całości remontu samodzielnie – jednak wówczas policzyć należy koszt narzędzi, materiałów oraz poświęconego czasu.

5. Stan pomieszczenia – w przypadku generalnego remontu należy doliczyć koszty usunięcia starych sprzętów czy skucia płytek i usunięcia śmieci. W nowych mieszkaniach i domach czasem konieczne jest dokonanie przeróbek instalacji czy dodatkowe zabezpieczenie ścian i podłóg przed wilgocią.

 

Koszt urządzenia łazienki – na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Jak widać, liczba zmiennych wpływających na koszt remontu jest naprawdę spora. Mimo to postaramy się choć w przybliżeniu przedstawić koszty urządzenia małej łazienki 6 m2.

- Wykończenie ścian – potrzebne będzie około 7 m2 płytek podłogowych (licząc zapas) oraz 20 m2 płytek ściennych. Do tego doliczyć trzeba izolację, klej oraz fugi. Jeśli prace te będzie miał wykonać fachowiec, to po przemnożeniu ceny wybranych produktów przez powierzchnię dodać trzeba będzie dodatkowo około 90 zł za m2 robocizny. Przy założeniu, że cena kafelków to 60 zł za m2, łączny koszt wyniesie około 5000 zł,

- Zakup wyposażenia sanitarnego – czyli na pewno wanny/kabiny prysznicowej (1000 zł), umywalki (300 zł), toalety (1000 zł) oraz baterii (400 zł). W sumie daje to około 3700 zł, do czego doliczyć trzeba elementy montażowe, hydrauliczne czy też zabudowę do stelażu podtynkowego. Wraz z kosztem instalacji wydamy na te elementy około 5000 zł.

- Wyposażenie dodatkowe – czyli przede wszystkim oświetlenie, ale też drzwi, uchwyty, meble, półki itp. Tutaj rozstrzał cen bywa jeszcze większy, jednak liczyć trzeba się z kosztami na poziomie minimum 2000 zł. 

 

Jak łatwo policzyć, łączny koszt wspomnianych elementów to około 12000 zł. Powyższe ceny są jednak wariantem idealnym i dość oszczędnym. Wybierając droższe rozwiązania bez trudu wydamy na urządzenie łazienki 25000-35000 zł.

Ile kosztuje urządzenie łazienki?

Łazienka tanim kosztem – inspiracje 

Koszty wykonania łazienki są więc całkiem spore – szczególnie jeśli porównamy je z ceną urządzenia np. sypialni czy nawet salonu. Dlatego też warto pamiętać, że istnieje kilka sposobów na ograniczenie wydatków.

1. Szukanie produktów na promocji – czasem pozwalają one na zakupienie dobrych jakościowo produktów nawet za połowę ceny. Co jednak jasne, trafienie na naprawdę dobre oferty wymaga dokładnego monitorowania propozycji sklepów.

2. Wybieranie prostych rozwiązań – za nieprzeciętny design płaci się – i to słono! Dlatego też jeśli zależy nam na kosztach, to lepiej wybrać prostsze i klasyczne produkty.

3. Urządzanie etapami – co prawda nie pozwala na obniżenie wydatków, ale rozłożenie ich w czasie. O ile płytki ścienne i podłogowe, wanna, kabina czy toaleta muszą znaleźć się w łazience „na już”, to meble, wymyślne lampy, dodatki czy nawet umywalkę można kupić nieco później.

Ile kosztuje urządzenie łazienki?

Mówiąc o ograniczeniu kosztów wiele osób zaleci też wybór najtańszych rozwiązań. My takiego podejścia jednak nie zalecamy, gdyż z reguły generuje one wyższe koszty w przyszłości – a wymiana czy remont potrafią również kosztować sporo. Oczywiście nie znaczy to, by koniecznie wybierać to, co najdroższe – lepiej sięgnąć po markowe produkty ze średniej półki.

 

Koszty urządzenia łazienki zależą od wielu czynników. Z pewnością jednak nie będą one niskie, a sama realizacja prac potrafi zająć nawet 2-3 tygodnie. Dlatego warto dobrze zaplanować remont i przemyśleć, jakie elementy wykończeniowe i wyposażenie będzie dla nas najlepsze.

Jak wybrac brame do garażu?

Artykuł Partnera


Podepnij swój artykuł

tagi

Łazienka

Nowe biura dla Warszawy
Nowe biura dla Warszawy

Duńska pracownia Arrow Architects i polska Grupa 5 Architekci wspólnie stworzyły projekt kompleksu b ...

Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.
Systemy dachowe Bauder w modernizacjach obiektów. Efektywność energetyczna i ochrona klimatu. Webinarium Bauder.

Zapraszamy na webinarium firmy Bauder, podczas którego zostanie przedstawione zastosowanie hydroizol ...

Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad
Dom Szajtrów w Katowicach. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom – prezentacja online i wywiad

Jak zaprojektować nowoczesny i funkcjonalny dom przy jednoczesnym zachowaniu intymności dla jego mie ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Technologie
ZOBACZ TAKŻE

PRACA:
Zatrudnię
  • Zatrudnię

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera