Ile kosztuje wynajęcie inspektora nadzoru budowlanego? Kiedy jest obowiązkowe? - Sztuka architektury

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera


Ile kosztuje wynajęcie inspektora nadzoru budowlanego? Kiedy jest obowiązkowe?

 

Czas czytania: ~3 min


Kiedy inspektor nadzoru budowlanego powinien pojawić się na budowie? Sprawdź, w jakim przypadku konieczne będzie wynajęcie specjalisty i czy będzie się ono wiązać z dodatkowym wydatkiem. Ile trzeba będzie zapłacić?

 

inspektor nadzoru budowlanego

Inspektor nadzoru budowlanego - kiedy jest potrzebny?

 

W ciągu ostatnich lat coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest nie kupno mieszkania, a budowa własnego domu. To z kolei ożywiło branżę budowlaną. Oferty pracy: inspektor w Gdańsku są liczne, a osoby zatrudnione na takim stanowisku zarabiają zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka lat temu. 

 

Kiedy jest potrzebny inspektor nadzoru budowlanego? Przepisy wymagają jego obecności wówczas, gdy wznoszone są budynki wielorodzinne, drogi i mosty. Według prawa musi on nadzorować budowy o kubaturze wynoszącej 2500 m3 lub większej, a także wówczas, gdy organ wydający pozwolenie na budowę przedstawi takie zalecenia np. w przypadku, gdy powstaje budynek o wysokim stopniu skomplikowania. Dokładne informacje o tym, kiedy konieczne jest wynajęcie inspektora, znajdują się w art. 2.1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 19 listopada 2001 r.

 

Choć urzędnik ten zwykle nie jest obecny przy budowie domu jednorodzinnego, istnieją sytuacje, kiedy inspektor nadzoru budowlanego może okazać się przydatny. Nieliczni prywatni inwestorzy decydują się na korzystanie z jego usług. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzięki temu zabezpieczają swoje interesy w przypadku, gdy odebrane prace nie będą spełniać określonych wymogów. Wówczas odpowiedzialnością można obarczyć inspektora nadzoru budowlanego, który czuwał nad ich przebiegiem.

 

Obowiązki inspektora nadzoru budowlanego. Jak nim zostać?

 

Inspektor nadzoru budowlanego nie jest zawodem tożsamym z inspektorem nadzoru inwestorskiego. Pierwszy z wymienionych specjalistów jest urzędnikiem. Wymienia się następujących inspektorów: 

  • powiatowy, 
  • wojewódzki, 
  • Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. 

 

Zadaniem przedstawiciela tej profesji jest czuwanie nad bezpieczeństwem na budowie. Inspektor zajmuje się wszystkim tym, co związane jest z nadzorem budowlanym (o ile według przepisów dane działania nie znajdują się w zakresie kompetencji innych organów). Jego obowiązki określone są w ustawie Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. (wraz z późn. zm.). Należy do nich nie tylko sprawdzanie zgodności budowy z przepisami prawa budowlanego, ale również m.in. określanie przyczyn powstawania katastrof budowlanych.

 

Urzędnik nadzoruje prace budowlane i nakazuje usunięcie wszelkich zauważonych nieprawidłowości. Jeśli są ku temu poważne powody, możliwe jest nawet wstrzymanie budowy przez inspektora nadzoru budowlanego. Kto może być urzędnikiem tej rangi?

 

Zawód inspektora nadzoru budowlanego jest przeznaczony dla osób, które ukończyły studia na kierunku budownictwo. Następnie powinny one zdobyć uprawnienia w jednej ze specjalności: 

  • technologii i organizacji budowy, 
  • konstrukcji budowlanych,
  • architektonicznej,
  • instalacji i urządzeń elektrycznych. 

 

Uzyskanie uprawnień poprzedza egzamin dotyczący procesu budowlanego, składający się z części teoretycznej oraz sprawdzenia umiejętności praktycznego stosowania posiadanej wiedzy, zdawany przed wyznaczoną komisją.

 

Ile kosztuje inspektor nadzoru budowlanego?

Warto podkreślić, że osoba pełniąca funkcję inspektora nadzoru budowlanego jest urzędnikiem, a za swoją pracę otrzymuje stałą pensję. Mediana zarobków na tym stanowisku według danych zebranych przez serwis Wynagrodzenia.pl wynosi 6000 zł brutto. Za część pracy inspektora nie uiszcza się dodatkowych opłat - bezpłatne jest zgłoszenie zakończenia budowy oraz wydanie pozwolenia na użytkowanie nieruchomości, choć w drugiej z opisanych sytuacji należy uregulować opłatę skarbową, która równa jest 25% stawki za opłatę od pozwolenia na budowę. Ile bierze inspektor nadzoru budowlanego za pozostałe usługi? 

 

Do uzyskania pozwolenia na użytkowanie niezbędne jest posiadanie dokumentów wymienionych w art. 57 ust. 1 prawa budowlanego. Oto koszty, które się z tym wiążą: 

  • inwentaryzacja geodezyjna: 1000-1500 zł,
  • świadectwo charakterystyki energetycznej: 300-800 zł,
  • protokoły odbioru i sprawdzeń przyłączy i instalacji wewnętrznych: 150-500 zł.

 

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie należy bać się kontroli przeprowadzanej przez inspektora nadzoru budowlanego - jeśli prace budowlane realizowane są zgodnie z przepisami, jest ona tylko formalnością.

 

Źrodło: GoWork.pl


Podepnij swój artykuł

tagi

Odnowa zabytku: kościół franciszkanów w Zamościu
Odnowa zabytku: kościół franciszkanów w Zamościu

17 września 2021 roku oficjalnie zakończył się proces przebudowy kościoła franciszkanów w Zamościu. ...

BIM a architektura zrównoważona
BIM a architektura zrównoważona

Technologia cyfrowego modelowania budynków - BIM nie tylko pozwala na bardziej skuteczną i szybszą p ...

Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco
Praktyczny wymiar zrównoważonej architektury. Nowoczesna stolarka z PVC-U. Webinarium Schüco

Zapraszamy na webinarium architektoniczne firmy Schüco, które tym razem będzie poświęcone nowoczesne ...

KOMENTARZE
Komentarze
Brak komentarzy
Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie przegap okazji!!!

zapisz się do naszego newslettera